• Start
  • Wiadomości
  • Nowy Port. Na balkonach pozytywne transparenty, aby podtrzymać na duchu

Podtrzymajmy ludzi na duchu. Optymistyczne transparenty na balkonach w Nowym Porcie

Dwie mieszkanki Nowego Portu wywiesiły na swoich balkonach transparenty, które mają podtrzymać ludzi na duchu w ciężkich czasach epidemii. Autorki już myślą o kolejnych społecznych akcjach i zachęcają innych gdańszczan do podobnych inicjatyw.
( 04.04.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Inicjatorki akcji Pani Karolina (po lewej) i Justyna oraz ich balkony
Inicjatorki akcji Pani Karolina (po lewej) i Justyna oraz ich balkony
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl, Karolina Filipska


Transparenty wiszą na balkonach jednego z bloków w Nowym Porcie. Na pierwszym i drugim piętrze. Autorkami są dwie lokatorki wraz z dziećmi - panie Justyna Bejer i Karolina Filipska. Pomysł udekorowania kolorowymi banerami balkonów, to odpowiedź dwóch mieszkanek na ciężką sytuację spowodowaną przez epidemię. Transparenty różnią się od siebie stylem, ale treść jest ta sama: ”Uśmiechnij się. Wszystko będzie dobrze”. Z jedną z autorek skontaktowałem się za pośrednictwem internetu. Pani Karolina opowiedziała, jak narodziła się ta spontaniczna inicjatywa.

- To był pomysł mojej koleżanki Justyny Bejer, która mieszka po sąsiedzku. Chodziło nam o to, żeby podtrzymać ludzi na duchu w tych trudnych chwilach dla wszystkich. Świat jakby się zatrzymał i zrobił się jakoś lekko szary. Trzeba było rozchmurzyć ten świat poprzez dodanie kolorów – wyjaśnia Karolina Filipska.

Transparent na balkonie pani Justyny, inicjatorki akcji...
Transparent na balkonie pani Justyny, inicjatorki akcji...
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Sąsiadki nie miały problemów ze stworzeniem banerów. Zrobiły to najprostszymi dostępnymi środkami, wykorzystując to, co miały w domach.

- Materiały to zwykle prześcieradło przecięte na pół i tyle. Ja malowałam to farbami od dzieciaków koleżanka natomiast mazakami. Każda z nas miała pomoc swoich dzieci więc jakoś szybko poszło. Od momentu pomysłu do realizacji minęły 2 dni – mówi pani Karolina.

...a to balkon z transparentem u pani Karoliny
...a to balkon z transparentem u pani Karoliny
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Pozytywne reakcje na tę inicjatywę przeszły najśmielsze oczekiwania. Ktoś zrobił zdjęcia balkonów i umieścił je na Facebooku. Ludzie w licznych komentarzach bardzo ciepło wyrażali się o pomyśle pań Justyny i Karoliny.

- Szczerze powiem, że bardzo mnie zaskoczyła liczba pozytywnych komentarzy obcych mi zupełnie ludzi za co bardzo dziękuję i zachęcam każdego do zorganizowania jakiejś fajnej akcji. Myślę, że przez takie rzeczy łatwiej przejdziemy to wszystko. Razem bardzo uwielbiamy się bawić i tańczyć. Był jeszcze pomysł włączenia muzyki i tańców na balkonie, chociaż jak łatwo zauważyć nie są one jakiś mega dużych rozmiarów, ale jak się chce można wszystko – mówi pani Karolina.

Obie wiedzą, że podobne inicjatywy, nawet muzyczne pojawiają się w różnych gdańskich dzielnicach. Zapowiadają, że znowu coś wymyślą i zachęcają innych do działania. Zachęcamy również my, a jeśli macie już państwo na koncie ciekawe realizacje to prosimy o udostępnienie naszej redakcji: redakcja@gdansk.pl.