
W 2019 r. Baltic Hub jako pierwszy terminal na Morzu Bałtyckim obsłużył ponad 2 miliony TEU w jednym roku
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Pobity rekord z 2023 r.
Wynik operacyjny Baltic Hub za 2024 r. wyniósł 2,24 TEU (Twenty-foot Equivalent Unit to standardowa jednostka miary w transporcie morskim i logistyce, odpowiadająca objętości jednego kontenera o długości 20 stóp). W 2023 r. było to 2,05 TEU.
W 2024 r. gdański terminal kontenerowy obsłużył 642 statki, w tym 147 statków oceanicznych. Rekordowa liczba przeładunków podczas zawinięcia jednego z nich odnotowana została w lipcu i wyniosła 20 459 TEU.
Zaawansowane prace na T3
Dla Baltic Hub ubiegły rok był też intensywny ze względu na poziom zaawansowania prac budowlanych na terminalu T3. Dzięki tej inwestycji spółka zyska dodatkowe 717 metrów długości nabrzeża. Terminal T3 wyposażony będzie w 7 suwnic nabrzeżowych, zdolnych do załadunku i rozładunku największych statków na świecie oraz 20 półautomatycznych suwnic RMG.

mat. Baltic Hub
T3 pozwoli Baltic Hub zwiększyć roczną dodatkową przepustowość na poziomie 1,5 miliona TEU, a całkowitą przepustowość terminalu do 4,5 miliona TEU rocznie.
Nowy terminal w Baltic Hub już z kamieniem węgielnym. Zacznie pracę w 2025. FOTO i WIDEO
Pełną operacyjność terminal T3 ma osiągnąć pod koniec 2025 r. Kamień węgielny pod tę, kluczową dla dalszego rozwoju Baltic Hub, inwestycję wmurowano w czerwcu 2024 r.
Gigantyczne suwnice
W październiku 2024 r. na nabrzeże nowego terminala T3 dotarły z Azji cztery olbrzymie suwnice STS. Zaczną pracę w pierwszej połowie 2025 roku. Każda z maszyn waży 2000 ton, ma 96 metrów wysokości (140 m z wysięgnikiem) i udźwig do 65 ton.

mat. Baltic Hub
Kolejne suwnice STS są już w drodze do Gdańska, a przewidywany termin ich dostawy do terminalu Baltic Hub to koniec lutego 2025 r.
Budowany terminal T3 będzie wyposażony łącznie w 7 najnowocześniejszych suwnic STS oraz 20 suwnic aRMG.
Inwestycje w części kolejowej
W lipcu 2024 r. w terminalu Baltic Hub uruchomiono czwartą suwnicę RMG na bocznicy kolejowej. Jest ona wyposażona m.in. w system antykolizji oraz kamery wspomagające operatorów. Innowacyjne rozwiązania poprawiły bezpieczeństwo, efektywność i precyzję pracy. Instalacja urządzenia podniosła przepustowość bocznicy kolejowej do ponad 800 000 TEU rocznie.

mat. Baltic Hub
Inwestycja ta jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na połączenia kolejowe z rynkami Europy środkowo-wschodniej.
Więcej o Baltic Hub
Dziś terminal (do października 2022 r. firma nosiła nazwę Deepwater Container Terminal Gdańsk, w skrócie DCT Gdańsk - przyp. red.) dysponuje dwoma głębokowodnymi nabrzeżami. Mają one długość 1,3 km, co pozwala na obsługę 4 statków jednocześnie, a blisko 700 rocznie.
Kto jest właścicielem Baltic Hub?
40% - PSA International (PSA) - to wiodący, globalny operator portowy. Obecnie portfolio PSA obejmuje ponad 60 terminali morskich, kolejowych i śródlądowych w ponad 170 lokalizacjach w 45 krajach - w tym dwa flagowe porty w Singapurze i Belgii.
30% - Polski Fundusz Rozwoju (PFR) - to spółka akcyjna założona w 2016 r. przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Oferuje instrumenty wspierające m.in. rozwój przedsiębiorstw oraz inwestuje w zrównoważony rozwój społeczny i wzrost gospodarczy kraju
30% - IFM Investors - to globalny menedżer funduszy instytucjonalnych, który na dzień 31 marca 2024 r. zarządzał funduszami o wartości 145 mld USD. Założony ponad 25 lat temu i będący własnością 17 australijskich funduszy emerytalnych. IFM Investors posiada biura w trzynastu miastach: Melbourne, Sydney, Nowym Jorku, Houston, Tokio, Hongkongu, Seulu, Londynie, Amsterdamie, Mediolanie, Berlinie, Warszawie i Zurychu.