• Start
  • Wiadomości
  • Podpisano umowę na budowę szkoły przy ul. Morenowe Wzgórze

Piecki - Migowo. Powstanie nowa szkoła przy ul. Morenowe Wzgórze

Budynek dla blisko 700 uczniów, sala gimnastyczna, boisko, dojście do obiektu od strony dwóch dzielnic - to najważniejsze elementy umowy na budowę szkoły przy ul. Morenowe Wzgórze, podpisanej w piątek, 7 czerwca. Obiekt ma być gotowy już we wrześniu 2025 r. Umowę podpisała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Tomasz Nowak, prezes firmy Ebud, wykonawcy prac.
07.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wizualizacja, na której widać budynki prostopadłe, w dolnej części zielone drzewa
Tak będzie wyglądać szkoła na Morenowym Wzgórzu
Materiały prasowe

Szkoła dla blisko 700 uczniów

W dzielnicach Piecki - Migowo, Jasień i Ujeścisko - Łostowice z każdym rokiem przybywa mieszkańców, w tym rodzin z dziećmi. Dlatego podjęto decyzję o budowie nowej szkoły podstawowej, która powstanie przy ul. Morenowe Wzgórze. Placówka przeznaczona będzie dla 675 uczniów. W szkole uczyć się będą dzieci w klasach 0 - 8. Łącznie przewidziano 27 oddziałów szkolnych liczących po 25 uczniów.

- Ta szkoła jest bardzo potrzebna - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Po dosyć długim postępowaniu przetargowym ostatecznie wygrała firma, która ma doświadczenie w budowaniu szkół na terenie Gdańska. Mamy narzucony ambitny harmonogram. Dzisiaj podpisujemy umowę, lada moment rusza budowa. Mam nadzieję, że inwestycja zostanie wykonana w terminie i w budżecie, a szkoła przyjmie pierwszych uczniów 1 września 2025 roku.

Ekologicznie: fotowoltaika i retencja

Budynek szkoły składać się będzie z trzech brył o zróżnicowanej wysokości - od 1 do 3 kondygnacji, w tym sali gimnastycznej.  W centralnej części obiektu zaprojektowano wewnętrzne patio. W ramach inwestycji zaplanowano też budowę boiska wielofunkcyjnego i bieżni o długości 60 m. Ponadto powstanie plac zabaw dla dzieci, ścieżki, a także zagospodarowane zostaną tereny zielone. Aby zapewnić właściwe odwodnienie, na terenie szkoły wykonany zostanie również zbiornik retencyjny.

- Chciałbym zapewnić, że po stronie miasta jest pełna determinacja. Termin realizacji jest ambitny, ale trzymamy kciuki i będziemy wspierać wykonawcę. Będzie to szkoła nowoczesna, z 27 oddziałami. Będzie to również szkoła ekologiczna z odzyskiem energii, z fotowoltaiką, z odzyskiem tzw. wody szarej. Przy okazji pracujemy nad retencją - w okolicy powstanie zbiornik retencyjny, który będzie otwarty dla mieszkańców. Będzie to bowiem również miejsce rekreacji. Staramy się zachować jak najwięcej zieleni w tym otoczeniu - zwracał uwagę Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju.

Szkoła będzie miała ciekawe zastosowania ekologiczne, w tym panele fotowoltaiczne i instalację odzysku wody opadowej, w tym zbiornika do magazynowania tzw. wody szarej z instalacją do spłukiwania toalet i podlewania zieleni.  

na zdjęciu trzy osoby siedzą przy stole, podpisują dokumenty, za nimi stoją trzy osoby, przyglądają im się
7 czerwca podpisano umowę na budowę nowej szkoły w Pieckach-Migowie
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Po szkole spacer w pobliskim lasku

Celem tej inwestycji jest także zachowanie w największym stopniu naturalnego charakteru tego miejsca i wszelkich walorów przyrodniczych. Pobliski lasek brzozowy wraz ze wspomnianym zbiornikiem będą służyć jako miejsca spacerowe.  

- To projekt bardzo oczekiwany i potrzebny w tej okolicy, ponieważ w ostatnich latach obserwujemy stały wzrost mieszkańców w dzielnicach Piecki-Migowo, Jasień oraz Ujeścisko-Łostowice - mówi Krzysztof Małkowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Stąd decyzja o budowie nowej szkoły podstawowej przy ulicy Morenowe Wzgórze. W ramach inwestycji, aby ułatwić dojście do szkoły, dwa osiedla: Jasień i Piecki-Migowo zostaną połączone ciągiem pieszo-rowerowym.

By uczniowie mogli bezpiecznie i wygodnie dojść do szkoły, od strony ul. Morenowe Wzgórze poprowadzony zostanie chodnik i schody, natomiast od ul. Kraśnięta przewidziano wykonanie chodnika i drogi rowerowej. Zadania zostały tak skoordynowane, by infrastruktura drogowa była gotowa nas czas zakończenia budowy szkoły. 

- Jako firma jesteśmy dumni z tego, że będziemy kolejny raz budować dla Gdańska obiekty oświatowe. Ta inwestycja pod względem technicznym, technologicznym czy inżynierskim nie jest skomplikowana, natomiast finansowo i terminowo jest bardzo trudna. Mamy nadzieję, że projekt zrealizujemy do września przyszłego roku - zaznaczył Tomasz Nowak, prezes Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "EBUD" Przemysłówka.

Autorki tekstu:

Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska

Joanna Bieganowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów