• Start
 • Wiadomości
 • Podatki od nieruchomości, środków transportu, rolny, leśny. W Gdańsku nowe przyjazne deklaracje

Podatki od nieruchomości, środków transportu, rolny, leśny. W Gdańsku nowe przyjazne deklaracje

Urząd Miejski w Gdańsku uruchomił nowe narzędzie do wypełniania i składania deklaracji i informacji podatkowych: podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych, podatku rolnego i leśnego. Przyjazne Deklaracje - to nazwa nowej platformy służącej wypełnianiu i składaniu deklaracji.
( Publikacja: 11.01.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grafika rysunkowa, na której znajdują się: pies (z lewej strony), budynki oraz wizerunek Neptuna (w środku), bursztynowy stadion (z prawej). Na wizerunkiem stadionu samolot dwupłatowy ciągnący za sobą baner z napisem: PRZYJAZNE DEKLARACJE, nad budynkami dwie chmurki

Rocznie do Urzędu Miejskiego wpływa blisko 26 500 deklaracji i informacji podatkowych. Do tej pory można było wypełniać dokumenty podatkowe w wersji papierowej lub za pośrednictwem platformy e-PUAP, jednak w obu przypadkach wiązało się to z koniecznością samodzielnego uzupełniania wszystkich niezbędnych rubryk w deklaracjach (informacjach) podatkowych. Stworzenie możliwości wypełniania deklaracji, informacji podatkowych bez konieczności wychodzenia z domu ma w trwającej epidemii koronawirusa szczególne znaczenie dla ochrony zdrowia gdańszczanek i gdańszczan.

Nabyłeś nieruchomość, środek transportu? Skorzystaj z platformy

Przyjazne Deklaracje to innowacyjne narzędzie, dzięki któremu można wywiązać się z obowiązku podatkowego w prosty i szybki sposób bez wychodzenia z domu. Platforma umożliwia wygenerowanie i automatyczne przesłanie dokumentów drogą elektroniczną, co jest najprostszym i najszybszym rozwiązaniem. Oczywiście platforma pozwala też na tradycyjne wygenerowanie niezbędnych dokumentów, które następnie można wydrukować, podpisać i wysłać pocztą lub dostarczyć do Urzędu.

To zaledwie kilka minut

Dzięki inteligentnym algorytmom deklarację lub informację można wypełnić już w kilka minut. Narzędzie automatycznie dobiera stawki podatkowe, odpowiednie załączniki i oblicza należny podatek. W Systemie zamieszczone są podpowiedzi dla rubryk, które ułatwiają Podatnikowi wskazanie przedmiotów opodatkowania, niektóre dane są zaciągane automatycznie, system też weryfikuje poprawność części danych (np. Pesel, NIP).

Dzięki nowemu, innowacyjnemu narzędziu możemy szybko, łatwo i skutecznie rozliczyć się z podatków w naszym mieście: Podatki online – Przyjazne Deklaracje w Gdańsku!

 

Nowa usługa gwarantuje:

 • prosty i przyjazny dla Podatnika język,
 • automatyczny dobór stawek podatkowych,
 • automatyczny dobór niezbędnych załączników,
 • prawidłowo wyliczony podatek,
 • wygenerowanie kompletu dokumentów gotowych do złożenia w Urzędzie,
 • możliwość podpisania deklaracji Profilem Zaufanym i przesłania jej do Urzędu za pośrednictwem platformy e-PUAP,
 • zapisywanie danych dzięki czemu Podatnik wypełniając korektę deklaracji (informacji) nie musi wpisywane danych powtórnie,
 • system też stwarza możliwość wygenerowania pełnomocnictwa (przydatne kiedy strona działa przez pełnomocnika),
 • zmniejszenie błędów, pomyłek przy wypełnianiu deklaracji i informacji podatkowych, co przekłada się na mniejszą ilości wysyłanych wezwań - oszczędność dla Urzędu i dla Podatników.