• Start
  • Wiadomości
  • Poczuć się przedstawicielem ONZ. Ćwierć tysiąca uczniów z całego kraju przyjechało do Gdańska

Poczuć się przedstawicielem ONZ. Ćwierć tysiąca uczniów z całego kraju przyjechało do Gdańska

W piątek, 18 listopada, oficjalnie rozpoczęła się 3-dniowa konferencja Gdańsk Model United Nations. Została ona zorganizowana przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności. W dniach 18- 20 listopada uczniowie z całej Polski, a także z innych krajów, wcielą się w role delegatów państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych.
( 18.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego zorganizowali już po raz piąty konferencję Gdańsk Model United Nations
Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego zorganizowali już po raz piąty konferencję Gdańsk Model United Nations
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Około 250 anglojęzycznych uczniów z całej Polski w Gdańsku

"Zmiana dynamiki władzy w zglobalizowanym świecie" - to motyw przewodni piątej już odsłony Gdańskiego Modelu United Nations, który jest - co istotne - konferencją anglojęzyczną. Blisko 250 uczniów z Polski, a także ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ukrainy i Kanady, wcieli się, od piątku do niedzieli, w rolę delegatów państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym czasie dyskutować będą - na wzór obrad ONZ - nad rozwiązaniami bieżących problemów świata. Wpływ wojny w Ukrainie na zmiany globalne, ale też potrzeba solidarności i dialogu, który szczególnie mocno rezonuje w Gdańsku wybrzmiał już w pierwszych wystąpieniach gości.

Oficjalne otwarcie GMUN odbyło się w piątkowe przedpołudnie w gmachu Europejskiego Centrum Solidarności. Wzięła w nim udział m.in. Monika Chabior, Zastępczyni Prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, a także Agnieszka Owczarczak, Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska oraz Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Gdańsk Model United Nations to okazja dla uczniów z całego świata do spotkania się w jednym miejscu i debaty nad istotnymi sprawami, z którymi obecnie boryka się świat.

Młodzież z Balikesir w Turcji z rewizytą w Gdańsku

Gdańsk Model United Nations poszerza horyzonty

Już po raz piąty uczniowie mają też okazję odwiedzić miasto Gdańsk.

- Konferencja odbywająca się w Europejskim Centrum Solidarności ma dodatkową wartość historyczną i przyjemną atmosferę, gwarantującą przyjazny klimat dla wszystkich uczestników. To sprawia, że jest to bezpieczne miejsce do ćwiczenia swoich umiejętności debatowania i poznawania nowych ludzi - tłumaczą organizatorzy wydarzenia. - Udział w Gdańsk Model United Nations poszerza horyzonty, pozwalając delegatom poznać sytuację oraz stanowisko innych państw. Sprawia, że stają się ludźmi świadomymi świata, w którym żyją, oraz rozwija ich umiejętności językowe - podczas debat obowiązuje bowiem język angielski.