• Start
  • Wiadomości
  • Po Warszawie, Pradze również Wrocław i Poznań. Kolejne miasta chcą uhonorować Pawła Adamowicza

Po Warszawie, Pradze również Wrocław i Poznań. Kolejne miasta chcą uhonorować Pawła Adamowicza

Wiele miast zgłasza chęć upamiętnienia tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Ulice, szkoły czy place będą nosić jego imię. Dyskutuje się o tym we Wrocławiu, Poznaniu i w mniejszych ośrodkach w kraju. Warszawa i Praga już ten gest wykonały.
27.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Paweł Adamowicz zmarł po ataku nożownika 14 stycznia 2019 roku. Wiele miast pragnie go uhonorować nazywając imieniem prezydenta ulice, place czy szkoły
Paweł Adamowicz zmarł po ataku nożownika 14 stycznia 2019 roku. Wiele miast pragnie go uhonorować nazywając imieniem prezydenta ulice, place czy szkoły
Anna Rezulak/KFP

 

Pierwszym miastem, które uhonorowało śp. Pawła Adamowicza była Warszawa. Kilka dni po jego śmierci - dokładnie 17 stycznia - radni podczas specjalnej sesji zamordowanemu prezydentowi Gdańska przyznali tytuł Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy. Za zagłosowało 59 radnych, czyli wszyscy obecni na sesji.

CZYTAJ: Paweł Adamowicz honorowym obywatelem Miasta Stołecznego Warszawy


W Pradze sekretarz Vaclava Havla - Vladimir Hanzel zaproponował, aby aleja w praskim parku Riegrovy Sady - w centrum miasta - została nazwana imieniem zamordowanego prezydenta Gdańska. Zgodził się z nim chętnie burmistrz Pragi Zdeněk Hřib, przypominając że obaj nieżyjący już włodarze wierni byli tym samym wartościom - szanowali wolność i prawa człowieka - a tuż po śmierci Havla, jako pierwsze miasto na świecie to właśnie Gdańsk uhonorował jego imieniem jedną z ulic.  

- To człowiek, który od ponad 20. lat sprawując w Gdańsku służbę, przywykł do wartości tolerancji i humanizmu utrzymywanych przez Václava Havla - powiedział o Pawle Adamowiczu Hřib.

Uroczystość nadania nazwy promenadzie Pawła Adamowicza planuje się w Czechach na 4 czerwca, wiążąc ten fakt z 30. rocznicą pierwszych po wojnie, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce.

CZYTAJ: Praga uczci pośmiertnie prezydenta Adamowicza. Będzie miał swoją ulicę


Nie tylko Praga

Również inne miasta idą w ślady czeskiej stolicy. Takie sugestie padały w Polsce zaraz po śmierci prezydenta, który zmarł od zadanych mu ciosów nożem 14 stycznia 2019 roku. Przeglądając prasę odnajdziemy informacje, że wnioski w sprawie upamiętnienia prezydenta Adamowicza trafiły m.in. do lubelskiego ratusza. Podobne głosy pojawiły się w styczniu również w Bydgoszczy, Tarnowie i Gorzowie. W Szczecinie już jeden z placów nosi imię Pawła Adamowicza.

CZYTAJ: Szczecińscy radni uhonorowali Pawła Adamowicza. Został patronem placu


Wrocław już postanowił, Poznań jeszcze się waha

W ubiegły czwartek wrocławska rada miejska rozpatrywała petycję mieszkańców, którzy proponują, by jedną z ulic w mieście nazwać imieniem zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Rajcy pozytywnie zaopiniowali wniosek w tej sprawie. - Chcielibyśmy, aby taka forma uczczenia pamięci Pawła Adamowicza była jasnym sygnałem, że Wrocław pamięta i nie godzi się na jakąkolwiek formę przemocy lub nienawiści w życiu publicznym - cytuje wypowiedź Piotra Uhle, wrocławskiego radnego i przewodniczącego Klubu Nowoczesna, portal gdansk.naszemiasto.pl.

Z kolei w Poznaniu wciąż się dyskutuje i szuka odpowiednio godnego miejsca na upamiętnienie prezydenta Gdańska. Gazeta Wyborcza Poznań donosi, że najprawdopodobniej  imieniem prezydenta Gdańska nazwana będzie jedna ze szkół: – To dobry człowiek i dobry samorządowiec, który nie był anonimowy dla młodzieży. W takiej szkole mogłyby się odbywać różne wydarzenia związane z prezydentem, mogłaby też ona być partnerem dla Gdańska i organizować wymiany młodzieży - czytamy w GWT wypowiedź poznańskiej radnej Koalicji Obywatelskiej Marii Lisieckiej-Pawełczak.


A co w Gdańsku?

Czy Prezydent Adamowicz będzie miał “swoją” ulicę lub plac w swoim mieście?

W Gdańsku trwają przymiarki do powołania liceum uniwersyteckiego im. Pawła Adamowicza. Ma to być prestiżowa szkoła dla wyjątkowo zdolnych uczniów.

"Jest szansa, że szkoła ruszy już we wrześniu" informuje Radio Gdańsk w teście: W Gdańsku powstanie liceum uniwersyteckie im. Pawła Adamowicza. Rektor UG: "To ma być prestiżowa szkoła"

- Tego typu decyzje należy podejmować w dialogu publicznym i w porozumieniu z rodziną Pawła Adamowicza - tłumaczy z kolei prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz w wywiadzie dla naTemat. - Na ten moment nie ma konkretnej decyzji i chyba tak jest lepiej. Niech ten najtrudniejszy czas minie. Jest mnóstwo różnych inicjatyw, ale trzeba je przemyśleć na spokojnie - i dodaje: - Marzy mi się takie miejsce, które oddawałoby naprawdę myśl Pana Prezydenta. Takie miejsce, w którym można będzie usiąść i oddać się refleksji.TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim