Plaże dla wszystkich. Weź udział w konsultacjach dotyczących dostępności gdańskich kąpielisk

Gdański Ośrodek Sportu zaprasza na konsultacje dotyczące dostępności gdańskich plaż dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Spotkanie odbędzie się 30 maja 2022 roku na przystani żeglarskiej Tamka na gdańskich Stogach przy ulicy Tamka 17.
( Publikacja: 25.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Morska woda, w środku gumowy wózek, na którym pół leży młody mżczyzna w kąpielówkach, obok niego stoi z prawej strony młody mężczyzna w krótkich spodenkach i czapce z daszkiem.
Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce, już w 2010 roku kupiło amfibię - wózek umożliwiający osobom z niepełnosprawnością ruchu kąpiel w morzu.
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Brzeźno. W Gdańsku powstała pierwsza w pełni dostępna dla wszystkich plaża

Konsultacje stanowią kolejny etap certyfikacji w projekcie „Plaże dla wszystkich”. Gdańsk jest jedną z pięciu nadmorskich gmin wyłonionych przez Komisję Certyfikacyjną, które przeszły etap weryfikacji. Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Gdańsk od wielu lat systematycznie zwiększa dostępność plaż. Jako jedni z pierwszych w Polsce zakupiliśmy amfibie - wózki, które umożliwiają kąpiel osobom z niepełnosprawnością ruchową. W 2021 roku GOS otworzył na wejściu nr 50 w Gdańsku Brzeźnie plażę dostępną dla wszystkich. W roku bieżącym Ośrodek rozpocznie prace związane z przystosowaniem plaży Gdańsk Stogi (wejście nr 26).

Więcej o udogodnieniach dla osób z niepełnosprawnościami można znaleźć na stronie Kąpielisk Morskich w Gdańsku.

Morski brzeg, woda, piasek, na piasku ułożone chodniki drewnine, po nich jadą nastolatkowie na wózkach inwalidzkich, wiozą je kobiety w średnim wieku.
W czerwcu 2021 roku odbyło się oficjalne otwarcie plaży dostępnej dla wszystkich, czyli w pełni przystosowanej dla osób z niepełnosprawnościami, osób starszych czy rodzin z dziećmi. Specjalne udogodnienia zostały przygotowane w Gdańsku Brzeźnie, przy wejściu nr 50 (na wysokości al. Gen. J. Hallera).
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Spotkanie odbędzie się 30 maja, w godzinach 12.00-15.00,  na przystani żeglarskiej Tamka (Gdańsk Stogi), przy ul. Tamka 17.

Przypomnijmy - Gdański Ośrodek Sportu wsłuchując się w potrzeby mieszkańców, turystów oraz podmiotów działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, postanowił zorganizować miejsca, które będą odpowiadały potrzebom tych, którzy na co dzień funkcjonują z ograniczeniami ruchu, niepełnosprawnością wzroku, słuchu, a jednocześnie będą przyjazne osobom starszym i rodzinom z dziećmi.

Gdańskie plaże przyjazne dla osób z niepełnosprawnością

Projekt zainicjowany przez Gdański Ośrodek Sportu ma na celu nie tylko stworzenie przyjaznej przestrzeni plażowej, ale także pełni funkcje edukacyjne. Na tablicy z informacjami zapisanymi alfabetem Braille’a umieszczone zostały napisy w języku polskim, które mamy nadzieję, staną się doskonałą okazją do rozmów z dziećmi na temat różnych rodzajów niepełnosprawności.