Planuj weekend: koncerty, spotkania, wystawy, kiermasze

To będzie szczególnie ciekawy weekend w Gdańsku. M.in. dlatego, że będzie można się przekonać co to jest K-POP, gdzie kończy się Wisła, jak spełnić marzenie o podróżach i jak dziś brzmią muzyczne gwiazdy, które rozpoczynały karierę 20, a nawet 50 lat temu. Nie przegapcie!
21.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Samotnych kobiet na szlaku wciąż nie ma zbyt wiele. Anita Demianowicz podróżuje sama. Na zdjęciu: w Kanionie Antylopy na terenie rezerwatu plemienia Nawaho, w stanie Arizona w USA

Weekend upłynie przede wszystkim pod znakiem podróżniczek i poszukiwaczek przygód. Od piątku do niedzieli (21-23 kwietnia) w Europejskim Centrum Solidarności (Gdańsk, plac Solidarności 1) oraz klubie Bunkier (Gdańsk, ul. Olejarna 3) trwa trzydniowe wydarzenie „TRAMPki: Spotkania Podróżujących Kobiet w Gdańsku” - jedyny w Polsce festiwal podróżniczy tworzony przez kobiety dla kobiet.

Zaproszeni goście podzielą się z publicznością swoim doświadczeniem, zainspirują i przekonają, że warto spełniać marzenia o podróżowaniu. Nie zabraknie opowieści o podróżach, rozmów w nieformalnej atmosferze, praktycznych warsztatów i wydarzeń towarzyszących, m.in. wernisażu fotografii, bookcrossingu książek podróżniczych, wycieczki po Gdańsku oczy konkursów.

To już kolejna edycja festiwalu, który co roku cieszy się ogromną popularnością. Dlatego na większość spotkań odbywających się w ECS nie ma już wolnych miejsc. Śmiało można jednak udać się do klubu Bunkier na wydarzenia towarzyszące, na które nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Program na wydarzenia niewymagające zapisów:

Piątek, 21 kwietnia - klub Bunkier

  • godz. 17 - 18 - „Speechless in Japan” - pokaz filmu (polskie napisy) i spotkanie z autorką Weroniką Mliczewską;
  • godz. 18 - 19 - Cztery strony świata - kobiety, opowiada Agnieszka Siejka;
  • godz. 19 - 20.30 - Wernisaż wystawy fotograficznej „Kobiety świata” i warsztaty z parzenia herbaty prowadzone przez Agnieszkę Siejkę;
  • godz. 20.30 - Befor party

Więcej: Zamień szpilki na "Trampki” i przyjdź na Spotkania Podróżujących Kobiet. W weekend w ECS.


W piątek, 21 kwietnia, w klubie B90 (Gdańsk, ul. Doki 1) wystąpi Kaliber 44 - jedna z najważniejszych na polskim rynku grup hiphopowych zagra materiał ze swojej pierwszej, kultowej płyty „Księga Tajemnicza. Prolog”, nominowanej do Fryderyków w kategoriach Fonograficzny debiut roku i Album roku - muzyka alternatywna.

Album, który ukazał się w 1996 roku, promowany był singlem „Magia i miecz”, na którym znalazły się utwory „Moja obawa (bądź a klęknę)”, „Więcej szmalu 2” oraz „Plus i minus”. Oprócz wymienionych, podczas piątkowego wieczoru usłyszeć będzie można m.in. takie utwory, jak „Brat nie ma już miłości dla mnie” czy „Nasze mózgi wypełnione są marią”.

Początek koncertu o godz. 19. Bilety: 75 zł.
 

Urszula - polska wokalistka rockowa i autorka tekstów zaśpiewa swoje największe przeboje

W sobotę, 22 kwietnia, warto wybrać się do Ergo Areny (Gdańsk, Sopot, pl. Dwóch Miast), gdzie odbędzie się zorganizowany specjalnie dla gdańszczan koncert: „Od bigbitu do rocka: Skaldowie, Urszula, Perfect”. Bilety na to wydarzenie w cenie 10 zł zostały już dawno wyprzedane, przypominamy jednak tym, którzy zdążyli, dlaczego warto się pojawić: podczas wieczoru zabrzmią największe przeboje, takie jak „Konik na biegunach” Urszuli czy „Chcemy być sobą” zespołu Perfect albo „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” Skaldów, działających niemal tak długo jak… Rolling Stonesi!

To nie koniec atrakcji. Między występami zespołów będzie czas na muzyczną niespodziankę. Za konsoletą pojawi się Norbi, który na żywo będzie miksował zagraniczne hity specjalnie wybrane na tę okazję przez Hirka Wronę. Zaśpiewa także Marie Napieralska, na co dzień związana z Teatrem Studio Buffo. Całość poprowadzi ikona polskiego dziennikarstwa muzycznego - Maria Szabłowska.

Koncert rozpocznie się o godz. 18.


Tego dnia w klubie Stary Maneż (Gdańsk, ul. Juliusza Słowackiego 23) wystąpi inna polska muzyczna legenda - Lady Pank. Jedna z najbardziej legendarnych formacji rockowych w naszym kraju obchodzi w tym roku 35-lecie działalności.

Zwieńczeniem obchodów jubileuszu jest trasa „Lady Pank - 35 lat - akustycznie”, w ramach której zespół wystąpi w Gdańsku. Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Krzysztof Kieliszkiewicz, Kuba Jabłoński oraz gościnnie Wojciech Olszak wykonają swoje największe przeboje w niecodziennych, akustycznych aranżacjach. Trzypokoleniowa publiczność Lady Pank będzie miała okazję usłyszeć „Kryzysową narzeczoną”, „Titanica”, „Małą wojnę” czy „Mniej niż zero” w niezwykłych, klimatycznych wersjach, nie zabraknie jednak także energii, z której zespół Borysewicza słynie na koncertach.

Początek koncertu o godz. 19. Bilety: 100-130 zł.
 

Szaleni Mitch & Mitch wraz z Kassinem w Żaku promować będą swoją najnową, wydaną pod koniec marca tego roku płytę: Visitantes Nordestinos

Także w sobotę, 22 kwietnia, w Klubie Żak (Gdańsk, aleja Grunwaldzka 195/197) odbędzie się ciekawy koncert: Mitch & Mitch & Kassin, Nagrobki.

Chyba nie ma drugiego tak zaskakującego publiczność zespołu w Polsce, jak Mitch & Mitch. Po 15 latach grania mają na koncie ponad 5 płyt długogrających nagranych w duecie, kwintecie, oktecie, nonecie, tentecie, a nawet jako orkiestra i chór. Po nagraniu płyt z Igorem Krutogolovem, futurystą Felixem Kubinem, a także z polskim piosenkarzem Zbigniewem Wodeckim, z którym zespół spędził szalony rok w trasie, kolejnym wyzwaniem była podróż do jednej z podświadomych ojczyzn zespołu - Brazylii. Tam Mitche spotkali się z równie legendarnym producentem i muzykiem Kassinem, znanym z projektu +2, współtworzącym Orquestra Imperial, a oprócz tego współpracującym z gwiazdami brazylijskimi (Gal Costa, Marcos Valle) i zagranicznymi (Giles Peterson, Mitch & Mitch). Efektem ich spotkania jest płyta „Visitantes Nordestinos”, wspólne koncerty i nowa muzyczna miłość Kassina… Skaldowie.

Zanim szaleni Mitch & Mitch wraz z Kassinem pojawią się na scenie, przed publicznością zaprezentują się Nagrobki - trzyosobowy zespół w składzie: Adam Witkowski (perkusja), Maciek Salamon (gitara) i Olo Walicki (bas), których muzyka oscyluje między takimi gatunkami, jak post-punk, big-beat, zimna fala, metal, punk, black metal, nekro-polo i rodeo-punk.

Początek koncertu o godz. 20. Bilety: 23-45 zł


W sobotę Gama GAK (Gdańsk, ul. Starowiejska 15/16) o godz. 17 zaprasza na spotkanie fanów K-POP-u, czyli koreańskiej muzyki popularnej. Celem tego niecodziennego wydarzenia jest integracja fanów oraz popularyzacja tego gatunku muzycznego w Polsce, który swoimi energetycznymi rytmami i charyzmatycznymi idolami zaraża rzeszę fanów nie tylko w Azji, ale również w Europie. Teraz czas na Polskę.

Na przybyłych czeka masa atrakcji, ciekawe konkurencje, w których na zwycięzców czekać będą upominki. Wstęp wolny.


Gdzie kończy się Wisła? Na to pytanie odpowie nowa wystawa w Wyspie Skarbów GAK

Wyspa Skarbów GAK (Gdańsk, ul. Turystyczna 3) również w sobotę zaprasza na malowniczą Wyspę Sobieszewską o godz. 15, na wernisaż wystawy „Gdzie Wisły biegu koniec?”, połączony z dyskusją.

Ekspozycja poświęcona został trzem rocznicom obchodzonym w 2017 roku. Pierwsza z nich to Rok Rzeki Wisły, upamiętniający 550. rocznicę tzw. pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Druga, to 210. rocznica urodzin Wincentego Pola, poety i geografa, twórcy nazwy Śmiała Wisła. Trzecim jubileuszem jest 10. rocznica objęcia opieką Izby Pamięci Wincentego Pola przez „Wyspę Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Wernisażowi towarzyszyć będzie dyskusja, której gościem specjalnym będzie dr Jadwiga Klim - koordynatorka projektu Muzea Szlaku Wisły, kierownik działu Historii Żeglugi Śródlądowej Narodowego Muzeum Morskiego. Opowie m.in. o historii żeglugi w delcie Wisły, ponadto swoimi refleksjami podzielą się Czesław Skonka, Jan Sidorczak i Edwin Kozłowski - przyjaciele i opiekunowie Izby Pamięci, którzy przez blisko 40 lat gromadzili pamiątki związane z Wincentym Polem. Spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski.

Kto nie zdąży na wernisaż, w ten weekend będzie mógł obejrzeć wystawę jeszcze w niedzielę w godz. 11-14. Wystawa potrwa do 30 czerwca. Wstęp wolny. 


Propozycję mamy także dla moli książkowych. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku po raz kolejny organizuje „Książkę Go!” - cieszącą się ogromną popularnością akcję poszukiwania książek w przestrzeni miejskiej. Trzecia edycja gry miejskiej odbędzie się w sobotę i niedzielę 22-23 kwietnia i będzie wiązała się z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Aby wziąć udział w zabawie, wymagane jest urządzenie mobilne z dostępem do internetu. Wskazówki do lokalizacji, w których zostaną ukryte książki, będą opublikowane 22 kwietnia w mediach społecznościowych (Facebook i Instagram) WiMBP w Gdańsku. Znalazcy książki powinni umieścić w poście pod wydarzeniem facebookowym zdjęcie książki, którą odnaleźli. Dzięki temu pozostali gracze dowiedzą się, że książka, na którą polowali znalazła swojego właściciela.

Aktywnym uczestnikom gry, którym mimo wszystko nie uda się odnaleźć książek, organizatorzy planują przyznać dodatkową pulę nagród. Trafią one do osób, które zrelacjonują na swoich profilach facebookowych i instagramowych akcję poszukiwania książek i oznaczą je hasztagiem #ksiazkaGO oraz #chodzedobiblioteki. Do wygrania będą nie tylko książki, ale też gadżety biblioteczne (kubki, koszulki i zakładki magnetyczne).

Nowością tej edycji „Książki GO!: będzie możliwość zdobycia niektórych książek z autografami pisarek i pisarzy, które do odnalezienia będą w edycji wieczornej. Podpowiedzi do lokalizacji książek z autografami opublikowane zostaną w sobotę, 22 kwietnia, o godz. 20.

Podczas tej edycji do odnalezienia będzie łącznie ponad 60 tytułów i nowości wydawniczych. Wśród książek, które zostaną ukryte w Gdańsku znajdą się m.in. książki autorstwa Tess Gerritsen, Jacka Dehnela, Katarzyny Puzyńskiej, Janusza L. Wiśniewskiego, Małgorzaty Wardy, Michała Rusinka i wielu innych polskich i zagranicznych autorów.


Ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu: dziecięcy pchli targ, czyli nauka i zabawa w jednym

W niedzielę, 23 kwietnia, Plama GAK (Gdańsk, ul. Pilotów 11) zaprasza na Dziecięcy Pchli Targ - plenerowe wydarzenie dla całych rodzin, które stanowi niecodzienną okazję, aby nauczyć najmłodszych cennej lekcji przedsiębiorczości.

Tego dnia na kilka godzin dzieci pod okiem rodziców zamieniają się w prawdziwego handlarza lub handlarkę: pod okiem swoich rodziców ustalają ceny, negocjują, wymieniają i sprzedają swoje zabawki. Wydarzenie odbędzie się w godz. 13-15.

Po zakończeniu Dziecięcego Pchlego Targu, o godz. 15.30, Plama zaprasza wszystkich na spektakl w wykonaniu Teatru Młoda Projektornia, zatytułowany „Tęsknota”. Spektakl odbędzie się w sali teatralnej.

Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Zobacz też: Oliwskie Święto Książki. Spotkaj Chwina, Kosycarza, Piórkowską i innychTV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy