Piotr Tarnacki. Rozmowa z 10-krotnym mistrzem świata w żeglarskiej klasie Micro

Gdański żeglarz Piotr Tarnacki po raz dziesiąty został mistrzem świata w klasie Micro. We Włoszech w załodze Energa 77 Racing Team pływali także Maksymilian Pawłowski oraz Piotr Przybylski. Lider teamu w piątek, 5 sierpnia, był naszym gościem w programie „Wszystkie Strony Miasta”. Rozmawialiśmy m.in. o sukcesie sportowym oraz projekcie dotyczącym remontu infrastruktury przystani żeglarskiej przy Twierdzy Wisłoujście.
06.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piotr Tarnacki w naszym studio opowiadał o mistrzowskich regatach we Włoszech
Piotr Tarnacki w naszym studio opowiadał o mistrzowskich regatach we Włoszech
fot. www.gdansk.pl

Najmniejsza klasa jachtów morskich

Micro to najmniejsza klasa jachtów morskich. Nieduże, balastowe lub balastowo-mieczowe jachty stworzone do żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej z ograniczeniem długości do 5,5 metra. Klasa powstała w 1977 roku we Francji, od połowy lat 80-tych do najlepszych należą polscy żeglarze.

Mistrzami świata byli Jarosław Kaczorowski, Stanisław Sawko i Przemysław Tarnacki.

Od ponad dekady najlepszy na świecie jest Piotr Tarnacki z gdańskiego Energa 77 Racing Team

Obroniony tytuł po dwóch latach

Tegoroczne mistrzostwa świata odbywały się pod koniec lipca we Włoszech. Wśród kilkudziesięciu załóg startowali Piotr Tarnacki oraz jego załoganci Piotr Przybylski i Maksymilian Pawłowski.

Polacy zdobyli złoty medal. Dla Piotra Tarnackiego był to dziesiąty tytuł mistrza świata w klasie Micro. Lider Energa 77 Racing Team w piątek, 5 sierpnia był naszym gościem w programie "Wszystkie Strony Miasta". 

- Dwa lata nie było mistrzostw świata. Covid spowodował, że tytuł wywalczony trzy lata temu broniliśmy dopiero teraz
Dla mnie kluczową sprawą był dobór sprzętu, dobór załogi. W tym roku żeglowaliśmy w nowym składzie. Piotr Przybylski i Maks Pawłowski to bardzo kompetentni ludzie, którzy stworzyli ze mną taki organizm, który dobrze się czuł i na wodzie i na lądzie - mówił Piotr Tarnacki. - Regaty we Włoszech były trudne, ale byliśmy dobrze przygotowani.

Twierdza Wisłoujście - jak przebiegają prace rewaloryzacyjne obiektu

Przystań żeglarska przy Twierdzy Wisłoujście

Podczas rozmowy poruszane były także inne tematy, m.in. projekt dotyczący remontu infrastruktury przystani żeglarskiej przy Twierdzy Wisłoujście. To w tym miejscu swoją siedzibę ma Energa 77 Racing Team. 

- Zamienienie terenu, który był komisariatem policji na teren żeglarski jest pewnym wyzwaniem. To co było nam najbardziej potrzebne, czyli hangar, pomieszczenia techniczne i biurowe mamy już wybudowane. Możemy już w pełni z nich korzystać - mówi gdański żeglarz. 


POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY Z PIOTREM TARNACKIM

 

Pisaliśmy o nowej marinie przy Twierdzy Wisłoujście:

 

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy