• Start
  • Wiadomości
  • Kolejne jachty pojawiają się przy Twierdzy Wisłoujście. Nowa przystań w mieście. WIZUALIZACJE

Kolejne jachty pojawiają się przy Twierdzy Wisłoujście. Nowa przystań w mieście. WIZUALIZACJE

Już pod koniec września odbędą się tu regaty Gdańsk Sailing Week, za dwa lata mistrzostwa świata w klasie Micro. W południowej części wewnętrznej fosy Twierdzy Wisłoujście, gdzie jeszcze rok temu znajdował się wodny komisariat Policji, powstaje przystań jachtowa. - Naszym celem jest ożywienie basenu wokół twierdzy, chcemy by odbywały się tu cykliczne imprezy żeglarskie - mówi Piotr Tarnacki z 77 Racing Club Gdańsk.
20.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jachty wokół Twierdzy Wisłoujście
Jachty wokół Twierdzy Wisłoujście, prawdopodobnie lata 30-te XX wieku
fot. archiwum 77 Racing Club Gdańsk

 

Przed drugą wojną światową i kilka lat po jej zakończeniu Twierdza Wisłoujście była otoczona jachtami, swoje hangary miał tutaj m.in. bardzo zasłużony dla Gdańska i zrzeszający głównie polską społeczność miasta, Polski Klub Morski. Wzdłuż murów fortu wybudowano pomosty do cumowania jednostek, w części północnej Szańca Wschodniego - warsztaty szkutnicze i hangary. 

Po drugiej wojnie żeglarstwo wróciło do twierdzy, ale już tylko do północnej części fosy, gdzie Polski Klub Morski ulokowany jest do dziś.

 

Żaglówki przy Twierdzy Wisłoujście po II wojnie światowej
Jachty żaglowe przy Twierdzy Wisłoujście 
fot. archiwum 77 Racing Club Gdańsk

 

Dopływ do Twierdzy WisłoujścieWejście do zewnętrznej fosy Twierdzy Wisłoujście
fot. archiwum 77 Racing Club Gdańsk

 

I jeszcze jedno ujęcie Twierdzy Wisłoujście z lotu ptaka
I jeszcze jedno ujęcie Twierdzy Wisłoujście z lotu ptaka
fot. archiwum 77 Racing Club Gdańsk

 

W 1959 roku twierdzę wpisano do rejestru zabytków, w 1975 roku obiekt przekazano Muzeum Gdańska (wcześniej Muzeum Historyczne Miasta Gdańska). 

Przez kilkadziesiąt lat w wewnętrznej fosie twierdzy funkcjonował wodny komisariat Policji, który pod koniec 2017 roku przeniósł się do nowej siedziby przy ul. Długa Grobla, pojawiła się szansa aby ten, siłą rzeczy, zamknięty teren, otworzyć na ogólnodostępne funkcje. Obecnie, dd roku stacjonuje tu 77 Racing Club Gdańsk, zawodowy klub żeglarski, w którego barwach pływają m.in. wielokrotni mistrzowie Polski i mistrzowie świata. 

Klub prowadzi m.in. akademię żeglarską dla pasjonatów regat oraz program szkoleniowy dla firm łączący żeglarstwo i biznes. Rozpoczął także rewitalizację całego terenu. 

 

Lokalizacja 77 Racing Club Gdańsk
Lokalizacja 77 Racing Club Gdańsk
materiały 77 Racing Club Gdańsk

 

Twierdza Wisłoujście i Dom Plebana - dawna siedziba komisariatu wodnego Policji
Twierdza Wisłoujście i Dom Plebana - dawna siedziba komisariatu wodnego Policji
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Jeszcze w ubiegłym roku naprawiono drewniane nabrzeże, odremontowany będzie zabytkowy Dom Plebana, w którym przez ostatnie dwadzieścia kilka lat mieścił się komisariat.

- Jesteśmy po pracach porządkowych. Przeprowadzona zostanie modernizacja 450-metrowej hali, w której wcześniej stacjonowała Policja. Powstanie nowa hala z zapleczem socjalnym, łazienką, prysznicami, kuchnią. Połączymy budynki zabytkowe z nowoczesnymi. Cały teren zostanie ogrodzony - wylicza Piotr Tarnacki z 77 Racing Club Gdańsk, dziewięciokrotny mistrz świata w klasie Micro (dziewiąty tytuł wywalczył w trzeciej dekadzie sierpnia). - Dokumentacje są złożone w odpowiednich urzędach. Czekamy na decyzje. Mam nadzieję, że wszystko zrealizujemy w ciągu najbliższych dwóch lat.

 

Hala po modernizacji...
Brama wjazdowa do klubu. Widok od strony drogi, prowadzącej do twierdzy...
Sablowscy/Architekci

 

... i teren wokół
... zmodernizowany hangar
Sablowscy/Architekci

 

Docelowo w wewnętrznej fosie Twierdzy Wisłoujście ma powstać 35 stałych miejsc postojowych dla tzw. rezydentów oraz ok. 20 miejsc gościnnych.

- Naszym celem jest ożywienie basenu wokół twierdzy, chcemy by odbywały się tu cykliczne imprezy żeglarskie - zaznacza Piotr Tarnacki. - Marzy mi się, aby za jakiś czas, niezależnie od jednostek, które będą miały tutaj swój stały port, naszą przystań odwiedzało w sezonie codziennie kilka-kilkanaście jednostek, także kajaków. Żeglarze będą mogli tu zacumować swoje łodzie, wypić u nas kawę a potem np. zwiedzić Twierdzę Wisłoujście.

Już pod koniec września - w dniach 27-29 - przy Twierdzy Wisłoujście odbędą się regaty Gdańsk Sailing Week, na starcie staną jachty klas Micro i coraz popularniejszej w świecie J/70.

- Wystartuje trzydzieści załóg, piętnaście w jednej klasie, piętnaście w drugiej. Oprócz Polaków, będą też ekipy z zagranicy - mówi kapitan Tarnacki. - Na razie organizujemy regaty weekendowe, w przyszłości chcemy organizować imprezy tygodniowe na wzór Tygodnia Kilońskiego (Kieler Woche) czy Pucharu Księżniczki Zofii na Majorce, by uczestników było zdecydowanie więcej.

Gdańskowi już przyznano organizację w Twierdzy Wisłoujście mistrzostw świata w klasie Micro w 2021 roku. Być może w 2023 roku odbędą się tutaj mistrzostwa świata w klasie Melges 20.

 

Żeglarze teamu 77 Racing Club Gdańsk na jachcie klasy Micro. W 2021 rok będą gospodarzami mistrzostw świata. Piotr Tarnacki na razie jest 8-krotnym mistrzem świata w klasie Micro, marzy o dziesięciu złotych medalach
Żeglarze teamu 77 Racing Club Gdańsk na jachcie klasy Micro. W 2021 rok będą gospodarzami mistrzostw świata. Piotr Tarnacki na razie jest 9-krotnym mistrzem świata w klasie Micro - ten ostatni zdobył w sierpniu tego roku, marzy o dziesięciu złotych medalach
fot. 77 Racing Club Gdańsk

 

Czy przystań jachtowa w Twierdzy Wisłoujście może być konkurencją dla np. Górek Zachodnich, gdzie znajduje się Narodowe Centrum Żeglarstwa.

- Absolutnie nie. Wprost przeciwnie, współpracujemy ze sobą i się uzupełniamy. W Górkach Zachodnich stawiają głównie na szkolenie młodzieży, w regatach tam organizowanych startuje po kilkaset jednostek w różnych klasach - wyjaśnia Tarnacki. - My, choćby ze względu na położenie bazy, nie będziemy organizować regat w klasach Laser czy 470. Wypłynięcie z mariny w Twierdzy Wisłoujście musi odbywać się na własnym napędzie a takiego te jednostki nie mają.

Twierdzę Wisłoujście latem odwiedza blisko 150 tys. turystów z Polski i zagranicy. Przystań jachtowa w centrum zabytkowej fortyfikacji będzie z pewnością dodatkową atrakcją.

CZYTAJ:

Sezon Żeglarski czas zacząć! Parada jachtów, pokazy ratownictwa
Baltic Sail Gdańsk 2019. Parada 120 żaglowców na Motławie WIDEO I ZDJĘCIA
Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC International załóg wieloosobowych