• Start
  • Wiadomości
  • Piłkarze ręczni o igrzyska olimpijskie zagrają w Gdańsku!

Piłkarze ręczni o igrzyska olimpijskie zagrają w Gdańsku!

Wielka gratka dla fanów szczypiorniaka. Polska otrzymała prawo organizacji turnieju kwalifikacyjnego mężczyzn do igrzysk olimpijskich. Odbędzie się on w dniach 8-10 kwietnia 2016 w Gdańsku a rywalami biało-czerwonych będą reprezentacje Macedonii, Tunezji i Chile.
( Publikacja: 03.02.2016 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Polskim piłkarzom ręcznym w Ergo Arenie gra się bardzo dobrze. W 2014 i 2015 roku mierzyli się tutaj m.in. z Hiszpanami

W turnieju olimpijskim wystartuje 12 drużyn. Na razie pewne występu w Rio de Janeiro są Brazylia - gospodarz, Francja - mistrz świata 2015, Kanada - mistrz Igrzysk Panamerykańskich 2015, Egipt - mistrz Afryki 2016, Niemcy - mistrz Europy 2016 oraz Katar - zwycięzca turnieju kwalifikacyjnego dla Azji.

Pozostałych sześć drużyn wyłonią trzy turnieje kwalifikacje, które zaplanowano na 8-10 kwietnia 2016. Z każdego turnieju awans do IO wywalczą po dwa najlepsze zespoły.

Z zakończonych 31 stycznia mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro awans uzyskał tylko zwycięzca - Niemcy. Polacy liczyli, że to właśnie oni zdobędą złoty medal podczas Euro 2016 i bezpośredni awans do Rio de Janeiro. Skończyło się na siódmym miejscu, zdecydowanie poniżej oczekiwań.

Ale dzięki trzeciemu miejscu na mistrzostwach świata w 2015 roku wiadomo było, że biało-czerwoni wystąpią przynajmniej w kwalifikacjach.

- Jeśli otrzymamy organizację takiej imprezy, to odbędzie się ona w Gdańsku – zapowiadał kilka miesięcy temu Andrzej Kraśnicy, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

W środę, 3 lutego, do związku wpłynął oficjalny komunikat Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej, co do zestawienia oraz miejsca rozegrania kwietniowych turniejów kwalifikacyjnych mężczyzn.

Gospodarzami takich turniejów będą Polska, Szwecja i Hiszpania. 

- W Gdańsku jest świetna hala, zawsze grało nam się tutaj bardzo dobrze. Trybuny są blisko parkietu, czuć wtedy jeszcze bardziej atrmosferę, którą wytwarzają kibice - mówi Bartosz Jurecki, obrotowy reprezentacji Polski. - Kraków? To największa i najnowocześniejsza hala w Polsce, ale ta w Gdańsku niewiele jej ustępuje.

Rywalami Polaków w Ergo Arenie będą Macedonia - sklasyfikowana na Euro 2016 na 11. miejscu, Chile - zespół, który na ostatnich mistrzostwach świata zajął 23. miejsce oraz Tunezja - wicemistrz Afryki, ósma na igrzyskach olimpijskich w 2012 roku.
 

Turniej nr 1, miejsce rozegrania: Polska (Gdańsk)

- Polska, Macedonia, Chile, Tunezja

Turniej nr 2, miejsce rozegrania: Szwecja (Malmoe)

- Hiszpania, Słowenia, Iran, Szwecja

Turniej nr 3, miejsce rozegrania: Herning (Dania)

- Dania, Chorwacja, Norwegia, Bahrajn
 

Na kibiców szczypiorniaka w Gdańsku zawsze można liczyć
  

Terminarz turnieju w Gdańsku

8 kwietnia 2016, piątek

  • Chile – Tunezja
  • Polska – Macedonia

9 kwietnia 2016, sobota

  • Polska – Chile
  • Macedonia – Tunezja

10 kwietnia 2016, niedziela

  • Tunezja – Polska
  • Macedonia – Chile

Nie znane są jeszcze godziny rozpoczęcia meczów oraz ceny biletów.