• Start
  • Wiadomości
  • Pierwszy tydzień ponownego funkcjonowania gdańskiego zoo - jak minął?

Pierwszy tydzień ponownego funkcjonowania gdańskiego zoo - jak minął?

Wyprzedane bilety, uśmiechnięci ludzie, ale i patrole straży miejskiej wyłapujące niesfornych spacerowiczów bez masek - tak w skrócie opisać można pierwszy tydzień funkcjonowania ogrodu zoologicznego w Gdańsku. Kiedy możemy spodziewać zwiększonej sprzedaży wejściówek? Zapytaliśmy o to Michała Targowskiego, dyrektora zoo.
( 26.05.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Iwona, Adam i Basia Hennigowie - to stali bywalcy zoo, którzy co roku, w pierwszych dniach maja odwiedzają ogród. Tym razem ich tradycja nieco przesunęła się w czasie, ale ważne, że możliwa była do zrealizowania
Iwona, Adam i Basia Hennigowie - to stali bywalcy zoo, którzy co roku, w pierwszych dniach maja odwiedzają ogród. Tym razem ich tradycja nieco przesunęła się w czasie, ale ważne, że się udało
Natalia Gawlik/gdansk.pl

 

Gdańskie zoo ponownie otwarte. Deszczowy dzień nie odstraszył miłośników zwierząt

 

Gdański Ogród Zoologiczny otworzył bramy dla gości we wtorek, 19 marca. Zoo funkcjonuje, ale na nowych, dostosowanych do reżimu sanitarnego, zasadach. Pierwsza z nich to ograniczenie liczby zwiedzających i sposobu sprzedaży biletów. Kupimy je wyłącznie drogą online, w liczbie nie przekraczającej 500 wejściówek na jeden dzień. Pomimo przekazów medialnych informujących o zmianach, w ubiegłym tygodniu przed zoo pojawiały się osoby, który próbowały kupić bilet w kasie - bezskutecznie, ponieważ kasy są zamknięte. W weekend zdarzały się też sytuacje, że rodzina, która zostawiła samochód na parkingu przed zoo, chciała dokonać zakupu biletów online, w drodze do bramy głównej. Niestety, bilety na sobotę i niedzielę rozeszły się błyskawicznie. 

- Pierwszy tydzień minął spokojnie, choć nie ukrywam, że odbieramy telefony od rozżalonych ludzi, którzy pytają dlaczego sprzedajemy tak mało biletów - mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Nadal uważamy, że ograniczona liczba osób w zoo jest konieczna. W myśl rozporządzenia, to gmina z porozumieniu z szefostwem jednostki decyduje, jak uwalnianie z obostrzeń ma wyglądać. Gdyby ktoś chciał porównać, w innych ogrodach bywa różnie. Warszawa sprzedaje trzy tysiące biletów. Ja uważam, że na to jest jeszcze za wcześnie. W weekend bilety rozeszły się jak ciepłe bułki, system się blokuje, nie sprzedamy więcej. 

Bilety są dostępne na stronie zoo w cenie 25 zł. za bilet ulgowy, 30 zł. za bilet normalny.

Dyrektor Targowski nie wyklucza jednak zwiększenia sprzedaży biletów w najbliższym czasie. Jeśli zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek, a ostatnie wypowiedzi Łukasza Szumowskiego - ministra zdrowia na to wskazują, możliwe, że sprzedaż biletów zostanie zwiększona już w najbliższy weekend, czyli w ostatnich dniach czerwca.

- Nasza wewnętrzna wola jest taka, żeby robić dalsze poluzowania, ale sytuacja zewnętrzna musi na pozwolić. Szanuję bardzo, że nie mam nacisku ze strony władz Miasta, które nie mówią “już, więcej”, lecz “ostrożnie, powoli”. To jest bardzo dobra metoda - dodaje Michał Targowski. 

 
Pingwiny przebywają na wolnym wybiegu, więc mimo obostrzeń związanych z zamkniętymi pawilonami, te zwierzęta na pewno zobaczymy
Pingwiny przebywają na wolnym wybiegu, więc mimo obostrzeń związanych z zamkniętymi pawilonami, te zwierzęta na pewno zobaczymy
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Póki co na terenie zoo nadal należy osłaniać usta i nos, a także zachować dwumetrowy odstęp od obcych ludzi. Jak wyglądała współpraca w tym temacie gości ogrodu podczas pierwszego tygodnia jego funkcjonowania?

- Bardzo pomaga nam straż miejska, która kilka razy dziennie wjeżdża na teren zoo. Strażnicy jeżdżą po alejkach i jest to świetna prewencja, bo ludzie jak wejdą do ogrodu, czują wolność i niestety ściągają maseczki, a tak nie powinno być - dodaje Michał Targowski. 


Warto pamiętać

Przebywając na terenie zoo pamiętajmy także o zakazie dotykania barierek czy szyb, które są dezynfekowane raz na godzinę. Przypominamy także, że pawilony i małe zoo pozostają zamknięte, ale większość zwierząt można obserwować na wybiegach. Dodatkowe usługi, jak gastronomia czy sprzedaż pamiątek, działają w ograniczonym zakresie. Park linowy, wypożyczalnia wózeczków, kolejka retro - nie działają.

Do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego od wtorku, 19 maja, można dojechać autobusami sezonowej linii 622, która kursuje na trasie: Oliwa Pętla Tramwajowa - Oliwa ZOO. Aktualny rozkład jazdy.

 

Historie zwierząt z gdańskiego zoo. Iga - oswojona lwica, która 50 lat temu spacerowała po ogrodzie