• Start
  • Wiadomości
  • Pierwszy transport humanitarny z Gdańska do Ukrainy wyruszył i trafi do Lwowa

Pierwszy transport humanitarny z Gdańska do Ukrainy wyruszył i trafi do Lwowa

W piątek, 4 marca, pierwszy transport tira wypełnionego 30 paletami darów wyruszy w drogę z Gdańska na granicę z Ukrainą, skąd trafi do Lwowa. Spakowane w nim artykuły przekazane zostały przez mieszkańców, firmy prywatne, aktywistów i organizacje pozarządowe. W transporcie pojadą m.in. leki i opatrunki, koce i karimaty, żywność i artykuły higieny dla niemowląt.
04.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska i Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska podczas konferencji prasowej poprzedzającej wyjazd tira na Ukrainę, w piątek 4 marca 2022
Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska i Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska podczas konferencji prasowej poprzedzającej wyjazd tira na Ukrainę, w piątek 4 marca 2022
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Polsat Plus Arena Gdańsk stał się centralnym magazynem zbiórki Gdańsk Pomaga Ukrainie. To tutaj gdańszczanki i gdańszczanie, w tym mieszkający tu obywatele Ukrainy, mogą przywozić dary. Stadion to także główny punkt przyjmowania darów od rodaków mieszkających poza granicami kraju. Swoje dary przekaże w najbliższych dniach Polonia z Norwegii, Holandii, Danii oraz Szwecji. Stadion pośredniczy też w logistyce przyjęć dla darów z innych województw poprzez współpracę z Fundacją HumanDoc.

- Dziękuję wszystkim tym, którzy pomagacie. Jako gdańszczanki i gdańszczanie umiemy dzielić się dobrem i tym, co najbardziej potrzebne dzisiaj na Ukrainie. Jeszcze raz apeluje, pomagajmy z głową, przywoźmy to, co jest na liście na stronie internetowej Gdańsk Pomaga Ukrainie - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Tutaj te wszystkie dary są przepakowywane i układane na paletach. Na każdej z nich jest rodzajowo podzielone to, co trafi do Przemyśla i następnie do Lwowa. Ogromnym darem serca naszego szpitala Swissmed, części grupy Luxmed, współpracującej ze szpitalem Uniwersytetu we Lwowie jest karetka z pełnym wyposażeniem i lekami, która przekazana zostanie do lwowskiej lecznicy. Pieniądze ze zbiórki będą potrzebne w najbliższym czasie, a to, co wysyłamy dziś do Ukrainy to przede wszystkim pomoc rzeczowa, środki do uzdatniania wody czy śpiwory. 

sztaplarka i tir
Tir ładowany na Polsat Arena Plus
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Pierwszy tir, który wyjechał w piątek, 4 marca do Przemyśla, by stamtąd trafić do Lwowa, zawiera także ponad cztery tysiące artykułów higieny osobistej, koce, śpiwory, latarki (w tym czołówki), karimaty, baterie, powerbanki, ręczniki i koce termiczne.

Dzięki aktywności Gdańskich Usług Komunalnych pozyskano do transportu także siedem palet profesjonalnego asortymentu medycznego między innymi do opatrywania ran i drobny sprzęt medyczny. Ukraińcy otrzymają 150 resuscytatorów, ponad 10 tys. opatrunków (gaz, gazików, plastrów, chust trójkątnych, kompresów etc.), kilkaset igieł, wenflonów i rurek nosowo-gardłowych.

W transporcie znalazło się także ponad 800 opakowań leków m.in. przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i odkażających. Blisko połowa darów przekazanym przez mieszkańców to paczki z artykułami dziecięcymi: kaszkami, słoiczkami obiadowymi, chusteczkami nawilżanymi i pampersami.

FILMOWY ZAPIS KONFERENCJI

- Polsat Plus Arena Gdańsk jest magazynem czynnym od 8.00 do 20.00. Apelujemy, aby nie przynosić używanych rzeczy. Zbieramy tylko rzeczy nowe. Proszę podejść do tego wrażliwiej i wyobrazić sobie, co byłoby przydatne w ekstremalnych warunkach. Prosimy o rozsądek i efektywność. Dzisiaj pakujemy i wysyłamy 30 palet - mówi Paweł Buczyński, prezes zarządu Arena Gdańsk Operator. - Działamy i nie zwalniamy tempa. Przygotowaliśmy nowe powierzchnie magazynowe, które są w zewnętrznych kontenerach. Staliśmy się centrum obsługi i zarządzania pomocą, która płynie do Polski z zagranicy.

Transport jest organizowany bezkosztowo, dzięki zaangażowaniu firmy Daf-Trans z Sopotu. Dary dotrą do Przemyśla w sobotę, 5 marca przed godziną 15.00, a stamtąd prosto do Lwowa. 

Aktualną listę potrzebnych darów oraz miejsca, do których można je dostarczać, można znaleźć na stronie Gdańsk Pomaga Ukrainie.