Pierwszy dzień jesieni w Gdańsku. Jak ją powitaliśmy? Zobacz naszą fotorelację

Spacery, relaks na świeżym powietrzu, a nawet plaża i kąpiel w morzu. Chociaż od sobotniego rana mamy już jesień (zarówno astronomiczną jak i kalendarzową) mieszkańcy Gdańska i goście cały czas korzystają z dobrej pogody. Tak jakby wciąż było lato. Zobacz naszą fotorelację z dzisiejszego jesiennego dnia.
23.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
tłumy ludzi idą ulicą zabytkowego miasta
Pierwsze tej jesieni spacery po Długim Targu
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kiedy zaczyna się jesień?

Kluczowym terminem jest tu równonoc jesienna (wrześniowa), czyli moment kiedy ziemia natomiast przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Od tej chwili przez pół roku biegun południowy będzie bliżej Słońca niż biegun północny. Dla nas mieszkańców półkuli północnej oznacza to krótszy czas oświetlenia słonecznego. Będzie tak aż do momentu równonocy wiosennej.

Za nami kolejne spotkanie grupy roboczej Gdańskiej Karty dla Drzew 

Od sobotniego rana astronomiczna jesień

W tym roku jesień astronomiczna przypada 23 września, czyli wtedy kiedy jesień kalendarzowa. Nie zawsze tak jest, bo są lata kiedy te daty różnią się (jesień astronomiczna może przypaść między 21 a 24 września). Moment równonocy jesiennej nastąpił u nas dziś dokładnie o godz. 8.49. Ta pora roku trwać będzie do grudniowego przesilenia zimowego, czyli do 21 lub 22 grudnia.

morze, na brzegu spacerowicze w dali widać kąpiących się
Ludzie chętnie witali jesień nad morzem
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nasza jesień

Każdy z nas inaczej odczuwa tę porę roku i ocenia jej początek najczęściej po zmianach w przyrodzie. Liście na drzewach zaczynają zmieniać kolor na żółty bądź czerwony, kwitną wrzosy, spadają kasztany...

Oczywiście robi się coraz chłodniej, ale w tym roku ta jesień jest trochę jak... spóźnione lato.

Zobacz fotorelację: