Jubileuszowa pielgrzymka śladami Doroty z Mątów Wielkich. Kim była patronka Pomorza?

W piątek 9 czerwca wyruszyła z Gdańska jubileuszowa 10. pielgrzymka śladami błogosławionej Doroty z Mątów Wielkich. Była średniowieczną mistyczką i ascetką. Jest patronką Pomorza, różańca św., kobiet oraz trudnych małżeństw. Zobacz fotogalerię z początku pielgrzymki.
09.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa kobiet i mężczyzn niesie sztandary i idzie wśród stare zabudowy
Pielgrzymi w drodze do Matów Wielkich
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Pielgrzymka do Mątów Wielkich

Wierni wyruszyli z samego rana w piątek 9 czerwca z Bazyliki Mariackiej. Do pokonania mają ponad 60 kilometrów. Pielgrzymka do Mątów Wielkich trwa dwa dni. Na czele grupy był biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej bp Piotr Przyborek. Na Pomorzu jest około stu osób, które upodobały sobie św. Dorotę jako duchową opiekunkę.

- To nasza jedyna święta w regionie, przez 30 lat mieszkanka Gdańska - tłumaczy ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej. - Musiała uciekać z Gdańska, bo mieszczanie chcieli ją spalić, ich zdaniem była heretyczką, a w najlepszym razie wariatką. Dorota jednak nie zrezygnowała ze swojej mistycznej misji, a jej kult nie zgasł po dziś dzień. Myślę, że w naszym gdańskim interesie jest by ten kult na nowo rozniecić.

Kim była błogosławiona Dorota z Mątów?

Dorota urodziła się w Mątowach Wielkich w 1347 roku. Już od najmłodszych lat wiodła życie pokutne, mając sześć lat otrzymała dar ukrytych stygmatów i myślała o życiu zakonnym. Jako 16-latka została zmuszona do małżeństwa z Adalbertem, mieszczaninem gdańskim, 20 lat od niej starszym. Małżeństwo zamieszkało w kamienicy przy ulicy Długiej pod obecnym numerem 64. Dorota i Adalbert doczekali się dziewięciorga dzieci, ale małżeństwo nie było udane, a liczne epidemie dżumy przeżyła tylko jedna ich córka. Po stracie dzieci i śmierci męża Dorota z Mątów trafiła do Kwidzyna, gdzie oddała się mistycyzmowi i ascezie. Zmarła 25 czerwca 1394 roku jako pustelnica.

Historia Doroty z Mątów  - jedynej gdańskiej i pomorskiej świętej 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej