• Start
  • Wiadomości
  • Piękny wiek. Gdańszczanka, królowa Izabella, ma 106 lat! [ZDJĘCIA]

Piękny wiek. Gdańszczanka, królowa Izabella, ma 106 lat! [ZDJĘCIA]

W Gdańsku zameldowane są 53 osoby, mające 100 i więcej lat. Jedną z nich jest pani Izabella Belamin, której pogody ducha i niezłomnego charakteru mogą zazdrościć najenergiczniejsi młodzi ludzie. Do dziś wspomina chwile kiedy jako młoda kobieta (tylko z walizką pełną książek), stała na stopniach pociągu wjeżdżającego w ostatnich dniach wojny do Gdańska. Wtedy zaczęła się trwająca ponad 70 lat miłość pani Izabelli do naszego miasta.
( Publikacja: 30.08.2017 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pani Izabella Belamin i królewska korona na torcie

Życzenia szacownej jubilatce składa zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk

Pani Izabella Belamin ma już 106 lat. Piękny wiek

Izabella Belamin z domu Ubysz urodziła się 30 sierpnia 1911 roku w Poznaniu w rodzinie ziemiańskiej. W Poznaniu ukończyła Wyższą Szkołę Handlową. Do 1939 roku, kiedy to opuściła stolicę Wielkopolski, w przymusowej ewakuacji, pracowała w poznańskiej fili szwedzkiej firmy Alfa-Laval.

Podczas II wojny światowej była łączniczką w Armii Krajowej, gdzie działała wraz ze swoim mężem, którego straciła w czasie działań wojennych. W ostatnich dniach wojny wsiadła do pociągu, ze sobą miała walizkę pełną książek. Do dziś pamięta jak stała na stopniach pociągu, który wjeżdżał do Gdańska. Miasta, w którym chciała żyć.

Swoje pierwsze kroki skierowała - jak opowiada - nad morze. Dopiero potem zaczęła szukać miejsca, gdzie mogłaby zamieszkać. Pierwsze schronienie znalazła w opuszczonym domku przy ul. Kartuskiej, gdzie przemieszkała kilka lat. Zimną 1948 roku rozpoczęła pracę w Gdańskim Urzędzie Morskim, a od 1950 w Zarządzie Portu Gdańsk/Gdynia.

Wraz z drugim mężem Aleksandrem Belaminem pracowała w Biurze Konserwacji Zabytków. Przez blisko 70 lat jej pasją była najpierw odbudowa, a później rozbudowa Gdańska, z czego do dziś jest niezmiennie dumna. 

Obecnie mieszka na gdańskim Przymorzu wraz z córką Iwoną. W środę, 30 sierpnia, jubilatkę z tortem, bukietem kwiatów i upominkami odwiedził Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. Zapytana przez niego o sekret długowieczności, pani Izabella odpowiedziała, że od lat pije codziennie rano szklankę wody z cytryną! 


ZDJĘCIA Z ARCHIWUM RODZINNEGO PANI IZABELLI BELAMIN 

Babcia i dziadek pani Izabelli do Polski przybyli z Węgier

Trzy dziewczynki - zdjęcie pochodzi z 1916 r. Najmłodsza z sióstr Izabella (z prawej) była pogodnym dzieckiem  z silnym charakterkiem

Iza (po prawej) w wieku około 4-5 lat

Ubyszówna Felicja Izabella - świadectwo ukończenia Liceum Handlowego w Poznaniu