• Start
  • Wiadomości
  • Piękny wiek. Gdańszczanka, królowa Izabella, ma 106 lat! [ZDJĘCIA]

Piękny wiek. Gdańszczanka, królowa Izabella, ma 106 lat! [ZDJĘCIA]

W Gdańsku zameldowane są 53 osoby, mające 100 i więcej lat. Jedną z nich jest pani Izabella Belamin, której pogody ducha i niezłomnego charakteru mogą zazdrościć najenergiczniejsi młodzi ludzie. Do dziś wspomina chwile kiedy jako młoda kobieta (tylko z walizką pełną książek), stała na stopniach pociągu wjeżdżającego w ostatnich dniach wojny do Gdańska. Wtedy zaczęła się trwająca ponad 70 lat miłość pani Izabelli do naszego miasta.
30.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pani Izabella Belamin i królewska korona na torcie

Życzenia szacownej jubilatce składa zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk

Pani Izabella Belamin ma już 106 lat. Piękny wiek

Izabella Belamin z domu Ubysz urodziła się 30 sierpnia 1911 roku w Poznaniu w rodzinie ziemiańskiej. W Poznaniu ukończyła Wyższą Szkołę Handlową. Do 1939 roku, kiedy to opuściła stolicę Wielkopolski, w przymusowej ewakuacji, pracowała w poznańskiej fili szwedzkiej firmy Alfa-Laval.

Podczas II wojny światowej była łączniczką w Armii Krajowej, gdzie działała wraz ze swoim mężem, którego straciła w czasie działań wojennych. W ostatnich dniach wojny wsiadła do pociągu, ze sobą miała walizkę pełną książek. Do dziś pamięta jak stała na stopniach pociągu, który wjeżdżał do Gdańska. Miasta, w którym chciała żyć.

Swoje pierwsze kroki skierowała - jak opowiada - nad morze. Dopiero potem zaczęła szukać miejsca, gdzie mogłaby zamieszkać. Pierwsze schronienie znalazła w opuszczonym domku przy ul. Kartuskiej, gdzie przemieszkała kilka lat. Zimną 1948 roku rozpoczęła pracę w Gdańskim Urzędzie Morskim, a od 1950 w Zarządzie Portu Gdańsk/Gdynia.

Wraz z drugim mężem Aleksandrem Belaminem pracowała w Biurze Konserwacji Zabytków. Przez blisko 70 lat jej pasją była najpierw odbudowa, a później rozbudowa Gdańska, z czego do dziś jest niezmiennie dumna. 

Obecnie mieszka na gdańskim Przymorzu wraz z córką Iwoną. W środę, 30 sierpnia, jubilatkę z tortem, bukietem kwiatów i upominkami odwiedził Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. Zapytana przez niego o sekret długowieczności, pani Izabella odpowiedziała, że od lat pije codziennie rano szklankę wody z cytryną! 


ZDJĘCIA Z ARCHIWUM RODZINNEGO PANI IZABELLI BELAMIN 

Babcia i dziadek pani Izabelli do Polski przybyli z Węgier

Trzy dziewczynki - zdjęcie pochodzi z 1916 r. Najmłodsza z sióstr Izabella (z prawej) była pogodnym dzieckiem  z silnym charakterkiem

Iza (po prawej) w wieku około 4-5 lat

Ubyszówna Felicja Izabella - świadectwo ukończenia Liceum Handlowego w PoznaniuTV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania