• Start
  • Wiadomości
  • Piecki-Migowo. Rada Dzielnicy sfinansuje mural na budynku publicznej przychodni

Piecki-Migowo. Rada Dzielnicy sfinansuje mural na budynku publicznej przychodni

Będzie w stonowanym, szarym kolorze. Dominować będzie napis "Przychodnia Morena", przy którym pojawi się herb Gdańska i symbol medycyny, czyli laska Eskulapa. Ma być hołdem złożonym pracownikom służby zdrowia, ale też sposobem na ozdobienie elewacji budynku.
( 17.09.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
To wizualizacja projektu muralu, który powstać ma na budynku przychodni przy ul. JaśkowaDolina
To wizualizacja projektu muralu, który powstać ma na budynku przychodni przy ul. JaśkowaDolina
Mat. Rada Dzielnicy Piecki-Migowo

 

Pomysł narodził się w pierwszych miesiącach epidemii koronawirusa. Początkowo planowano, by mural przypominał nieco ten, który powstał na jednym z filarów estakady nad ul. Siennicką. Idea nie przypadła jednak do gustu części mieszkańców, a także radnych dzielnicy. Po długich dyskusjach udało się jednak wypracować kompromisowe rozwiązanie.

- Rada Dzielnicy Piecki-Migowo zaproponowała projekt, który w naszym odczuciu nie będzie wzbudzać kontrowersji. Jest on prosty w formie i treści. Dzięki temu, że jest monochromatyczny powinien spełnić wymogi uchwały krajobrazowej. Wyraźny i czytelny rysunek Laski Eskulapa to rodzaj hołdu dla służby zdrowia, natomiast duży i prosty herb Miasta Gdańska to wyraz naszego lokalnego patriotyzmu. Duży napis "Przychodnia Morena" pozwoli z kolei na lepszą identyfikację społeczności lokalnej, gdyż "Morena" to potoczna, ale powszechnie stosowana nazwa naszej dzielnicy - wyjaśnia Łukasz Świacki, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Piecki-Migowo.

 

   Piecki-Migowo. Rada dzielnicy wspiera najuboższych mieszkańców w trudnym czasie epidemii

 

W ten projekt zaangażowało się wielu radnych, m.in. Kazimierz Mechowski i Julia Nowak. Wybrano go ostatecznie w trakcie wrześniowej sesji Rady Dzielnicy. Na jego wykonanie przeznaczono z dzielnicowego budżetu 8 tys. złotych.

Co istotne, "podkład" pod mural, a więc oczyszczenie ściany, wykonają pracownicy Gdańskich Nieruchomości. Obecnie trwają formalności związane z możliwością wykonania takiego muralu na publicznym obiekcie.

 

Tak obecnie wygląda budynek przychodni 'Morena'
Tak obecnie wygląda budynek przychodni 'Morena'
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Budynek największej przychodni w dzielnicy, która znajduje się przy ul. Jaśkowa Dolina, do estetycznych, przyjemnych dla oka, nie należy. Radni dzielnicy postanowili więc działać także w kierunku odnowienia elewacji całego obiektu. Jego zarządcą jest miejska jednostka Gdańskie Nieruchomości. Na przeszkodzie stoi, póki co, brak pieniędzy.

- W perspektywie kilku najbliższych lat chcemy wspólnie doprowadzić do odnowienia elewacji na całym budynku - zapowiada przewodniczący Świacki.

Mural wykona trójmiejski twórca, którego pseudonim artystyczne to DacArt. Jego praca będzie dobrze widoczna zarówno kierując się w stronę ul. Jaśkowa Dolina od strony Siedlec, jak i od strony Wrzeszcza.

Przychodnia "Morena" to jeden z nielicznych miejskich budynków na terenie tej dzielnicy, znajduje się niemal w jej centralnym punkcie, na tzw. Wyspie Piecewskiej. W budynku mieści się również siedziba Rady Dzielnicy oraz Dom Sąsiedzki.

W ubiegłym roku Gdańskie Nieruchomości wyremontowały schody prowadzące do obiektu.

 

   Piecki-Migowo. Remont schodów do przychodni i budowa ścieżki rowerowej

 

Przed rokiem Rada Dzielnicy stworzyła mural na bocznej ścianie Szkoły Podstawowej nr 2 w Pieckach-Migowie. Projekt przedstawia postać Heleny Marusarzówny - patronki ulicy, przy której znajduje się szkoła. Autorami pomysłu na ten mural byli dzielnicowi radni: Radosław Nowak i Grzegorz Giżewski.

 

A tak wygląda mural wykonany na budynku Szkoły Podstawowej nr 2
A tak wygląda mural wykonany na budynku Szkoły Podstawowej nr 2
Fot. Rada Dzielnicy Piecki-Migowo

 

Mural przy ul. Siennickiej, na Dolnym Mieście, odsłonięto 12 maja, w Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Przedstawia on pracowników służby zdrowia i małą dziewczynkę wręczającą im kwiatek. Został sfinansowany z budżetu Miasta Gdańska.

 

   W Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej Gdańsk dziękuje bohaterom. Mural dla medyków już gotowy

 

Gdańsk postanowił uczcić w ten sposób lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych i innych pracowników ochrony zdrowia, którzy od kilku miesięcy angażują się w walkę z koronawirusem. Jego twórcą jest Marek „Looney” Rybowski.

 

   Piecki Migowo. Zdzisław Puszkarz, legenda gdańskiej Lechii, ma swój mural

 

W sąsiedztwie przychodni, przy ul. Warneńskiej, znajduje się już jeden ogromny mural. Przedstawia on piłkarza - legendę klubu Lechia Gdańsk, Zdzisława Puszkarza. Został on odsłonięty w 2017 roku.

 

Tak wygląda mural w Pieckach-Migowie z wizerunkiem Zdzisława Puszkarza
Tak wygląda mural w Pieckach-Migowie z wizerunkiem Zdzisława Puszkarza
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

TV

Jestem z Gdańska. O śmiertelnym ataku na prezydenta Adamowicza