PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej Gdańsk dziękuje bohaterom. Mural dla medyków już gotowy

W Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej Gdańsk dziękuje bohaterom. Mural dla medyków już gotowy
Malowidło ścienne dedykowane pracownikom ochrony zdrowia, które powstało na jednym z przęseł estakady nad ulicą Siennicką w Gdańsku, już gotowe. Mural powstał w ciągu kilku dni, koszty jego wykonania pokrył gdański magistrat. Dziś, we wtorek 12 maja, w Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej zaplanowano jego otwarcie.
dobrymuralllllMural, który powstał na jednym z przęseł estakady nad ulcią Siennicką w Gdańsku, ma być podziękowaniem gdańszczan i Miasta dla pracowników ochrony zdrowia walczących z epidemią Covid-19\ fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl 

 

Gdańsk dziękuje medykom. Zobacz, jak powstaje mural pod estakadą nad ul. Siennicką

 

Gdańsk postanowił uczcić w szczególny sposób lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych i innych pracowników ochrony zdrowia, którzy angażują się w walkę z koronawirusem. Przy jednym z gdańskich skrzyżowań na jednym z filarów estakady nad ulicą Siennicką powstał kilkumetrowy mural wdzięczność wszystkim, którzy ratują ludzkie życia narażając własne. Dzieło ma być podziękowaniem gdańszczan i Miasta dla pracowników ochrony zdrowia walczących z epidemią Covid-19

Twórcą muralu jest Marek „Looney” Rybowski, współzałożyciel pierwszej trójmiejskiej grupy zrzeszających artystów graffiti (DSC). Artysta podkreśla, że społeczna treść obrazu w czasie epidemii Covid-19, jest bardzo ważna.

- Uważam, że ten mural to dobry pomysł. Niesie pozytywny przekaz. Przyda się, aby wzmocnić nas duchowo i fizycznie. Będzie bardzo potrzebny dla ludzi, którzy znajdują się na pierwszej linii walki z epidemią - powiedział Marek Looney Rybowski.

Malowidło ścienne powstało w kilka dni, zajęło całą stronę filaru estakady nad skrzyżowaniem z ulicą Siennicką. Koszt jego wykonania, ponad 8 tysięcy złotych, poniósł Urząd Miejski w Gdańsku. 

 

Marek Looney Rybowski
Marek Looney Rybowski
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl 

 

Looney namalował z grupą nastolatków mural na 100-lecie odzyskania niepodległości

 

Artysta, któremu Miasto powierzyło wykonanie ściennego obrazu - Marek Looney Rybowski ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a sztuką graffiti zajmuje się już od 1995 r. Był współzałożycielem pierwszej trójmiejskiej grupy zrzeszających artystów graffiti (DSC). Rybowski maluje na ścianach i płótnach posługując się sprayem, szablonem i pędzlami. Jego prace możemy oglądać w wielu miejscach Gdańska, m.in. na ul. Szarej, gdzie namalował dziewczynkę bawiącą się z kotem czy na kamienicy przy ul. Zakopiańskiej. Ten projekt zamówili od artysty sami mieszkańcy.

 

Zobacz, jak powstawał mural:

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz z okazji przypadającego dziś, we wtorek 12 maja, Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej złożyła przedstawicielkom i przedstawicielom tej profesji życzenia i przypomniała, że powstały obraz jest prezentem dla nich.

 

Przede  wszystkim satysfakcji z pracy, dobrych zarobków oraz docenienia wysiłku, jaki wkładacie w wykonywanie swojego zawodu. A jest to bardzo trudny zawód, który wymaga niezwykle silnego charakteru, dużej dozy empatii i samozaparcia. Tym bardziej dziękuję za to co dla nas robicie, zwłaszcza dziś, kiedy stajecie na pierwszej linii frontu w walce z wirusem. Jesteśmy wdzięczni za wasze wielkie serca i zaangażowanie. Mam nadzieję, że mural, który powstał specjalnie dla Was, sprowokuje uśmiech na Waszych twarzach. Miasto Gdańsk dziękuje! 

- napisała na swoim Facebooku prezydent Dulkiewicz.

 

#gdanskdziekuje służbie zdrowia. Wyrazem wdzięczności - mural

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl