Piecki-Migowo. Przetarg na budowę skateparku w Multi Parku Morena. To ostatni projekt z BO

W sąsiedztwie zabudowań przy ul. Królewskie Wzgórze powstaje, dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego, atrakcyjny teren, w którym aktywnie będzie można spędzać wolny czas. Dobiega końca budowa miasteczka ruchu drogowego i pumptracka, a Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska lada dzień ogłosi przetarg na budowę kolejnego obiektu w tym miejscu - skateparku.
16.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Skatepark funkcjonuje obecnie m.in. w Osowej, a także w sąsiedztwie Ergo Areny
Skatepark funkcjonuje obecnie m.in. w Osowej, a także w sąsiedztwie Ergo Areny
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Zielony teren znajdujący się w pobliżu al. Pawła Adamowicza zmienia swoje oblicze dzięki aktywności mieszkańców dzielnicy, którzy przez kilka edycji Budżetu Obywatelskiego zgłaszali kolejne projekty, których realizację zaplanowano właśnie w tym miejscu. Niemal gotowe są już obiekty dla miłośników rowerów - co jednak istotne, należy pamiętać, że jest to wciąż plac budowy i mogą pojawić się na nim jeszcze niewykończone elementy, wystające gwoździe, itp. Nie należy w tym miejscu przebywać. Tymczasem część, wyraźnie niecierpliwych mieszkańców, już z tego miejsca próbuje korzystać. Apelujemy, aby uzbroić się w cierpliwość jeszcze przez kilka tygodni - dla własnego bezpieczeństwa.

W najbliższym czasie DRMG ogłosi natomiast przetarg na ostatni już projekt z BO, który zaplanowano na terenie Multi Parku Morena. Będzie to budowa skateparku - w formie żelbetowej płyty z wyprofilowanymi przeszkodami żelbetowymi przystosowanymi do jazdy po nich na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach bmx, wraz z elementami uzupełniającymi takimi jak poręcze i murki.

Teren, na którym zaprojektowano skatepark, ma kształt zbliżony do trójkąta i znajduje się w południowej części działki na którym powstaje wspomniany Multi Park. Od północy graniczyć będzie ze Street Workout'em, od wschodu i zachodu ze ścieżkami pieszymi, a za nimi - z torem rowerowym „Pumptrack” i z placem manewrowym do nauki jazdy na rowerze.

Multi Park Morena. Powstają: miasteczko ruchu drogowego i pumptrack

Jak będzie wyglądał skatepark? Poniżej podajemy szczegółowe nazwy urządzeń, zapewne dobrze znane miłośnikom tego typu obiektów.

W narożnikach wspomnianego trójkąta zaprojektowano przeszkody umożliwiające rozpędzanie się na przeszkody znajdujące się w połowie długości ramion trójkąta oraz na przeszkodę centralną znajdującą się w geometrycznym środku trójkąta - tak zaprojektowana przestrzeń umożliwia płynną jazdę po przeszkodach według wielu niepowtarzalnych scenariuszy. W południowo-zachodnim rogu trójkąta znajdzie się Quarterpipe100, a więc podjazd o wysokości 1m i przekroju łuku o stałym promieniu, stanowiący element do napędzania oraz wykonywania ewolucji na swojej krawędzi czyli tzw. Copingu. W środkowej części skateparku, przy jego zachodnim ramieniu, znajdzie się Piramidka39 będąca z perspektywy użytkownika sekwencją podjazdu pod górę i następnie zjazdu w dół, na której zaprojektowano dodatkowo skośny Grindbox oraz Poręcz, służące do wykonywania trików typu „grind” i „slide”. Dodatkowym urozmaiceniem tej przeszkody będzie mini Jumpbox. Wschodnia część piramidki połączy się z Platformą50, czyli podwyższeniem o wysokości 50cm z podjazdami oraz centralnym Grindbox'em w kształcie trapezu, który można grind'ować najeżdżając z czterech różnych kierunków. Na południe od platformy znajdzie się Funbox, czyli dwa podjazdy z płaską półką pomiędzy, służące do przeskakiwania tzw. „gap'u” oraz wskakiwania na znajdujący się na funbox'ie Grindbox. Dodatkowo przeszkodę wzbogaci Pooljam - imitacja spotykanego w krajobrazie miejskim wygiętego przez np. samochód słupka uniemożliwiającego parkowanie. W północnej części skateparku zaprojektowano Quarterpipe100, którego krawędź zagina się tworząc przełamanie nazywane Hip'em, a dodatkowo posiada odcinek o kształcie łuku tzw. Corner.

Wzdłuż wschodniej krawędzi zlokalizowano przeszkody dopasowane do potrzeb osób początkujących. Znajdzie się tutaj Minifunbox15 z łagodnymi podjazdami, Curb'em - imitacją miejskiego krawężnika oraz Flatbar'em, czyli poziomą poręczą. Równolegle do Minifunboxu zaprojektowano Grindbox30 w postaci prostopadłościanu z zabezpieczoną stalą krawędzią.

Dodatkowo, w ramach inwestycji, zamontowane zostaną trzy słupy oświetleniowe z oprawami LED, a także stojaki na rowery i kosze na śmieci. Pojawią się też nowe nasadzenia.

Realizacja robót ma potrwać około 5 miesięcy od daty podpisania umowy.

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta