Budowa szkoły na Pieckach-Migowie ruszyła. Koparki wjechały na plac budowy

Zgodnie z zapowiedziami w tym tygodniu ruszyła budowa, wyczekiwanej przez mieszkańców, szkoły przy ul. Morenowe Wzgórze. Budynek przewidziany jest na 675 uczniów, a pierwszy szkolny dzwonek powinien zabrzmieć tu już 1 września 2025 roku. Taki jest plan.
12.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu koparka, żółta, rozkopuje grunt, w tyle kilka niewysokich bloków mieszkalnych
W tym tygodniu ruszyła budowa nowej szkoły w rozwijającej się wciąż dzielnicy Piecki-Migowo
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Szkoła ekologiczna i ekonomiczna

Budynek szkoły będzie składać się z trzech brył o zróżnicowanej wysokości - od 1 do 3 kondygnacji. Znajdzie się w niej sala gimnastyczna. W centralnej części obiektu zaprojektowano wewnętrzne patio. W ramach inwestycji zaplanowano też budowę boiska wielofunkcyjnego i bieżni o długości 60 m. Jako, że funkcjonować będzie tu szkoła podstawowa, powstanie przy niej również plac zabaw dla dzieci, ścieżki spacerowe, a także zagospodarowane zostaną tereny zielone. Aby zapewnić właściwe odwodnienie, na terenie szkoły wykonany zostanie zbiornik retencyjny.

Szkoła będzie miała nowoczesne zastosowania ekologiczne, w tym panele fotowoltaiczne i instalację odzysku wody opadowej, w tym zbiornik do magazynowania tzw. wody szarej z instalacją do spłukiwania toalet i podlewania zieleni.  

Ponad 8 mln dofinansowania na budowę basenu we Wrzeszczu

grafika, przedstawia budynek szkolny
Tak ma wyglądać nowa szkoła przy ul. Morenowe Wzgórze
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Realizacja szkoły - w nieco ponad rok

Budynek powstać ma w rekordowym tempie - zgodnie z umową uczniowie powinni rozpocząć tu naukę już 1 września 2025 roku. Placówka przeznaczona będzie dla 675 uczniów. W szkole uczyć się będą dzieci w klasach 0 - 8. 

- Termin realizacji jest ambitny, ale trzymamy kciuki i będziemy wspierać wykonawcę. Będzie to szkoła nowoczesna, z 27 oddziałami liczącymi po 25 uczniów. Będzie to również szkoła ekologiczna z odzyskiem energii, z fotowoltaiką, z odzyskiem tzw. wody szarej. Przy okazji pracujemy nad retencją - w okolicy powstanie zbiornik retencyjny, który będzie otwarty dla mieszkańców. Będzie to bowiem również miejsce rekreacji. Staramy się zachować jak najwięcej zieleni w tym otoczeniu - mówił przed kilkoma dniami, podczas oficjalnego podpisania umowy, Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

By uczniowie mogli bezpiecznie i wygodnie dojść do szkoły, od strony ul. Morenowe Wzgórze poprowadzony zostanie chodnik i schody, natomiast od ul. Kraśnięta przewidziano wykonanie chodnika i drogi rowerowej. Zadania zostały tak skoordynowane, by infrastruktura drogowa była gotowa nas czas zakończenia budowy szkoły. 

na zdjęciu żółta koparka, kopie w ziemi, w tle zielone niewysokie drzewa
Budowa nowej szkoły powinna potrwać nieco ponad rok
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „EBUD” - Przemysłówka Sp. z o.o. Realizacja inwestycji pochłonie 28,7 mln złotych. 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania