• Start
  • Wiadomości
  • Pięciotygodniowa opieka w żłobkach i przedszkolach - tak zapowiada się lato w Gdańsku

Dłuższe, do pięciu tygodni, dyżury żłobków i przedszkoli - tak zapowiada się lato 2020 roku w Gdańsku

W czasie wakacji opieka będzie przedłużona - z trzech do pięciu tygodni - zarówno w przedszkolach samorządowych, jaki i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. Z dyżurów w danej placówce skorzystać mogą jedynie dzieci, które do niej uczęszczają. Do organizacji zajęć miasto zaprosiło również organizacje pozarządowe, które otrzymają 556 tys. zł na ten cel.
09.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Odmrażanie kolejnych gałęzi gospodarki powoduje powrót do pracy coraz większej liczby rodziców i opiekunów najmłodszych gdańszczanek i gdańszczan. Miasto chce im pomóc w opiece nad dziećmi - wydłuża dyżury w żłobkach i przedszkolach
Odmrażanie kolejnych gałęzi gospodarki powoduje powrót do pracy coraz większej liczby rodziców i opiekunów najmłodszych gdańszczanek i gdańszczan. Miasto chce im pomóc w opiece nad dziećmi - wydłuża dyżury w żłobkach i przedszkolach
fot. Mateusz Ochocki/KFP

 

Zakończenie roku szkolnego, przypadające na 26 czerwca, będzie inne niż te dotychczasowe. Inaczej będzie również wyglądała opieka w wakacje dla najmłodszych gdańszczanek i gdańszczan w naszym mieście. We wtorek, 9 czerwca podczas konferencji prasowej Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent ds. edukacji i usług społecznych przedstawił wakacyjne plany opieki nad najmłodszymi Wszystko z troski o zdrowie i bezpieczeństwo dzieciaków. 

- W tym roku pandemia zmusiła nas do zmiany formy wakacyjnej opieki dla dzieci – informuje Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych. - Przygotowując tę ofertę przede wszystkim myśleliśmy o spełnieniu wszelkich wytycznych sanitarnych obowiązujących w związku z rozprzestrzenianiem się Covid-19. Bezpieczeństwo, troska o zdrowie i życie są najważniejsze. Wiemy, jak ogromnym wsparciem jest dla rodziców i opiekunów najmłodszych gdańszczan możliwość skorzystania z dodatkowej, oferowanej przez placówki miejskie opieki. Dlatego tam, gdzie to możliwe zwiększyliśmy liczbę dyżurów żłobków i przedszkoli. Bardzo dziękuję wszystkim dyrektorom, pracownikom, dzięki którym ta opieka będzie możliwa. Część zadań będzie, jak co roku, realizowana przez organizacje pozarządowe, które także będą zobowiązane do utrzymania gdańskich standardów. Rodzice i opiekunowie muszą mieć pewność, że wtedy, kiedy pracują ich dzieciom zaoferowano najbardziej bezpieczne środowisko i najlepszą z możliwych ofertę zajęć.

 

 

Organizacje pozarządowe

W tym roku organizacja zajęć dla dzieci zostanie zlecona organizacjom pozarządowym. Na ten cel przeznaczono 556 tys. złotych. 

W drugiej połowie czerwca organizacje pozarządowe będą mogły składać wnioski o dofinansowanie na prowadzenie letnich zajęć opiekuńczych, edukacyjnych, sportowo-rekreacyjnych. 

NGO-sy będą mogły prowadzić zajęcia z zakresu rehabilitacji społecznej, czy wsparcia dziennego, adresowanych w szczególności do osób z niepełnosprawnościami, dzieci i młodzieży przede wszystkim w wieku wczesnoszkolnym oraz placówek wsparcia dziennego.

Szczegółowy harmonogram zajęć realizowanych przez organizacje pozarządowe wraz z możliwością zapisów będzie dostępny od 29 czerwca na stronie www.gdansk.pl.

 

Zmiana formuły opieki

Ze względu na trwający stan epidemii tegoroczne zajęcia wakacyjne będą r ealizowane w zmienionej formule. Ze względu zarówno na obowiązujące rygory sanitarne, jak i zgłaszane przez rodziców potrzeby, w tegorocznej ofercie na zajęcia wakacyjne pojawiają się działania skierowane do najmłodszych uczniów i przedszkolaków oraz dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami.

Zmiana wakacyjnej oferty wynika również ze zmienionego kalendarza roku szkolnego, który na lato przesunął liczne inne działania szkół, takie jak egzaminy ósmoklasisty, proces rekrutacji do szkół średnich, matury i egzaminy zawodowe. Z tego powodu nie będzie możliwości korzystania z infrastruktury szkolnej w ramach akcji lato.

Zmiana formuły nie oznacza jednak ograniczenia w proponowanych aktywnościach dla najmłodszych. Otwarte, przy zachowaniu rygorów sanitarnych, są zarówno miejskie instytucje kulturalne, jak i obiekty sportowe.

 

Opieka nad dziećmi w żłobkach

Gdańskie żłobki w okresie wakacyjnym będą świadczyły opiekę nad najmłodszymi gdańszczankami i gdańszczanami. Opieka będzie zorganizowana w sposób uwzględniający standardową, zaplanowaną przerwę wakacyjną tj. przerwę wskazaną w harmonogramie urlopów żłobków. 

Jednocześnie mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego nie będzie możliwości zagwarantowania dzieciom opieki w tzw. żłobkach zastępczych w okresie wyłączenia danej placówki. 

Szczegóły dotyczące harmonogramu przerw wakacyjnych poszczególnych placówek dostępne na stronie internetowej Gdańskiego Zespołu Żłobków: www.zlobki.gda.pl.

Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych: -Przygotowując ofertę przede wszystkim myśleliśmy o spełnieniu wszelkich wytycznych sanitarnych obowiązujących w związku z rozprzestrzenianiem się Covid-19. Bezpieczeństwo, troska o zdrowie i życie są najważniejsze
Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych: - Przygotowując ofertę przede wszystkim myśleliśmy o spełnieniu wszelkich wytycznych sanitarnych obowiązujących w związku z rozprzestrzenianiem się Covid-19. Bezpieczeństwo, troska o zdrowie i życie są najważniejsze
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Przedszkola samorządowe – dłuższe dyżury w wakacje

Wraz z ponownym odmrożeniem kolejnych gałęzi gospodarki następuje stopniowy powrót do pracy coraz większej liczby rodziców i opiekunów najmłodszych gdańszczanek i gdańszczan. Po konsultacji z dyrektorami gdańskich przedszkoli, wydłużony został okres dyżurów poszczególnych placówek. W tym roku wakacyjna opieka przedszkolna przedłużona została z 3 do 5 tygodni. 

W przypadku placówek, w których zaplanowano na okres wakacyjny większe prace remontowe dyżur zorganizowany zostanie w siedzibie innego przedszkola samorządowego. 

Szczegółowy harmonogram dyżurów dostępny jest zarówno w placówkach, jak i na stronie www.gdansk.pl w zakładce EDUKACJA.

Ze względu na konieczność zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa dla dzieci i pracowników z dyżuru w danym przedszkolu mogą skorzystać wyłącznie dzieci uczęszczające do tej placówki.

 

Oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jak również polityką miejską w obszarze edukacyjnym, wszystkie oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych funkcjonują na zasadach identycznych jak placówki przedszkolne. Oznacza to również taką samą organizację pracy w okresie wakacji. 

Szczegóły dotyczące dyżuru poszczególnych szkół w okresie wakacyjnym dostępne są zarówno na stronie www.gdansk.pl, jak i bezpośrednio w kontakcie z sekretariatem szkoły.

Podobnie, jak w przypadku przedszkoli z możliwości opieki w trakcie 5–tygodniowego dyżuru w danej placówce będą mogli skorzystać wyłącznie uczniowie uczęszczający do danego oddziału przedszkolnego.

Zarówno w przypadku przedszkoli, jak i szkół podstawowych zajęcia opiekuńcze zostaną zorganizowane w pełni w oparciu o przyjęte i już obowiązujące procedury sanitarne oparte na wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji.

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów