• Start
  • Wiadomości
  • Pełna flota Mevo dostępna od 1 marca. Ponad 4 tysiące rowerów, 25 nowych stacji

Pełna flota Mevo dostępna od 1 marca. Ponad 4 tysiące rowerów, 25 nowych stacji

Od piątku, 1 marca 2024 r., oficjalnie, mieszkańcy Obszaru Metropolitalnego mogą korzystać ze wszystkich jednośladów w systemie Mevo. Do dyspozycji jest 3200 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym oraz 1000 tradycyjnych. W ramach miesięcznego abonamentu (koszt 29,99 zł) limit przejazdu wynosi 120 minut dziennie na standardowym rowerze i 60 min. na elektrycznym. W okresie zimowym dostępna była tylko połowa floty - w tym czasie użytkownicy Mevo podczas 125 tys. podróży przejechali blisko 350 tys. kilometrów.
28.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilkanaście ram rowerowych, jedna obok drugiej, w kolorze czerwonym
Idzie wiosna, czas więc na rower! Od 1 marca w systemie Mevo czeka na użytkowników 4,2 tysiąca rowerów
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Ponad 4 tysiące rowerów w 16 gminach

- 4200 rowerów, w tym trzy czwarte ze wspomaganiem elektrycznym, jest już na ulicach 16 gmin metropolii. Tak będzie aż do końca listopada. Na wiosnę rozpoczynamy działania promocyjne i edukacyjne, które z jednej strony będą promowały system Mevo, ale także będą uczyły bezpiecznego poruszania się po ulicach - zapowiedział podczas środowego briefingu Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, prezes Rady OMGGS.

780 mln złotych dla metropolii. Jakie inwestycje powstaną z unijnych funduszy?

125 tysięcy wypożyczeń Mevo w okresie zimowym

Od początku grudnia w 16 gminach Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo działało w systemie zimowym. Do dyspozycji użytkowników była połowa floty, ale system i tak cieszył się sporym zainteresowaniem.

- To potwierdza, że jest zapotrzebowanie na rower miejski w metropolii. W okresie zimowym użytkownicy przejechali blisko 350 tys. km. Rowery były wypożyczane 125 tys. razy. Średni czas podróży to 20 minut na dystansie 3 km. Częściej z rowerów korzystali mężczyźni - poinformował Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Przedstawiciele Metropolii GGS przyznali w środę, że nie mają zastrzeżeń do operatora systemu - katalońskiej firmy City Bike Global. Serwisanci sprawnie radzili sobie nie tylko z relokacją rowerów, a także z bieżącą ich obsługą techniczną. W ocenie przedstawicieli Metropolii jednoślady dobrze zniosły zimową aurę, a baterie w “elektrykach” działały bez problemów mimo niskich temperatur. Wszelkie usterki były szybko naprawiane, a zgłoszeniami od użytkowników na bieżąco zajmowało się Centrum Obsługi Klienta.

- Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z katalońskim operatorem Mevo. Wszystkie elementy systemu zostały wdrożone do końca ubiegłego roku. W tej chwili pracujemy z operatorem i jego podwykonawcami z całej Europy nad elementami aplikacji, które będą nam pomagać w analizach, zbierać bardziej precyzyjne dane np. dotyczące tzw. map ciepła - przyznał Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

na zdjęciu kobieta w średnim wieku, w piaskowym płaszczu, mówi do dziennikarskich mikrofonów, po prawej stoi kilkanaście czerwonych rowerów, jeden obok drugiego
O nowościach w Mevo, udanym sezonie zimowym, i polityce rowerowej opowiadały podczas środowego briefingu władze Gdańska, Gdyni i Sopotu. Na zdjęciu: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a także prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Mevo zmienia nawyki mieszkańców

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała z kolei, że rower Mevo jest elementem szerszej polityki, której celem jest promowanie zdrowego stylu życia, ale także troski o środowisko. Dzięki temu, że mieszkańcy korzystają z rowerów Mevo, a nie z samochodów, do atmosfery zostało wyemitowane o 100 tys. kilogramów dwutlenku węgla mniej. 

- Z perspektywy Gdańska Mevo to także element polityki rowerowej. Za chwilę rozpoczniemy działania, które zachęcają do dojazdów do szkół jednośladami w ramach Rowerowego Maja, a jesienią - akcja dojazdów do pracy rowerami. W tej chwili w Gdańsku odbywa się wizyta Europejskiej Federacji Cyklistów, która przygotowuje nas do przyszłorocznego Velo-city, czyli największej konferencji rowerowej, która zorganizowana zostanie w przyszłym roku w Gdańsku - poinformowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS.

Co nowego w Mevo?

  • Na terenie Metropolii obecnie budowane są nowe stacje rowerów Mevo. Zapotrzebowanie na nowe punkty postoju może zgłosić każda z 16 gmin, które biorą udział w projekcie. 25 nowych punktów postoju powstaje aktualnie w Gdańsku, a 5 w Kosakowie. Dwie gdańskie stacje są już skończone i włączone do systemu. Powstały one przy wiacie rowerowej przy PKM Gdańsk Rębiechowo i wiacie przy przystanku na al. P. Adamowicza przy ul. Kartuskiej. Wszystkie stacje zostaną ukończone do połowy kwietnia.
  • Od tego sezonu na rowerach Mevo będą jeździć streetworkerzy. Metropolia wspiera działania społeczne, dlatego co roku będzie ogłaszany konkurs dla organizacji pożytku publicznego, w którym do wygrania będą darmowe abonamenty Mevo. W tym roku trafią one do Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim.
  • Wiosną Mevo będzie współorganizatorem rajdu rowerowego z Climate Classic Gdańsk, który przejedzie od Gdańska, przez m.in. Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie, Suchy Dąb, Tczew, Pelplin, Gniew, Nowy Dwór Gdański, Stegnę i Ostaszewo. Natomiast wiosną i jesienią odbędzie się cykl akcji edukacyjnych.

Mevo - cennik w 2024 roku

Abonament miesięczny: 29,99 złotych

Abonament roczny: 259 złotych

Wypożyczenie na 48 godzin: 59 złotych


W ramach abonamentów:

- 120 minut dziennie na standardowych rowerze

- 60 minut dziennie na rowerze elektrycznym


Po wyczerpaniu czasu abonamentowego:

- każda kolejna minuta na standardowym rowerze - 10 groszy

 - każda kolejna minuta na elektrycznym rowerze - 20 groszy


Rower Mevo można wypożyczyć też bez abonamentu, wówczas:

- każda minuta na standardowym rowerze - 15 groszy za minutę

- każda minuta na elektrycznym rowerze - 30 groszy za minutę

 

Z jednego konta można wypożyczyć 1 rower

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA