Lech Bądkowski patronem X Liceum Ogólnokształcącego

Lech Bądkowski to pisarz, dziennikarz i tłumacz, ceniony za działalność na rzecz Gdańska, Pomorza i Kaszubszczyzny. Uroczystość nadania imienia szkole odbyła się w czwartek, 16 września 2021 r., w budynku X Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego przy ul. Kościuszki 8b we Wrzeszczu. W wydarzeniu wziął udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska oraz Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego.
( 16.09.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Liceum Ogólnokształcące już oficjalnie ma patrona. Został nim Lech Bądkowski
Lech Bądkowski został patronem X Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Istotną częścią uroczystości było przekazanie sztandaru ufundowanego przez rodziców i uczniów dla społeczności X LOD w Gdańsku. Sztandar stanowi symbol "małej Ojczyzny", jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Widnieje na nim hasło "Bóg-Honor-Ojczyzna" oraz wizerunek patrona szkoły - Lecha Bądkowskiego, który dla wielu młodych ludzi może być nauczycielem, mistrzem i wzorem obywatelskiej postawy.

Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali monodram - "Pisarz-żołnierz-obywatel", w którym przybliżyli sylwetkę i dokonania patrona Lecha Bądkowskiego.
W roku szkolnym 2019/2020 społeczność szkolna X Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gdańsku podjęła wiele inicjatyw, aby wyłonić patrona szkoły. Ostatecznie, w lutym 2020 roku odbyły się wybory patrona i został nim Lech Bądkowski (1920-1984) - pisarz, dziennikarz i tłumacz, współtwórca Zrzeszenia Kaszubskiego. Był niezwykle ceniony za działalność na rzecz Gdańska i Pomorza. Bądkowski był odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Jego postawa może być wzorem dla młodzieży, symbolem wolności, odwagi i patriotyzmu.