Lech Bądkowski patronem X Liceum Ogólnokształcącego

Lech Bądkowski to pisarz, dziennikarz i tłumacz, ceniony za działalność na rzecz Gdańska, Pomorza i Kaszubszczyzny. Uroczystość nadania imienia szkole odbyła się w czwartek, 16 września 2021 r., w budynku X Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego przy ul. Kościuszki 8b we Wrzeszczu. W wydarzeniu wziął udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska oraz Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego.
16.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Liceum Ogólnokształcące już oficjalnie ma patrona. Został nim Lech Bądkowski
Lech Bądkowski został patronem X Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Istotną częścią uroczystości było przekazanie sztandaru ufundowanego przez rodziców i uczniów dla społeczności X LOD w Gdańsku. Sztandar stanowi symbol "małej Ojczyzny", jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Widnieje na nim hasło "Bóg-Honor-Ojczyzna" oraz wizerunek patrona szkoły - Lecha Bądkowskiego, który dla wielu młodych ludzi może być nauczycielem, mistrzem i wzorem obywatelskiej postawy.

Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali monodram - "Pisarz-żołnierz-obywatel", w którym przybliżyli sylwetkę i dokonania patrona Lecha Bądkowskiego.
W roku szkolnym 2019/2020 społeczność szkolna X Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gdańsku podjęła wiele inicjatyw, aby wyłonić patrona szkoły. Ostatecznie, w lutym 2020 roku odbyły się wybory patrona i został nim Lech Bądkowski (1920-1984) - pisarz, dziennikarz i tłumacz, współtwórca Zrzeszenia Kaszubskiego. Był niezwykle ceniony za działalność na rzecz Gdańska i Pomorza. Bądkowski był odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Jego postawa może być wzorem dla młodzieży, symbolem wolności, odwagi i patriotyzmu.

 

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy