• Start
  • Wiadomości
  • Parowozem z pasażerami przez Kokoszki po raz pierwszy od 1973 roku. Podróż w czasie po Trójmieście i całym Pomorzu

Parowozem z pasażerami przez Kokoszki po raz pierwszy od 1973 roku. Podróż w czasie po Trójmieście i całym Pomorzu

Wagony z lat 70. i 80. minionego wieku, zabytkowy parowóz - takim środkiem lokomocji można przejechać po torach kolejowych Pomorza. W sobotę, 13 kwietnia, pociąg podróżował przez Trójmiasto i Kaszuby. W niedzielę, 14 kwietnia, przemknął m.in. przez Kokoszki. Potem można było pojechać z Gdyni przez Lębork i Łebę do Słupska.
13.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sobota, 13 kwietnia, godz. 16.15, peron Gdańsk Główny PKP. Pociąg ciągnięty przez zabytkowy parowóz Ol 49-69 wyrusza w podróż do Kościerzyny
Sobota, 13 kwietnia, przed godz. 17.00, peron Gdańsk Główny PKP. Pociąg ciągnięty przez zabytkowy parowóz Ol 49-69 wyrusza w podróż do Kościerzyny
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

To prawdziwie nostaligiczna podróż koleją. W dniach 12-15 kwietnia po torach kolejowych Pomorza jeździ zabytkowy pociąg: parowóz z wolsztyńskiej parowozowni z wagonami pasażerskimi 1 i 2 klasy oraz wagonen barowym WARS z lat 70-tych i 80-tych XX wieku.  

Przejazd organizuje - już po raz kolejny - Turystyka Kolejowa TurKol.pl. Pociąg w podróż po Pomorzu wyruszył w piątek, 12 kwietnia, z Wolsztyna. Potem na trasie miał m.in. Toruń, Bydgoszcz, Kościerzynę. W sobotę, 13 kwietnia, jeździł po Trójmieście i Kaszubach, kilkanaście minut przed godz. 17 zawitał do Gdańska. Kilka minut później wyruszył w trasę do Kościerzyny. 

 

Wagon WARS oraz wagony 1 i 2 klasy zostały zbudowane w latach 70. i 80. XX wieku
Wagon WARS oraz wagony 1 i 2 klasy zostały zbudowane w latach 70. i 80. XX wieku
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

W niedzielę, 14 kwietnia, kolejny etapy podróży. O godz. 6.43 wyjedzie z Kościerzyny, o godz. 8.06 planowany jest postój w Kokoszkach a potem w Kartuzach, Żukowie i Gdyni. 

"Od kilku lat pociągi Turkolu pojawiały się na Pomorzu, ale do tej pory omijały Kokoszki. W tym roku w końcu się to zmieni. Już 14 kwietnia na dworcu w Kokoszkach zatrzyma się pociąg pasażerski ciągnięty przez parowóz. To będzie chyba pierwszy taki pociąg od roku 1973, kiedy budowa pasa startowego lotniska w Rębiechowie spowodowała zamknięcie linii do Osowej i w efekcie zakończenie ruchu pasażerskiego w Kokoszkach. Później parowozy pojawiały się tylko wraz z pociągami towarowymi.
Chyba warto będzie pojawić się w niedzielny poranek na peronie dworca w Kokoszkach, żeby zobaczyć to niecodzienne wydarzenie ;) - czytamy na profilu na FB Parowóz w Kokoszkach


Kolejnymi etapami przejazdu pociągu po Pomorzu będą m.in. Słupsk, Kołobrzeg, Szczecin. W poniedziałek, 15 kwietnia, skład dotrze do macierzystego Wolsztyna.  

Poszczególne etapy są płatne. Niedzielny przejazd z Kościerzyny do Gdyni przez Kokoszki kosztuje 89 zł - bilet normalny, 69 zł - bilet ulgowy. Dzieci do lat 4 jeźdżą bezpłatnie. Dopłata do 1 klasy - 30 proc. ceny biletu podstawowego. Internetowa sprzedaż bietów już się zakończyła, można jeszcze spróbować kupić bilet u kierownika pociągu. 

Szczegóły podróży - rozkład jazdy, cennik, inne - znajdziesz TUTAJ.