Park na Zboczu oświetlony. Jest bezpieczniej po zmroku

Z atrakcyjnego terenu na granicy dwóch dzielnic mieszkańcy chętnie korzystają od pięciu lat. Zazwyczaj w ciągu dnia, gdyż po zapadnięciu zmroku było tam zbyt ciemno, a przez to i niezbyt bezpiecznie. Zgłosili więc projekt oświetlenia tego parku do gdańskiego Budżetu Obywatelskiego, w edycji 2022. Pomysł spotkał się z dużym poparciem głosujących w BO. Właśnie zakończyła się jego realizacja. Wkrótce rozpoczną się procedury odbiorowe inwestycji.
09.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu świecą się latarnie, widać schody biegnące po zielonym wzgórzu i serpentynę chodnikową
Oświetlone schody od strony ul. Łostowickiej wprowadzają klimatyczny nastrój w tym miejscu po zmroku
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Gdzie zamontowano nowe oświetlenie?

Widząc oświetlony już Park na Zboczu, od strony ul. Łostowickiej, skojarzenia można mieć różne, na pewno pozytywne, dla niektórych - wręcz baśniowe. 
Brak oświetlenia uniemożliwiał dotychczas korzystanie z tego terenu po zmroku. Lampy LED zamontowano w miejscach rekreacji: przy boisku do koszykówki, przy placu zabaw oraz w punkcie widokowym. Oświetlenie pojawiło się także przy charakterystycznych schodach.
Zainstalowano tu 5-metrowe słupy stalowe ocynkowane okrągłe. Zabezpieczono je powłoką „antygraffiti”. Ich konstrukcje są przygotowane do ewentualnego montażu oświetlenia iluminacyjnego czy wi-fi.
Realizację inwestycji nadzorowała Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.
zdjęcie po zmroku, widać na pierwszym planie świecącą latarnię, za nią kilka jesiennych liściastych drzew i alejkę parkową
Park na Zboczu znajduje się na granicy Siedlec i Wzgórza Mickiewicza
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Gdzie znajduje się Park na Zboczu?

Park ten powstał przed pięciu laty, na granicy dwóch dzielnic: Siedlec i Wzgórza Mickiewicza. Znajduje się pomiędzy ulicami Szarą i Maryli. Ten zielony teren jest dobrze widoczny od strony ul. Kartuskiej. O realizację projektu przez kilka lat apelowali przede wszystkim radni dzielnicy Wzgórze Mickiewicza. Chcieli bowiem, by zarośnięty przez lata i często omijany przez mieszkańców szerokim łukiem teren, stał się miejscem atrakcyjnym do spędzania wolnego czasu, przyciągającym całe rodziny. 
Miejski park powstał w 2018 roku. Stworzono tu plac zabaw, na terenie którego zamontowano zestaw gimnastyczny, dwuosobowy bujak na sprężynie, wieżę ze zjeżdżalnią oraz huśtawkę "ptasie gniazdo". Ustawiono także urządzenia siłowni zewnętrznej. Zbudowano ciągi piesze i schody terenowe w kierunku ul. Łostowickiej, zamontowano ławki i kosze na śmieci. Założono również trawniki i posadzono nowe rośliny, w tym krzaki ozdobne.
Do alejki spacerowej, która łączy ul. Maryli z ul. Łostowicką, bez problemu mogą dostać się osoby niepełnosprawne, rodzice z wózkami dziecięcymi czy rowerzyści. Z myślą o nich zbudowano tzw. serpentynę przy schodach od strony ul. Łostowickiej.

Park na Zboczu. Ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe

zdjęcie po zmroku, widać latarnie świecące, kilka stojących ławek, i drzewa parkowe w tle
Oświetlenie Parku na Zboczu to zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska