Przedostatnia PC Drama w roku: „Padało” Endy Walsha

Anna Gryszkówna - reżyserka, etatowa aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, a także aktorka filmowa znana z takich produkcji, jak „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Pianista” czy „Daleko od okna”, wyreżyseruje przedostatnie w tym roku czytanie w ramach PC Dramy w klubie Żak. 27 listopada zobaczymy „Padało” - współczesną sztukę irlandzką nagradzanego twórcy Endy Walsha.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie kobiety, która patrzy w obiektyw
W poniedziałek, 27 listopada, w Klubie Żak zobaczymy czytanie w reżyserii Anny Gryszkówny
fot. Dominik Werner

Pierwsza premiera sezonu w Teatrze Miniatura za nami. Kiedy kolejne?

„Padało” (Enda Walsh, 2017 r., przekład: Marta Orczykowska) to pełna niedopowiedzeń i subtelności, chwilami oniryczna opowieść. Jej bohaterka, Tamta Liza ucieka z przemocowego domu rodzinnego do dużego miasta, do ośrodka dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Przypadkowo spotyka starszą od siebie Lizę. Kobiety od razu wyczuwają łączącą je niezwykłą wieź. Na początku odkrywają fizyczne podobieństwo, by z czasem dojść do wniosku, że być może są… tą samą osobą, tylko w różnym wieku, na odmiennym etapie życia. 

„Padało” można czytać wprost, jako historię o chorobie psychicznej, może to być jednak opowieść o niezwykłym spotkaniu samego siebie z innego czasu - co rodzi pytanie, czy nasze życie jest z góry zdeterminowane, gdy możemy porozmawiać z konkretną osobą, którą staniemy się w przyszłości?

Nagradzany twórca, znany widzom Teatru Wybrzeże

Urodzony w Dublinie Enda Walsh jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych współczesnych dramatopisarzy europejskich. Sztuki Irlandczyka cechuje niezwykle precyzyjna konstrukcja oraz wnikliwa analiza psychologiczna bohaterów – co można zaobserwować choćby w przypadku „Padało”.

Jego sztuki wystawiane są z powodzeniem w Irlandii, Włoszech, Niemczech czy Stanach Zjednoczonych. Chętnie po jego teksty sięgają także polscy twórcy: w TR Warszawa grano „Disco Pigs” i „Uwięzionych”, w warszawskim Teatrze Narodowym „Elektryczny parkiet”, we wrocławskim Capitolu głośnego „Lazarusa” w reżyserii Jana Klaty. W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku mogliśmy zobaczyć jego „Farsę z Walworth” w reżyserii Adama Orzechowskiego (premiera 14 grudnia 2007).

uśmiechnięta kobieta w średnim wieku w marynarce z dużym dekoltem
W czytaniu wystąpi ceniona aktorka teatralna Iwona Budner
fot. Bartek Barczyk

W roli reżyserki czytania znana aktorka

Czytanie w Klubie Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) wyreżyseruje Anna Gryszkówna, reżyserka, etatowa aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, oraz aktorka filmowa znana z takich produkcji, jak „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Pianista” czy „Daleko od okna”. 

Jest absolwentką wydziału aktorskiego oraz reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. W zespole Teatru Narodowego jest od 2004 roku; występowała w spektaklach Jerzego Grzegorzewskigo, Piotra Cieplaka czy Macieja Prusa. Wyreżyserowała m.in. „Mężczyznę” Zapolskiej i „Kilka scen z życia” wg „Płatonowa” Czechowa w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, monodramy Agnieszki Przepiórskiej o Zuzannie Ginczance, Simonie Kossak, Annie Walentynowicz i Barbarze Sadowskiej, „Poskromienie złośnicy” w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie (wyróżnienie na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2018 roku) i „Reset” Almy De Groen w Teatrze Wybrzeże.

młoda dziewczyna intensywnie patrzy w obiektyw
Partnerować jej będzie na scenie Natalia Krystowska
fot. Bartek Barczyk

W czytaniu w jej reżyserii wystąpią Iwona Budner - aktorka Starego Teatru w Krakowie (od 1991 roku), która grała m.in. w spektaklach Krystiana Lupy, Pawła Miśkiewicza, Michała Borczucha, Katarzyny Kalwat czy Krzysztofa Garbaczewskiego; oraz Natalia Krystowska - absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Jaracza w Olsztynie (2021), znana m.in. widzom Teatru im. Sewruka w Elblągu.

W 2024 roku odbędzie się premiera spektaklu według „Padało” w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie, w reżyserii i z udziałem tych samych artystek, które zobaczymy w poniedziałkowym czytaniu.

Bilety: za ile, gdzie kupić

Czytanie rozpocznie się o godzinie 19:00, w Sali Suwnicowej Klubu Żak.

Bilety: normalny - 30 zł, zniżka na Kartę Do Kultury - 25 zł, ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny, obywatele Ukrainy - 20 zł. Bilety normalne do kupienia w sklepie internetowym tickets.klubzak.com.pl i w kasie Klubu, ulgowe – do kupienia w kasie.

Czytanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Duża Scena Teatru Wybrzeże uroczyście otwarta. Zobacz pierwszy występ na scenie

TV

Kiedyś piekarnia, dziś mieszkania. Kolejna kamienica na Biskupiej Górce wyremontowana