• Start
  • Wiadomości
  • PC Drama w Klubie Żak. “Smutek i melancholia” z udziałem Katarzyny Figury

PC Drama w Klubie Żak. “Smutek i melancholia” z udziałem Katarzyny Figury

We wrześniowej odsłonie PC Dramy, w poniedziałek, 30 września 2019 roku, o godz. 19, zobaczymy sztukę niemieckiego autora Bonna Parka pt. “Smutek i melancholia”, w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. Na scenie Klubu Żak pojawią się Katarzyna Figura, Michał Karczewski i Dominik Nowak. Dyskusję po spektaklu poprowadzi Kamila Łapicka.
( Publikacja: 29.09.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Katarzyna Figura, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, absolwentka PWST w Warszawie. Zadebiutowała w filmie Radosława Piwowarskiego „Pociąg do Hollywood”. Jest laureatką Orła za film Żurek  i Złotych Lwów dla najlepszej aktorki w 1999 i 2003 roku. Od 2013 wykłada w Gdyńskiej Szkole Filmowej i jest związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże
Katarzyna Figura, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, absolwentka PWST w Warszawie. Zadebiutowała w filmie Radosława Piwowarskiego „Pociąg do Hollywood”. Jest laureatką Orła za film "Żurek" i Złotych Lwów dla najlepszej aktorki w 1999 i 2003 roku. Od 2013 wykłada w Gdyńskiej Szkole Filmowej i jest związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Autorem sztuki “Smutek i melancholia” jest autor młodego pokolenia, 32-letni Bonn Park, który urodził się w rodzinie koreańskiej w Berlinie Zachodnim. Imię otrzymał podobno na cześć miasta Bonn. Park studiował scenopisarstwo na Uniwersytecie Sztuk w Berlinie i reżyserię w Zurychu w latach 2010-2014. Jego filmy, teksty i przedstawienia prezentowano na wielu przeglądach w Niemczech, w Rzymie i Mediolanie.
Sztuka „Smutek i Melancholia” - tragikomiczna przypowieść o upływie czasu - ukazała się w „Theater der Zeit“ i otrzymała nagrodę im. Else Lasker Schüler (2014 r.). Była też nominowana do Niemieckiej Nagrody Teatru dla Dzieci i Młodzieży 2016, ponieważ w Niemczech tekst Parka funkcjonuje w obiegu teatru młodzieżowego. Bohaterem dramatu jest George – bardzo stary żółw słoniowy.
Podobno inspiracją dla autora do napisania tekstu była śmierć, w 2012 roku na jednej z wysp Galapagos, ostatniego przedstawiciela tego gatunku zwanego Samotnym Georgiem. Żółw, jak łatwo się domyśleć jest metaforą, ale czego? Samotności, starości, a może czegoś jeszcze?

“Kim jest George? Czy to Bóg? Personifikacja czasu? A może to człowiek, któremu czas się tak cholernie dłuży, że jedyne, o czym George marzy, to umrzeć? Ma przyjaciela czy też właściciela, a może to tylko wytwór jego wyobraźni: zadaje pytania, stymuluje do działania, zmusza do życia (…) Można powiedzieć, że w „Smutku i melancholii” bohaterem jest sama egzystencja, z jej niechęcią do sensu, z jej udawaną samowystarczalnością, z jej totalną, depresyjną biernością” - czytamy na stronie Agencji Dramatu i Teatru.

Katarzyna Figura w widowisku muzyczno-teatralnym „Mój Sunset Boulevard” w reż. Pawła Miśkiewicza. Gdyńskie Centrum Filmowe, 2018 r.
Katarzyna Figura w widowisku muzyczno-teatralnym „Mój Sunset Boulevard” w reż. Pawła Miśkiewicza. Gdyńskie Centrum Filmowe, 2018 r.
Anna Rezulak/KFP

Autorką polskiego tłumaczenia jest Iwona Nowacka. Reżyserii w Żaku podjął się sopocianin Tomasz Kaczorowski, absolwent Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
Sztuka miała polską prapremierę, w reżyserii Piotra Waligórskiego, 14 grudnia 2018 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W głównej roli obsadzono Zdzisława Wardejna.


Na scenie w Sali Suwnicowej Klubu Żak tekst przedstawią Katarzyna Figura, Michał Karczewski i Dominik Nowak. Za multimedia odpowiedzialna jest Agnieszka Wielewska.
Po spektaklu odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Kamila Łapicka.

Bilety: 20 zł - normalny, 15 zł - Karta do Kultury, 10 zł - uczniowie, studenci, seniorzy.

CZYTAJ:
Gdańskie carillony zagrają Moniuszkę - z okazji Kongresu Moniuszkowskiego w naszym mieście

Pomorskie Sztormy 2017 w kulturze, sporcie i biznesie. Zobacz, kto dostał nagrodę Gazety Wyborczej Trójmiasto