• Start
  • Wiadomości
  • Oszuści podszywają się pod system FALA. Uwaga na podejrzane linki!

Oszuści podszywają się pod system FALA. Uwaga na podejrzane linki!

W związku z wykrytymi próbami wyłudzeń, spółka InnoBaltica informuje, że nie sprzedaje kart podarunkowych systemu FALA, a jedyną stroną internetową, przez którą można zamówić kartę FALA jest https://systemfala.pl. Spółka powiadomiła policję o oszustach, próbujących pobierać pieniądze za zakup Karty FALA poprzez fałszywe strony internetowe oraz profile społecznościowe.
29.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kasownik, i szyba autobusowa, widać fragment wnętrza autobusu
Pod system FALA podszywają się oszuści
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Spółka InnoBaltica nie promuje karty FALA jako karty podarunkowej

InnoBaltica ostrzega przed oszustami, którzy założyli profil na portalu Facebook oraz fałszywą stronę www, na których podszywają się pod kampanię Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, a także informują o nieistniejącej promocji rzekomej karty podarunkowej systemu FALA - "Karta transportu publicznego Trójmiasto". Strona ta jedynie wyłudza pieniądze od pasażerów. Jedyną legalną i bezpieczną stroną, przez którą można zamówić kartę FALA (pierwszy egzemplarz jest bezpłatny), jest https://systemfala.pl/. Możliwe też jest wykorzystanie do tego celu aplikacji “System FALA”.

Komunikacja miejska w okresie Świąt Wielkanocnych

Organy ścigania poinformowane

Sprawa została już przekazana policji i prokuraturze. Spółka InnoBaltica zapewnia gotowość do pomocy i współpracy ze służbami, a fałszywy profil został zgłoszony administracji portalu Facebook.

- InnoBaltica wskazuje, że w celu dokonania działania przestępczego, w ocenie Spółki, oszuści stworzyli przestrzeń wirtualną dla pasażerów prawdopodobnie w nocy z 28 na 29 marca na platformie społecznościowej Facebook pod nazwą „,Karta transportu publicznego Trójmiasta" wprowadzającą użytkowników w błąd. Na tym profilu oszuści opublikowali post z reklamą Karty FALA, zachęcającą do bezpłatnych przejazdów przez 6 miesięcy. Użytkownik zainteresowany ofertą musi kliknąć w link, przekierowujący do strony próbującej wyłudzić pieniądze. Oszuści wygenerowali również fałszywy kod QR i dystrybuują go na plakatach w przestrzeni publicznej na terenie prawdopodobnie Miasta Gdańska. Kody QR, podobnie jak powyższy link, przekierowują do strony próbującej wyłudzić pieniądze za Kartę FALA - napisano w zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które trafiło do policji i prokuratury. 

O podejrzanej stronie InnoBaltica dowiedziała się od jednej z pasażerek, która zgłosiła swoje wątpliwości spółce.

Wszelkie podejrzane działania należy sygnalizować odpowiednim służbom.

Poniżej screeny fałszywych stron

Screen fałszywej strony
Screen fałszywej strony

Autor tekstu: Cyprian Maciejewski/ InnoBaltica

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska