• Start
  • Wiadomości
  • Ostatnie pożegnanie Kazimierza Rynkowskiego, byłego prezydenta Gdańska

Ostatnie pożegnanie Kazimierza Rynkowskiego, byłego prezydenta Gdańska

Rodzina, przyjaciele, ale też byli pracownicy Urzędu Miejskiego, obecna zastępczyni prezydent Gdańska, Monika Chabior oraz miejski radny Andrzej Stelmasiewicz, uczestniczyli w ostatniej drodze prezydenta naszego miasta w latach 1981-1989. Uroczystość, która odbyła się na cmentarzu Srebrzysko, miała świecki charakter. Konduktowi pogrzebowemu towarzyszyła asysta gdańskiej Straży Miejskiej.
( Publikacja: 15.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ceremonia pogrzebowa prezydenta Kazimierza Rynkowskiego miała świecki charakter
Ceremonia pogrzebowa prezydenta Kazimierza Rynkowskiego miała świecki charakter
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Zasługi Kazimierza Rynkowskiego dla Gdańska 

Kazimierz Rynkowski zmarł w Gdańsku 10 czerwca, w wieku 89 lat. Pogrzeb odbył się w środę, 15 czerwca. Prezydentem miasta został na początku stanu wojennego. Wcześniej, w latach 60., należał do kluczowych postaci w gdańskich strukturach dzielnicowych PZPR. W listopadzie 1970 roku został pierwszym zastępcą przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku, Jana Nikołajewa. Reaktywował wówczas Jarmark Dominikański. Jako prezydent Gdańska w latach 1981-1989 m.in. przyczynił się do wybudowania szpitala na Zaspie, a także zainicjował Nagrody im. Heweliusza.

Od maja 1979 do grudnia 1981 był dyrektorem naczelnym Gdańskiego Zjednoczenia Budownictwa przy ul. Żytniej. 

- Miał oko do ludzi, wielki dar jako organizator i motywator - mówi Aleksander Żubrys. - Przyciągał do siebie ludzi ambitnych, którzy dobrze rokowali, chcieli się uczyć i rozwijać. Dzięki temu budownictwo mieszkaniowe w Gdańsku było w krajowej czołówce, mimo czasów kryzysu. Te zdolności organizacyjne przydały się Kazikowi w następnych latach, gdy został prezydentem Gdańska.  

Inżynierowie i budowniczowie, którzy wyszli spod "ręki" Kazimierza Rynkowskiego, świetnie sobie potem radzili w nowej, rynkowej Polsce. Niektórzy założyli własne firmy, osiągnęli sukces.

Zmarł Jerzy Młynarczyk (1931-2017) - peerelowski prezydent Gdańska z czasów "karnawału" Solidarności

Po Sierpniu namawiał Wałęsę na wyjazd do Iraku. Niesamowita historia byłego prezydenta Gdańska [WYWIAD]

List kondolencyjny od prezydent Gdańska

List kondolencyjny od prezydent Aleksandry Dulkiewicz odczytała jej zastępczyni, Monika Chabior.

- Trudno znaleźć słowa pocieszenia. Jak pisał Horacy: "Nie wszystek umrę". Głęboko wierzę, że dopóki w pamięci przechowujemy wspomnienie o człowieku, nie odszedł on bezpowrotnie. W mojej pamięci, ale i mieszkańców Gdańska, śp. Kazimierz Rynkowski ma szczególne miejsce. Gdańsk zawsze był Mu bliski, dlatego też Gdańsk nigdy nie zapomni o swoim wiernym przyjacielu. Odejście jednego członka takiej wspólnoty czyni pustkę, której nie da się niczym zapełnić - napisała w liście prezydent Gdańska.

W imieniu Rady Seniorów, a także Lewicy w Gdańsku i byłych współpracowników, głos zabrał Aleksander Żubrys, były radny Miasta Gdańska i przyjaciel Kazimierza Rynkowskiego.

- Chciałbym mu podziękować za jego trud i pracę w Gdańsku. On czuł to miasto. Na tym człowieku można było polegać. Z nim można było budować, niezależnie od tego, co robił - zaznaczył Aleksander Żubrys. - Kazimierz przeżył trzy epoki: okres przedwojenny i wojnę, okres PRL - kiedy był w sile wieku, i przeżył też nowe czasy, po roku 1990. Myślę, że w każdym z tych okresów mógł się spełnić, dlatego, że był zdolny. Określenie "komunistyczny" nie raziło go. Bo gdyby wszyscy byli takimi komunistami jak Kazimierz, to w Polsce żyłoby się cudownie. Dlatego, że był to wyjątkowo skromny, uczciwy, mądry, twórczy człowiek.

Zmarł Kazimierz Rynkowski, prezydent Gdańska w latach 1981-1989

W trakcie ostatniego pożegnania głos zabrała także posłanka Joanna Senyszyn.

- Drogi Kazimierzu, dziś jest przykra chwila, kiedy musimy Cię pożegnać. Byłeś z nami kilkadziesiąt lat. Zrobiłeś wiele dobrego dla Gdańska - zaznaczyła posłanka Senyszyn. - Stowarzyszenie Lewicy Demokratycznej wystąpiło do przewodniczącej Rady Miasta Gdańska o rozważenie nadania twojego imienia nowo wybudowanej ulicy, parkowi bądź szkole.

Wśród osób żegnających Kazimierza Rynkowskiego, byłego prezydenta Gdańska, była obecna zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior (z granatową teczką w ręce). Po lewej stronie stoi Andrzej Stelmasiewicz - Radny Miasta Gdańska, a po prawej - Aleksander Żubrys, były Radny Miasta Gdańska, i jednocześnie przyjaciel Kazimierza Rynkowskiego
Wśród osób żegnających Kazimierza Rynkowskiego, byłego prezydenta Gdańska, była obecna zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior (z granatową teczką w ręce). Po lewej stronie stoi Andrzej Stelmasiewicz - Radny Miasta Gdańska, a po prawej - Aleksander Żubrys, były Radny Miasta Gdańska, i jednocześnie przyjaciel Kazimierza Rynkowskiego
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Życiorys Kazimierza Rynkowskiego, prezydenta Gdańska

Kazimierz Rynkowski urodził się w 1933 roku w Pelplinie, jako pierwszy z dziewięciorga rodzeństwa. Ojciec Bernard Rynkowski (1909-1989) był robotnikiem rolnym, który walczył w wojnie obronnej 1939 roku, dostał się do niewoli i do klęski III Rzeszy przebywał w niemieckim oflagu. Matka Marianna, z domu Kowal (1911-2006) w czasie wojny musiała samotnie przetrwać z pięciorgiem małych dzieci.

Były prezydent był zdolnym dzieckiem, kończył szkoły, a “władza ludowa” chętnie wspierała młodzież z tzw. awansu społecznego. Jeszcze w czasach stalinowskich był jednym z tych, którzy chodzili na komunistyczne manifestacje z czerwoną szturmówką. W latach 1951-1953 pracował jako instruktor w Zarządzie Wojewódzkim komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej w Gdańsku, 1953-1954 w Okręgowej Dyrekcji Szkolenia Zawodowego we Wrzeszczu, nadzorującej szkolnictwo zawodowe. W okresie 1954-1956 odbył służbę wojskową w Toruniu.  Od października 1957 r. do lutego 1960 był pracownikiem politycznym Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) w Gdańsku. W 1959 r. rozpoczął zaocznie studia prawnicze na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznania, które ukończył w roku 1964.

W latach 1973 -1979 był zastępcą dwóch kolejnych prezydentów Gdańska: Andrzeja Kaznowskiego i Jerzego Młynarczyka. Kazimierz Rynkowski jako wiceprezydent zajmował się początkowo polityką społeczną, oświatą, ochroną zdrowia oraz organizacją usług i handlu w mieście. W 1972 r. współorganizował reaktywowanie po latach Jarmarku Dominikańskiego, co udało się dzięki inicjatywie redakcji „Wieczoru Wybrzeża”. Od 1974 r. do obowiązków Kazimierza Rynkowskiego należał nadzór nad wydziałami Urzędu Miejskiego w Gdańsku, które zajmowały się planowaniem i realizacją zadań w miejskiej gospodarce przestrzennej (urbanistyka, architektura, gospodarka komunalna, zagospodarowanie terenów, budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe oraz inwestycje w tych dziedzinach).

Prezydentem Gdańska został 22 grudnia 1981 roku i pełnił tę funkcję do 23 listopada 1989 roku. Jako prezydent naszego miasta Kazimierz Rynkowski był m.in. przewodniczącym Rady Budowy Szpitala na Zaspie, inicjatorem ustanowienia w 1987 r. Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. 12 czerwca tego samego roku, jako prezydent Gdańska, powitał na Westerplatte Jana Pawła II i wręczył papieżowi pierwszy z 1200 egzemplarzy faksymilowej edycji dzieła Jana Heweliusza Firmamentium Sobiescianum, przygotowanej przez gdański oddział Ossolineum. W listopadzie 1988 roku jako gospodarz miasta towarzyszył odwiedzającej Gdańsk premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher.

Wśród osób żegnających byłego prezydenta Gdańska byli krewni oraz jego dawni współpracownicy
W kondukcie żegnającym byłego prezydenta Gdańska uczestniczyli krewni oraz jego dawni współpracownicy
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Były prezydent Gdańska został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu na Srebrzysku.