• Start
  • Wiadomości
  • Ostatnia droga Jadwigi Wizy, żołnierki Armii Krajowej, gdańszczanki z wyboru

Ostatnia droga Jadwigi Wizy, żołnierki Armii Krajowej, gdańszczanki z wyboru

Porucznik w st. spocz. Jadwiga Wiza ps. „Czarna” walczyła w szeregach Armii Krajowej w centralnej Polsce, po wojnie na miejsce życia wybrała Gdańsk, w którym mieszkała do śmierci. We wtorek, 1 lutego, została pochowana na Cmentarzu Srebrzysko. W ostatniej drodze weterance AK towarzyszył poczet ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy AK, którego była członkinią.
( Publikacja: 01.02.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jadwiga Wiza (1919 - 2022)
Jadwiga Wiza (1919 - 2022)
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Jadwiga Wiza urodziła się w 1919 roku w Lublinie, ale wychowała się w Poznaniu, skąd po wybuchu wojny została wraz z rodziną wysiedlona do Starachowic w Generalnej Guberni. Jako 22-latka wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej. W czasie wojny była m.in. łączniczką, sanitariuszką i instruktorką kursów sanitarny dla potrzeb partyzanckich i zgrupowań Armii Krajowej. Uczestniczyła w “Akcji Burza”, walczyła w okręgu Radomsko -Kieleckim w Zgrupowaniu Jodła AK. W szeregach Armii była do 15 stycznia 1945 roku.     

Do Gdańska przyjechała w roku 1946 i została tu do końca życia, tu poznał męża, wychowała dzieci i wnuki. Od 1999 roku była członkinią Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Koła Gdańsk-Wrzeszcz, angażowała się na rzecz przekazywania tradycji i etosu AK uczestnicząc w spotkaniach z młodym pokoleniem.

Pracowała w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (wówczas - Akademia Medyczna w Gdańsku), przez większość życia zawodowego jako sekretarka na Wydziale Farmaceutycznym uczelni. 

- Moja Babcia była skromną, ale bardzo życzliwą osobą i miała dzięki temu wielu przyjaciół - mówił podczas pogrzebu Paweł Teodorczuk, wnuk Jadwigi Wizy. - Miała znajomych rozsianych po całym kraju i często jeździła do nich w odwiedziny, a oni przyjeżdżali do Gdańska z rewizytą. Jej rówieśnicy już nie żyją, ale wszyscy, którzy tu dziś przyszliśmy, jesteśmy w mniejszym lub większym stopniu jej wychowankami. To był dla mnie zaszczyt, Babci, że Cię znałem.

Jadwiga Wiza zmarła 27 stycznia 2022 roku w wieku 103 lat.