• Start
  • Wiadomości
  • Ostatni weekend września w Gdańsku: tych imprez nie możesz przegapić

Ostatni weekend września w Gdańsku: tych imprez nie możesz przegapić

Największe na Pomorzu targi zoologiczne, spektakl dla dzieci i młodzieży, koncert dla seniorów, ciekawe warsztaty i spotkania - to tylko niektóre z atrakcji, które czekają w Gdańsku w weekend 29 września - 1 października. Na część wydarzeń wstęp wolny.
29.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwóch młodych mężczyzn w białych kitlach naukowców
29 września odbędzie się pierwsza oficjalna Pomorska Noc Naukowców w Trójmieście. Nz. Noc Naukowców w Hevelianum 2022
fot. Jacek Klejment

Lokalny teatr, o którym mówi się w Polsce. Teatr w Blokowisku GAK z nowym repertuarem

Piątek, 29 września

Tradycyjnie w ostatni piątek września Hevelianum zaprasza na Noc Naukowców. To wyjątkowa noc, gdy nauka wychodzi z laboratoriów, warsztatów i pracowni do każdego chętnego, który chce się dowiedzieć, jak wpływa ona na jego życie. 

- Czy nauka jest tylko dla profesjonalnych naukowców? Oczywiście, że nie! Przyjdź do nas i przekonaj się, jak można bawić się i uczyć jednocześnie. Motywem przewodnim wrześniowego wydarzenia są przewroty kopernikańskie w nauce. Chcemy zaprezentować najnowsze, przełomowe, osiągnięcie nauki, które najprawdopodobniej będzie miało największy wpływ na nasze życie sztuczną inteligencję - zachęcają organizatorzy.

Więcej: Pomorska Noc Naukowców w Hevelianum i nie tylko - piątkowy wieczór pełen mądrych atrakcji.

zdjęcie zespołu
IKM zaprasza na cykl koncertów Muzyka Kinowa, którego pierwszą odsłoną będzie Korzyński Ultimate - Zespół Akademia Pana Korzyńskiego z udziałem Dominika Strycharskiego
mat. zespołu

Sobota, 30 września

Klub Żak. Festiwal Kino Dzieci zmienia nazwę na Młode Horyzonty i czeka na widzów od soboty

W Zakładzie Kulturalnym w Gdańsku (al. Rzeczypospolitej 8) w sobotę odbędzie się wydarzenie, którego nie mogą przegapić miłośnicy rękodzieła: Festival Wełny - Puch.

Na powierzchni 500m2 będzie można spotkać najlepszych artystów tworzących wełny, producentów i sprzedawców unikalnych przędzy, a także twórców akcesoriów dziewiarskich. Do zakupienia będą produkty dla najbardziej wymagających artystek i hobbystek rękodzieła.

Oprócz zakupów na uczestników czekać będzie program warsztatów prowadzonych przez projektantów, podczas których będzie szansa, by poznać i poszerzyć swój repertuar technik rękodzielniczych. Będzie to również okazja do spotkania dziewiarskiej bratniej duszy, i wypicia kawy w przytulnym foyer w otoczeniu dzieł sztuki polskich artystów.

Dodatkową atrakcją będzie wystawa różnych rodzajów wełny - w tym najdroższej i najbardziej miękkiej na świecie WIKUNI, której koszt za kilogram przekracza nawet 8 tysięcy Euro.

Festival Wełny - Puch rozpocznie się o godzinie 10:00, a zakończy o 18:00. Bilety: 20 zł. Szczegóły dotyczące wydarzenia na stronie: www.puch-festival.pl

zGRAJmy się! Harcerski Festyn Rodzinny w sobotę we Górnym Wrzeszczu

Instytut Kultury Miejskiej, który świeżo zamieszkał w nowej siedzibie w Kunszcie Wodnym (Targ Rakowy 11), zaprasza na cykl koncertów Muzyka Kinowa. W ramach jego pierwszej odsłony, która odbędzie się w tę sobotę, z programem Korzyński Ultimate wystąpi Zespół Akademia Pana Korzyńskiego z udziałem Dominika Strycharskiego.

- Fascynującą cechą Andrzeja Korzyńskiego jest wszechstronność i nieskrępowana wyobraźnia, pozwalająca mu poruszać się w dowolnej estetyce, począwszy od zapierających dech melodii, a skończywszy na rozbudowanej elektronice, w użyciu której był specjalistą, oraz muzyce zahaczającej mocno o współczesną kompozycję czy nawet sonoryzm - mówi Dominik Strycharski. 

Twórczość Andrzeja Korzyńskiego obejmuje piosenki, muzykę filmową oraz elektroniczną i eksperymentalną. Punktem wyjścia utworów, które usłyszymy w Kunszcie Wodnym, będą jego fenomenalne piosenki znane z „Akademii Pana Kleksa”, „Diabła”, „Opętania”, „Tulipana” i „Panny Nikt”. Zagra je zespół w składzie: Dominik Strycharski - flety, elektronika; Joanna Halszka Sokołowska - wokal; Maja Laura Jaryczewska - wokal; Grzegorz Tarwid - piano; Igor Wiśniewski - gitara elektryczna; Kamila Drabek - kontrabas; Jan Pieniążek - perkusja.

- Cechy wybitnego twórcy, którym bez wątpienia był Korzyński, jego absolutna pasja do muzyki i brzmienia, plus moje przekonanie, iż jest to kompozytor niewystarczająco doceniony, spowodowały, że postanowiłem wraz z moimi muzycznymi partnerkami i partnerami oddać mu specyficzny hołd. Przepuścić jego twórczość przez nasze odczuwanie jego muzyki i pokazać, w jak fantastycznym świecie się poruszał - zaprasza Dominik Strycharski.

Początek koncertu o godzinie 20:00. Bilety: normalny 60 zł, ulgowy 50 zł.

aktorka w czarnej peruce, za nią druga aktorka przebrana za żółwicę
W tytułową bohaterkę Momo wciela się aktorka Teatru Miniatura Magdalena Gładysiewicz
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Sobota, 30 września - niedziela, 1 października

Na Polsat Plus Arena Gdańsk Gdańsk (ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1) od soboty do niedzieli potrwa ZOO Festiwal – największe na Pomorzu targi zoologiczne dla wszystkich pasjonatów zwierząt.

To doskonała okazja do tego, by spędzić niezapomniane chwile w towarzystwie swojej rodziny i jednocześnie zgłębić wiedzę na temat różnych gatunków zwierząt. Podczas targów będzie można przebierać w szerokiej ofercie produktów od czołowych producentów branży zoologicznej i lokalnych rzemieślników oferujących akcesoria dla zwierząt, takich jak karmę, zabawki, wyposażenie terrariów czy sprzęt akwarystyczny.

Prawdziwą ucztę wiedzy i rozrywki dla miłośników psów zapewni jeden z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie szkolenia psów, behawiorysta i dogoterapeuta Krzysztof Tatar. To prawdziwa legenda w świecie psów, z ponad 30-letnim doświadczeniem i wieloma mistrzowskimi tytułami w szkoleniu i psich sportach. Jest również instruktorem psich aktorów i modeli w teatrze, filmie oraz fotografii. Jego pasja do psów przekłada się na jego pracę jako wolontariusza i dogoterapeuty, który pomógł tysiącom opiekunów zrozumieć swoich psich przyjaciół i odnaleźć wspólny język.

Ponadto, podczas ZOO festiwalu będzie można zobaczyć wiele niesamowitych zwierząt i odkryć różnorodność gatunków, poczynając od egzotycznych gadów, przez kolorowe rybki, aż po urocze ssaki. Hodowcy będą chętnie dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, odpowiadając na pytania i opowiadając ciekawostki na temat swoich podopiecznych.

Program uzupełniają prelekcje edukacyjne, które będą odbywać się przez cały czas trwania targów. Doświadczeni specjaliści opowiedzą o różnych gatunkach, ich zachowaniu, potrzebach i sposobach pielęgnacji. To doskonała okazja, aby nauczyć się czegoś nowego, rozwijać swoje zainteresowania i sprawdzić czy rzeczywiście sowy są tak mądre, jak o nich mówimy czy może mają „ptasie móżdżki”. Nie zabraknie też strefy gastronomicznej.

Bilety: normalny 49-79 zł, ulgowy 39-65 zł.

Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16) w sobotę i niedzielę zaprasza na spektakl „Momo” na podstawie znanej powieści Michaela Endego, autora m.in. „Niekończącej się historii”.

W scenicznej adaptacji w reżyserii Leny Frankiewicz („Nieczułość – Teatr Wybrzeże”) młodzi widzowie będą mogli się zastanowić co to znaczy oszczędzać czas i czy warto, kto nam go kradnie i jak się przed tym obronić. W książce Endego tajemniczy Szarzy Panowie namawiają ludzi do oszczędzania czasu, przez co życie zostaje pozbawione wszystkiego, co jest uważane za marnowanie czasu: spotkań towarzyskich, zabawy, sztuki, wyobraźni czy nawet spania. Sytuację próbuje uratować tytułowa bohaterka: dziewczynka Momo z pomocą żółwicy Kasjopei i mistrza Hory, administratora czasu.

Twórcy: adaptacja: Vita Huber, przekład: Karolina Bikont, reżyseria: Lena Frankiewicz, scenografia: Michał Dracz, muzyka: Olo Walicki, ruch sceniczny: Ula Zerek.

Spektakl zostanie zagrany w sobotę i niedzielę o godzinie 12:00. Bilety: normalny 35 zł, ulgowy 30 zł.

artystka na scenie
W niedzielę Kayah wystąpi w Gdańsku z towarzyszeniem znakomitych muzyków. Nz. artystka podczas Sopot Festival. Top Of The Top 2021
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Niedziela, 1 października

Gdański Archipelag Kultury zaprasza w niedzielę do dwóch swoich placówek na Weekend Seniora z kulturą, w ramach którego odbędą się bezpłatne warsztaty i koncert.

W Domu Sztuki GAK (ul. Wilhelma Stryjewskiego 25) o godzinie 16:00 rozpocznie się spotkanie z Elżbietą Kowalską-Matuszewską w ramach „Niedzielnej pracowni plastycznej”. Będzie to pierwsze z cyklu spotkań z gdańską artystką, które planowo zakończy wystawa prac powstałych na zajęciach.

- W każdym z nas drzemie talent, a my postaramy się wyzwolić kreatywność uczestników warsztatów. Ponadto znajdzie się przestrzeń do rozmów o sztuce, zarówno w aspekcie historycznym jak i współczesnym. 

W Scenie Muzycznej GAK (ul. Nowiny 2b) natomiast, również o godzinie 16:00, rozpocznie się koncert zatytułowany „Kiedyś to były melodie…”, w wykonaniu tria muzyków: Marcina Pomykały (tenora z gitarą), Marka Górskiego (śpiew, gitara) i Marcina Janka (saksofon, klarnet).

W programie koncertu znajdą się światowe hity z repertuaru sławnych tenorów, w tym pieśni Jana Kiepury. Zaprezentowane zostaną także największe współczesne przeboje polskich wykonawców i kompozytorów, takich jak: Wasowski, Przybora, Komeda, Matuszkiewicz, Zaucha, Wodecki i Rybiński. Usłyszymy również kilka popisowych utworów instrumentalnych. Po koncercie organizatorzy zapraszają na kawę i ciasto.

Kayah & Marcin Wyrostek i goście wystąpią w niedzielę w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (Ołowianka 1) z programem „Coriolage”.

To absolutnie unikatowy projekt. Słowo „Coloriage” oznacza kolorować , malować. Taki właśnie będzie charakter tego koncertu - brawurowy, pełny emocji, wielobarwny, przepełniony głosem Kayah i cudownym, charyzmatycznym brzmieniem akordeonu w rękach najzdolniejszego akordeonisty w tym kraju - Marcina Wyrostka, zwycięzcy programu „Mam Talent”.

Wybitni i utalentowani artyści wykonają najpiękniejsze utwory, które wielokrotnie inspirowały ich we własnej twórczości. Będą wśród nich piosenki francuskie, brazylijskie, argentyńskie, a nawet romskie. Nie zabraknie też znanych utworów Kayah w nowych, zaskakujących aranżacjach. 

Artystom towarzyszyć będą muzycy współpracujący z Marcinem Wyrostkiem w jego projekcie Coloriage w składzie: Mateusz Adamczyk - skrzypce, Piotr Zaufal - bas, i Krzysztof Nowakowski - instrumenty perkusyjne, oraz Iwona Zasuwa - wieloletnia chórzystka Kayah.

Początek o godzinie 19:00. Bilety: 140 - 190 zł.

Od tej niedzieli Muzeum Gdańska zaprasza na weekendowe warsztaty artystyczne „NETSKO sztuki”, będące połączeniem nauki warsztatu i technik artystycznych ze zmysłowym doświadczaniem sztuki. Poprowadzi je Vasyl Netsko, malarz i rzeźbiarz oraz mistrz spotów sylwetkowych. Warsztaty będą odbywały się w Sali Edukacyjnej w Ratuszu Głównego Miasta (ul. Długa 46/47, wejście od ul. Piwnej 35/37).

Zajęcia są przeznaczone dla osób dorosłych. Spotkania będą się odbywały co dwa tygodnie, w grupach, w soboty i niedziele, począwszy od 1 października (soboty, godzina 16.00-18.30, i niedziele, godzina 12:00-14:30). Opłata miesięczna od uczestnika: 80 złotych (niezależnie od ilości spotkań w miesiącu), płatność online i w kasach oddziałów.