• Start
  • Wiadomości
  • Orszak Trzech Króli powrócił na ulice Gdańska po dłuższej niż zwykle przerwie FILM i ZDJĘCIA

Orszak Trzech Króli powrócił na ulice Gdańska po dłuższej niż zwykle przerwie FILM i ZDJĘCIA

W Święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2022 roku, na ulice Gdańska powrócił Orszak Trzech Króli. Stało się to dwóch latach, a nie po 12 miesiącach, bowiem w roku 2021 największych gdańskich jasełek nie zorganizowano ze względów bezpieczeństwa - nie było wówczas powszechnie dostępnej szczepionki przeciw COVID. Teraz, pod hasłem „Dzień dziś wesoły”, radośnie i bezpiecznie przemaszerowały tłumy świętujących, od Bazyliki Mariackiej do przedproży Dworu Artusa.
( Publikacja: 06.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Orszak Trzech Króli do gdańska tradycja. Co roku 6 stycznia barwny pochód kroczy w centrum miasta z udziałem licznie przybyłych chętnych
Orszak Trzech Króli do gdańska tradycja. Co roku 6 stycznia barwny pochód kroczy w centrum miasta z udziałem licznie przybyłych chętnych. Wyjątkiem był rok 2021, kiedy to Orszaku nie zorganizowano ze względu na sytuację epidemiczną
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Pogoda na długi weekend. Ochłodzenie i przelotne opady śniegu aż do niedzieli. Później jeszcze zimniej...

 

12. edycja lubianego przez mieszkańców i odwiedzających wydarzenia - na stałe wpisanego do gdańskiego kalendarza Orszaku Trzech Króli - po dwuletniej przerwie powróciła na ulice miasta. Radosny i kolorowy pochód, w którym udział wzięli reprezentanci wszystkich grup wiekowych: od najmłodszych dzieci, poprzez młodzież i dorosłych aż do seniorów, wyruszył w czwartek, 6 stycznia, w samo południe, spod Bazyliki Mariackiej. Stamtąd, w asyście Aniołów i uczniów gdańskich szkół, przespacerował ulicami Piwną, Tkacką i Długą - na Długi Targ, pod Dwór Artusa. Przed rozpoczęciem pochodu organizatorzy masowo rozdawali papierowe korony, które uczestnicy chętnie wkładali na głowy - to też jest już tradycja, związana z tym wydarzeniem.  

 

Kulminacja wydarzenia odbywa się przed dworem Artusa. Tu Trzej Królowie składają swoje dary
Kulminacja wydarzenia odbywa się przed Dworem Artusa. Tu Trzej Królowie składają dary
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Duchowe przeżycie Dnia Objawienia Pańskiego, któremu towarzyszyła pogodna zimowa aura, miało nieco inny charakter niż w latach wcześniejszych. Uczestnicy nie zatrzymywali się po drodze, a Trzej Królowie nie przebyli trasy pochodu konno, lecz pieszo. Nie było też żywej szopki ze zwierzętami.

Zdecydowana większość uczestników zastosowała się do panujących obostrzeń w związku z pandemią covid-19 i, nie mogąc zachować odpowiedniego dystansu od pozostałych, zasłaniała usta i nos maseczką. 

 

 

Tradycyjnie Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, pokłonili się pod Dworem Artusa Świętej Rodzinie i złożyli dary, a następnie odbyło się wspólne śpiewane kolęd z chórem Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich. Głos podczas uroczystości zabrała m.in. zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior, która złożyła życzenia przybyłym.

Orszak Trzech Króli w Gdańsku jest wydarzeniem kulturalno-religijnym organizowanym przez proboszcza Bazyliki Mariackiej przy wsparciu Stowarzyszenia SUM oraz Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).

Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia:

 

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.