• Start
  • Wiadomości
  • Opera na Targu Węglowym! Przyjdź na „Don Giovanni” pod chmurką

Opera na Targu Węglowym! Przyjdź na „Don Giovanni” pod chmurką

W sobotę, 21 lipca, będzie okazja, by zobaczyć wybitne dzieło operowe w znakomitym wykonaniu, w wyjątkowej odsłonie. Na dużym ekranie na Targu Węglowym zobaczymy „Don Giovanniego” Wolfganga Amadeusza Mozarta, w wykonaniu włoskiego Teatro Lauro Rossi. To nie koniec atrakcji - wcześniej można będzie poznać Operę Bałtycką od kulis. Na oba wydarzenia wstęp wolny.
17.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Opera na Targu Węglowym co roku przyciąga tłumy - nic dziwnego, to jedyna taka okazja, by zobaczyć wielkie dzieła operowe pod chmurką
Opera na Targu Węglowym co roku przyciąga tłumy - nic dziwnego, to jedyna taka okazja, by zobaczyć wielkie dzieła operowe "pod chmurką"
Fot. Bogna Kociumbas

Plenerowe projekcje oper na Targu Węglowym, organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej, cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród melomanów. Raz w roku, w jeden z wakacyjnych wieczorów, mieszkańcy i turyści tłumnie zasiadają przed ogromnym diodowym ekranem, oglądają wybraną operę i słuchają komentarza na żywo w wykonaniu operowego eksperta - Jerzego Snakowskiego oraz sopranistki Katarzyny Hołysz.

O tym, że to dzieło Mozarta zobaczymy latem na Targu Węglowym, w sobotę, 21 lipca, 2018 r., podczas 9. już edycji tego wydarzenia, jak co roku zadecydowali internauci. W ankiecie organizowanej na portalu Trójmiasto.pl „Don Giovanni” zajął pierwsze miejsce, zdobywając 30% głosów. (Kolejne miejsca zajęły: „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka (22%), „Lohengrin” Richarda Wagnera (21%) i „Kawaler srebrnej róży” Richarda Straussa (20%). Najmniej głosów przypadło „Mesjaszowi” George'a Frideric'a Handela (7%).)

- Historia opery „Don Giovanni” rozpoczyna się w Pradze w 1787 roku. Mozart zaczyna pisać muzykę w Wiedniu - mówi Jerzy Snakowski, znawca opery i gospodarz imprezy. - Na początku października kompozytor wraz z żoną Konstancją przybywa do Pragi, by tu dokończyć dzieło i przygotować spektakl. Na mieście afisze anonsują nową operę, której pełen tytuł brzmi „Don Giovanni, czyli Rozpustnik ukarany”.

Jerzy Snakowski i Katarzyna Hołysz wprowadzą publiczność w tajniki wiedzy o operze i muzyce
Jerzy Snakowski i Katarzyna Hołysz wprowadzą publiczność w tajniki wiedzy o operze i muzyce
Fot. Bogna Kociumbas

Opera początkowo miała uświetnić przyjazd jednej z arcyksiężniczek, która 14 października w Pradze miała spotkać się ze swym narzeczonym, księciem saskim. Jak jednak zdradza Snakowski, zapoznawszy się z treścią dzieła uznano, że zupełnie nie nadaje się ono na tę okazję.

- Premiera odbyła się 29 października. Nie było na niej obecnych książęcych narzeczonych, ale ponoć pojawił się sędziwy już wówczas Casanova, który jakoby miał podpowiedzieć da Pontemu, twórcy libretta, kilka pomysłów. Prażanie przyjęli dzieło z ogromnym entuzjazmem - dodaje gospodarz Opery na Targu Węglowym.

Więcej ciekawostek na temat opery w ogóle, twórczości Mozarta i tego konkretnego dzieła, będzie można się dowiedzieć podczas samej imprezy. Snakowski już teraz zdradza jednak trochę z fabuły.

- Don Giovanni to nikt inny jak Don Juan - libertyn, rozpustnik, anarchista i uwodziciel. Tyle, że Mozart pokazuje go nieco inaczej - mówi. - Opera skupia się nie na jego kolejnych miłosnych podbojach, a raczej na wiecznej ucieczce przed ofiarami. Te śpiewające sopranami furie kochają go i nienawidzą jednocześnie. Chcą się mścić, bo zostały albo porzucone albo nie do końca zaspokojone. Ale przede wszystkim ścigają go po to, by być bliżej niego.

 Cyganeria Giacomo Pucciniego na Targu Węglowym podbiła serca uczestników ubiegłorocznej odsłony
"Cyganeria" Giacomo Pucciniego na Targu Węglowym podbiła serca uczestników ubiegłorocznej odsłony
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nagranie opery pochodzi z 2011 roku. Spektakl wyreżyserował Pier Luigi Pizzi, dyrygował Riccardo Frizza, a muzykę wykonuj chór i orkiestra teatru La Fenice (Orchestra e Coro del TeatroLa Fenice). W głównej roli zobaczymy Ildebrando D’Arcangela.

- Jest znakomity wokalnie, aktorsko, energiczny i co w tej roli istotne - przystojny - zdradza Snakowski.

W pozostałych rolach m.in.: Leporello - Andrea Concetti, Il Commendatore - Enrico Giuseppe Iori, Donna Anna - Myrtò Papatanasiu, Don Ottavio - Marlin Miller, Donna Elvira - Carmela Remigio, Zerlina - Manuela Bisceglie, Masetto - William Corrò.

Pokaz opery rozpocznie się o godz. 20.00. Czas trwania: 2 godz. 54 min. Wstęp wolny.


To nie koniec atrakcji w sobotę, 21 lipca. Opera Bałtycka w Gdańsku, partner wydarzenia, zaprasza do poznania Opery od kulis.

- Trasa wycieczki prowadzi od foyer przez widownię, magazyny sceniczne, scenę, aż do pracowni charakteryzatorskiej oraz magazynu i wypożyczalni kostiumów - mówi Aleksandra Filipek z Opery Bałtyckiej. - Podczas zwiedzania poznamy historię instytucji i miejsca, w którym się znajduje. Odkryjemy specyfikę teatru operowego i tajniki pracy twórców operowych: reżysera, scenografa, dyrygenta, solisty oraz zespołów artystycznych - chóru i orkiestry.

Zwiedzanie odbędzie się w dwóch grupach o godz. 12.00. Adres: Opera Bałtycka, Aleja Zwycięstwa 15. Wstęp wolny, zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z UBIEGŁOROCZNEJ EDYCJI

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet