• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Dźwięki Północy - muzyka, tańce, warsztaty. Od czwartku do niedzieli

Festiwal Dźwięki Północy - muzyka, tańce, warsztaty. Od czwartku do niedzieli

Cztery dni koncertów z udziałem artystów ze świata, imprezy taneczne i wydarzenia towarzyszące - nie trzeba iść na Openera, żeby doświadczyć takich atrakcji. Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na 34. Festiwal Dźwięki Północy, który odbędzie się w dniach 4-8 lipca w Gdańsku.
03.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwszego dnia festiwalu wystąpi m.in. norwesko-szwedzki zespół Rim, który zaprezentuje publiczności wspaniały pejzaż skandynawskiej muzyki ludowej
Pierwszego dnia festiwalu wystąpi m.in. norwesko-szwedzki zespół Rim, który zaprezentuje publiczności wspaniały pejzaż skandynawskiej muzyki ludowej
Fot. Agnes Stuber

Festiwal Dźwięki Północy, organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, na stałe wpisany jest w program wakacyjnych wydarzeń w Gdańsku - i nic dziwnego, to bowiem jeden z najstarszych i najważniejszych festiwali folkowych w Polsce. Tegoroczna, 34. edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 4-8-lipca i, podobnie jak poprzednie odsłony, poświęcona będzie muzyce „Północy”.

- Badamy muzyczne tropy, śledzimy trendy na polskiej i skandynawskiej scenie folkowej, słuchamy i zapraszamy do Gdańska najciekawsze zjawiska - artystów, którzy sięgając po tradycyjne melodie i instrumenty łączą je ze współczesnym doświadczeniem muzyki, nadając tradycji nowy wymiar i nowe artystyczne życie - mówi kurator festiwalu Aleksandra Kminikowska.

WoWaKin - polskie trio grające na skrzypcach, harmonii trzyrzędowej, perkusji, a także banjo i harmonijce ustnej
WoWaKin - polskie trio grające na skrzypcach, harmonii trzyrzędowej, perkusji, a także banjo i harmonijce ustnej
mat. prasowe

Ponieważ celem tej muzycznej, kilkudniowej imprezy jest popularyzacja muzyki współczesnej inspirowanej tradycyjną kulturą muzyczną i taneczną Polski oraz krajów nadbałtyckich, na scenach w Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50) oraz w Ratuszu Staromiejskim (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35), gdzie odbywać się będą koncerty, usłyszymy zarówno mniej znane grupy, jak i znane miłośnikom folku zespoły, a muzyczne eksperymenty przeplatać się będą z kompozycjami wiernymi gatunkowej tradycji. Wszystko to w wykonaniu artystów ze świata, mogących się pochwalić znakomitym warsztatem i ciekawym brzmieniem - co, jak mówi kuratorka - co roku przyciąga sporą publiczność.

- Festiwal od lat ma stałą i wierną publiczność - zarówno fanów folku, jak i osoby zainteresowane kulturą Skandynawii i państw nadbałtyckich - tłumnie pojawiającą się w Centrum św. Jana i w Ratuszu Staromiejskim - cieszy się Kminikowska. - Każda edycja przyciąga też nowych fanów, którzy często zostają z „Dźwiękami” na dłużej. Są to nie tylko słuchacze i widzowie, ale też artyści, którzy chętnie do Gdańska wracają, mając w pamięci fantastyczną atmosferę Centrum św. Jana oraz znakomite przyjęcie przez trójmiejską publiczność.

Ahlberg, Ek & Roswall
Ahlberg, Ek & Roswall
mat. prasowe

Co w tym roku przyciągnie miłośników folkowych brzmień? Przede wszystkim koncerty, takich grup jak norwesko-szwedzki Rim - czworo muzyków zaprezentuje słuchaczom świat tanecznej skandynawskiej muzyki ludowej; polskie trio WoWaKin, które zagra mazurki, oberki, polki, tanga, fokstroty oraz piosenki i kołysanki z regionu Radomia, Kielc i Sannik; Sutari - tworzone przez wokalistki, instrumentalistki i performerki, kontynuujące tradycje śpiewacze polskiej muzyki ludowej.

Choć to koncerty są podstawą programu „Dźwięków Północy”, formuła imprezy jest konsekwentnie rozwijana i poszerzana o różnego rodzaju wydarzenia towarzyszące. Podczas tegorocznej edycji także nie zabraknie licznych warsztatów tradycyjnych - tańca, śpiewu, instrumentalnych i rękodzielniczych, projekcji filmowych, spotkań, prezentacji teatralnych oraz pokazów kulinarnych. Wisienką na torcie będą potańcówki z muzyką graną na żywo.

34. Festiwal Dźwięki Północy odbędzie się w dniach 4-8 lipca 2018 roku w Centrum św. Jana oraz w Ratuszu Staromiejskim. Wstęp na koncerty i warsztaty jest płatny: bilet na jeden dzień koncertowy - normalny 50 zł, ulgowy 35 (bilety i karnety ulgowe przysługują uczniom, studentom i emerytom oraz posiadaczom Karty do Kultury i Karty Euro 26); karnet na wszystkie dni koncertowe (5-8 lipca) - normalny 150 zł, ulgowy 100 zł. Wstęp na potańcówki jest bezpłatny.

PROGRAM:

Środa, 4 lipca, ogródek przy Ratuszu Staromiejskim
- godz. 19-22 - Potańcówka.

Czwartek, 5 lipca, Centrum św. Jana
- godz. 19 - Burónka (POL);
- godz. 20.30 - Rim (NOR/SWE);
- godz. 22 - Maarja Nuut + Ruum (EST).

Piątek, 6 lipca, Centrum św. Jana
- godz. 19 - WoWaKin (POL);
- godz. 20.30 - The Jietna project (NOR);
- godz. 22 - Księżyc (POL).

Sobota, 7 lipca 2018, Ratusz Staromiejski
- godz. 19 - Sutari (POL);
- godz. 20.30 - Ahlberg, Ek & Roswall (SWE).

oraz
- 22-01.00 – Potańcówka (miejsce wkrótce będzie podane)

Niedziela, 8 lipca, Centrum św. Jana
- godz. 19 - Maria Kalaniemi (FIN);
- godz. 20.30 - Nanook of the North (POL).

Warsztaty i wydarzenia towarzyszące:
4-7 lipca 2018 r. (środa-sobota)
Ratusz Staromiejski
Warsztaty tańca: godz. 10-13.30
Warsztaty śpiewu: godz. 15-18.30.

7-8 lipca 2018 r. (sobota-niedziela)
Szwedzka Fica
Ogródek przy Ratuszu Staromiejskim
- godz. 12-17 (sobota) i 12-15 (niedziela).

TV

Obchody Święta Policji Komendy Miejskiej