Olimpiada “Senior Obywatel” - startuje IV edycja wydarzenia. Zaproszenie do udziału

Eliminacje powiatowe do IV Pomorskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” odbędą się we wrześniu. Wakacje to czas, by pogłębić wiedzę, nim stanie się w olimpijskie szranki. Każdy, kto zgłosi udział w konkursie, w wakacje będzie miał dostęp do wykładów dotyczących tematyki olimpiady. Bezpłatny udział w olimpiadzie może wziąć każdy Pomorzanin i Pomorzanka, który ukończył 60 rok życia.
08.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczestnicy powiatowego etapu Olimpiady Senior Obywatel  w Gdańsku w 2021 roku
Uczestnicy powiatowego etapu Olimpiady "Senior Obywatel" w Gdańsku w 2021 roku
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Pomorska Olimpiada “Senior Obywatel”

Inicjatorką Pomorskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” jest Barbara Średniawa, gdańska seniorka, której leży na sercu poszerzenie wiedzy seniorów na temat Konstytucji RP i innych aktów prawnych regulujących prawa obywatelskie, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony praw osób starszych.

Organizując olimpiadę, teraz już jako Fundacja Barbary Średniawy, wraz ze współpracownikami, gdańszczanka ma nadzieję, że udział w niej zainspiruje seniorów do samokształcenia i zainteresowania się naukami społecznymi, co z kolei sprawi, że zwiększy się ich poczucie bycia pełnoprawnym obywatelem. 

Najpierw nauka, później olimpiada

Aktualnie (lipiec - sierpień) trwa etap przygotowawczy, czyli część wykładowa olimpiady.

Każdy, kto zgłosi chęć udziału w olimpiadzie, weźmie udział w serii wykładów prowadzonych przez m.in. wykładowców Uniwersytetu Gdańskiego. Tematyka wykładów obejmuje szereg wykładów o tematyce obywatelskiej, demokratycznej itp. Wykłady poprowadzą dla Państwa m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego.

Wykłady będą odbywały się w formie online, można będzie też skorzystać później z linku do zapisu wideo.

Dla każdego uczestnika przygotowany został także pakiet materiałów edukacyjnych.

W środku - Barbara Średniawa, inicjatorka seniorskiej olimpiady, 2021 rok
W środku - Barbara Średniawa, inicjatorka seniorskiej olimpiady, 2021 rok
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Eliminacje powiatowe olimpiady “Senior Obywatel”

Najpóźniej 15 września odbędą się eliminacje powiatowe w formie testu jednokrotnego wyboru, w którym można będzie sprawdzić swoją wiedzę. Olimpiada jest dedykowana mieszkankom i mieszkańcom województwa pomorskiego, którzy ukończyli 60 rok życia. Udział w niej jest bezpłatny. Wystarczy się zgłosić.

Benefis Dojrzałości. Poeci-seniorzy odebrali nagrody w Gdańskim Konkursie Poetyckim

Jak się zgłosić do olimpiady “Senior Obywatel”

Zgłoszeń można dokonywać za pomocą formularza elektronicznego

Informacji udzielają: 

Barbara Średniawa: barbara_sredniawa@wp.pl 

Tomasz Zgliński Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku: zglinski@wolontariatgdansk.pl 

Po dokonaniu zgłoszenia z uczestnikiem skontaktuje się koordynator powiatowy, który przekaże szczegółowe informacje o udziale w olimpiadzie.  

Miejski etap III Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej "Senior Obywatel" za nami. Poznaliśmy laureatów

Najlepsi pojadą do Brukseli

Do ogólnopolskiego finału Olimpiady zakwalifikuje się 3 uczestników z największą liczbą punktów uzyskaną podczas eliminacji powiatowych. Każdy uczestnik eliminacji powiatowych otrzyma dyplom potwierdzający uczestnictwo w Olimpiadzie, ich wręczenie nastąpi podczas uroczystej gali z udziałem władz powiatowych - w Gdańsku podczas koncertu galowego Benefisu Dojrzałości, w październiku br.

Dla uczestników Olimpiady przewidziano dyplomy oraz propozycje publikacji sylwetek w prasie senioralnej. Finalistów etapu ogólnopolskiego czeka wyjazd do Brukseli.

Aktualne informacje można śledzić na stronie internetowej klubu olimpijczyka Srebrni Obywatele oraz na profilu Olimpiady na Fb

Organizatorem Olimpiady jest Fundacja Barbary Średniawy przy współpracy z Telewizją Senioralną oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Patronat honorowy nad Olimpiadą sprawuje Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Olimpiada jest współfinansowana ze środków Województwa Pomorskiego.

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów