• Start
  • Wiadomości
  • Okrągła, X Siedlecka Parada Niepodległości. Radni zapraszają na wspólne świętowanie

Okrągła, X Siedlecka Parada Niepodległości. Radni zapraszają na wspólne świętowanie

Tradycją dla wielu mieszkańców Gdańska stało się świętowanie Święta Niepodległości, przypadającego 11 listopada, poprzez uczestnictwo w wielkiej miejskiej paradzie. Radni dzielnicy Siedlce zachęcają mieszkańców tej dzielnicy, by na to miejskie wydarzenie dotrzeć wspólnie, a przy okazji upamiętnić miejsca ważne na terenie Siedlec.
09.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Radni Siedlce zapraszają mieszkańców na wspólne świętowanie
Radni Siedlce zapraszają mieszkańców na wspólne świętowanie
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W piątek, 11 listopada, o godz. 9.30, Święto Niepodległości zainauguruje podniesienie flagi państwowej na znajdujący się na Górze Gradowej, najwyższy w mieście maszt. W uroczystościach udział weźmie m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i przedstawiciele Rady Miasta.

O godz. 10.30, dzwonnicy konfraterni wprowadzą ręcznie w ruch serce ważącego prawie 2,5 tony dzwonu "Pokój i Pojednanie", jednego z pięćdziesięciu dzwonów carillonu w kościele św. Katarzyny. Dźwięk tego dzwonu towarzyszy gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta.

O tej właśnie godzinie wyruszy też wielka miejska Parada Niepodległości. Rozpocznie się ona przy ul. Podwale Staromiejskie, a zakończy na Długim Targu.

Biało-czerwony Gdańsk na Święto Niepodległości. Ulicami już po raz 20. przejdzie Parada Niepodległości

Co zaplanowali na 11 listopada radni Siedlec?

Godz. 8.30 - Zbiórka mieszkańców i uczniów szkół przy Parku Emaus (w geograficznym środku Gdańska, przy najdłuższych schodach w mieście, u zbiegu ulic Starodworskiej i Kartuskiej)

Godz. 9.00 - Przemarsz uczestników Siedleckiej Parady Niepodległości ulicą Kartuską przy akompaniamencie orkiestry dętej.

Godz. 9.40 - Złożenie kwiatów przy pamiątkowych tablicach na historycznym budynku Komisariatu Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku (obecnie jest to Komenda Miejska Policji, ul. Nowe Ogrody 27).

Godz. 9.50 - Złożenie kwiatów pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym

Godz. 10.30 - Przemarsz w Gdańskiej Paradzie Niepodległości

 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów