• Start
  • Wiadomości
  • Okrągła, X Siedlecka Parada Niepodległości. Radni zapraszają na wspólne świętowanie

Okrągła, X Siedlecka Parada Niepodległości. Radni zapraszają na wspólne świętowanie

Tradycją dla wielu mieszkańców Gdańska stało się świętowanie Święta Niepodległości, przypadającego 11 listopada, poprzez uczestnictwo w wielkiej miejskiej paradzie. Radni dzielnicy Siedlce zachęcają mieszkańców tej dzielnicy, by na to miejskie wydarzenie dotrzeć wspólnie, a przy okazji upamiętnić miejsca ważne na terenie Siedlec.
( 09.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Radni Siedlce zapraszają mieszkańców na wspólne świętowanie
Radni Siedlce zapraszają mieszkańców na wspólne świętowanie
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W piątek, 11 listopada, o godz. 9.30, Święto Niepodległości zainauguruje podniesienie flagi państwowej na znajdujący się na Górze Gradowej, najwyższy w mieście maszt. W uroczystościach udział weźmie m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i przedstawiciele Rady Miasta.

O godz. 10.30, dzwonnicy konfraterni wprowadzą ręcznie w ruch serce ważącego prawie 2,5 tony dzwonu "Pokój i Pojednanie", jednego z pięćdziesięciu dzwonów carillonu w kościele św. Katarzyny. Dźwięk tego dzwonu towarzyszy gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta.

O tej właśnie godzinie wyruszy też wielka miejska Parada Niepodległości. Rozpocznie się ona przy ul. Podwale Staromiejskie, a zakończy na Długim Targu.

Biało-czerwony Gdańsk na Święto Niepodległości. Ulicami już po raz 20. przejdzie Parada Niepodległości

Co zaplanowali na 11 listopada radni Siedlec?

Godz. 8.30 - Zbiórka mieszkańców i uczniów szkół przy Parku Emaus (w geograficznym środku Gdańska, przy najdłuższych schodach w mieście, u zbiegu ulic Starodworskiej i Kartuskiej)

Godz. 9.00 - Przemarsz uczestników Siedleckiej Parady Niepodległości ulicą Kartuską przy akompaniamencie orkiestry dętej.

Godz. 9.40 - Złożenie kwiatów przy pamiątkowych tablicach na historycznym budynku Komisariatu Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku (obecnie jest to Komenda Miejska Policji, ul. Nowe Ogrody 27).

Godz. 9.50 - Złożenie kwiatów pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym

Godz. 10.30 - Przemarsz w Gdańskiej Paradzie Niepodległości