
Obchody odpustu św. Wojciecha rozpoczęły się z samego rana. O godzinie 9:00 z Bazyliki Mariackiej ruszyła pielgrzymka z relikwiami św. Wojciecha. Sztandary, flaga Polski, obrazy przedstawiające świętych i odświętna oprawa towarzyszyły uczestnikom. W marszu na Wzgórze św. Wojciecha brali udział metropolita gdański, Tadeusz Wojda, oraz biskup pomocniczy, Wiesław Szlachetka. Wierni odmawiali modlitwy, śpiewali pieśni, czcząc w ten sposób pamięć o patronie archidiecezji gdańskiej. Nie zabrakło modlitw za chorych, potrzebujących oraz o nowego papieża, Leona XIV.
Co roku bierzemy udział w obchodach odpustowych. Jest to już nasza rodzinna tradycja, czcimy postać św. Wojciecha i modlimy się o zdrowie dla nas i bliskich. Pielgrzymka zawsze ma wyjątkowy klimat, podobnie jest dzisiaj - powiedział Zygmunt, uczestnik pielgrzymki prowadzącej z Bazyliki Mariackiej.
Na wysokości kościoła św. Ignacego Loyoli na Starych Szkotach do pielgrzymujących dołączyła młodzież Archidiecezji Gdańskiej. Przy akompaniamencie dźwiękowym śpiewali pieśni odpustowe i wspominali św. Wojciecha. Zanim dołączyli do pielgrzymki, mieli okazję spotkać się z prymasem Czech, Janem Graubnerem.
Św. Wojciech, patron Gdańska - jak wyglądał? Ustalili to Czesi

Dziesiątki duchownych, biskupów, księży oraz setki wiernych zgromadziły się w kościele pw. św. Wojciecha. O godzinie 12:00 rozpoczęła się uroczysta msza święta. Na początku liturgii do wiernych zwrócił się arcybiskup, Metropolita Gdański, Tadeusz Wojda:
Uroczyście wspominamy św. Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski i Czech. Doświadczony trudnościami jako pasterz, jako człowiek nie poddawał się, lecz głosił Chrystusa i jego Ewangelię. Odznaczał się wielką odwagą i mądrością, a przy tym był skromny, pokorny i rozmodlony, marzył o świętości.
W 997 roku św. Wojciech przybył do Gdańska i udzielił chrztu miejscowej ludności. Wydarzenia z tamtego okresu uznaje się za początek chrześcijaństwa na Pomorzu Gdańskim.

Metropolita gdański zabrał też głos w sprawie wyboru nowego papieża:
Chcemy dzisiaj podziękować dobremu Bogu za dar nowego Piotra naszych czasów, który po śmierci papieża Franciszka, został wybrany i przyjął imię Leona XIV. Módlmy się, aby Chrystus zmartwychwstały wspierał go i obdarowywał mocą, odwagą oraz licznymi łaskami do pełnienia trudnej misji przewodzenia Kościołowi powszechnemu na całym świecie.
Mszy świętej przewodził prymas Czech, abp. Jan Graubner. W swojej homilii mówił o historii św. Wojciecha, wątkach łączących Polskę i Czechy, a także apelował do wiernych o odwagę w głoszeniu Ewangelii w dzisiejszych czasach.
Obyśmy znaleźli odwagę, by angażować się w świadectwo Ewangelii w dzisiejszym społeczeństwie. Rozejrzyjmy się wokół siebie, a znajdziemy wielu ludzi, którzy potrzebują odczuć Bożą miłość. Zaprośmy ich do wspólnoty Kościoła. Pomóżmy im spotkać Chrystusa w taki sposób, aby zmienili swoje życie i mieli nadzieję płynącą z wiary - mówił abp. Jan Graubner

Po liturgii odbyła się rekonstrukcja historyczna o życiu św. Wojciecha pt. Historia Apostoła Północy. Uczestnicy mogli zobaczyć swego rodzaju odtworzenie żywotu patrona Polski i Czech. Rekonstrukcję przeprowadziło Bractwo Templariuszy.
W inscenizacji przedstawiono najważniejsze momenty z życia świętego - jego działalność misyjną, chrzest mieszkańców Pomorza oraz męczeńską śmierć z rąk pogańskich Prusów. Aktorzy w historycznych strojach, scenografia nawiązująca do X wieku oraz narracja oparta na źródłach sprawiły, że wydarzenie miało nie tylko edukacyjny, ale i głęboko duchowy wymiar.
Zwieńczeniem niedzielnych obchodów odpustu św. Wojciecha był jubileuszowy koncert pt. Prowadź łódź naszą. W wydarzenie zaangażowani byli muzycy projektu Bogu-Chwała oraz grupa artystyczna Nazaret. Organizatorem było Katolickie Centrum Kultury w Gdyni - Małym Kacku.

Wydarzenia Roku Jubileuszowego
Poza obchodami, które odbyły się 11 maja, diecezja cyklicznie organizuje rozmaite wydarzenia związane z Rokiem Jubileuszowym. 15 maja 2025 roku o godzinie 18:30, w oliwskiej Auli Jana Pawła II, odbędzie się sympozjum jubileuszowe, organizowane przez Archidiecezję Gdańską, Gdańskie Seminarium Duchowne oraz Szkołę Biblijną Archidiecezji Gdańskiej.
Na ten dzień zaplanowano trzy konferencje:
- dr Jan Hlebowicz - Diecezja Gdańska w czasach komunizmu
- dr hab. Janusz Trupinda - Dwie gdańskie katedry. O materialnym dziedzictwie Kościoła
- dr Piotr Przyborek - Co mówi Duch naszemu Kościołowi? Listy do siedmiu Kościołów Apokalipsy
Zaplanowano również wydarzenie dedykowane młodzieży.
- Wieczór modlitwy młodych jest wydarzeniem cyklicznym, które odbędzie się już po raz 61. w naszej diecezji. W tym roku będzie ono miało wyjątkowy charakter, odnoszący się do postaci św. Wojciecha - powiedział ks. Krzysztof Borysewicz. Spotkanie zaplanowano na piątek, 16 maja, o godzinie 20:00 w Domu Propedeutycznym Gdańskiego Seminarium Duchowego.
Postać św. Wojciecha
Święty Wojciech (Adalbertus), pełniący funkcję biskupa Pragi i misjonarza, poniósł śmierć męczeńską podczas chrystianizowania pogańskich Prusów. Jego misja miała istotne znaczenie dla rozwoju chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Tuż przed śmiercią dotarł do Gdańska, gdzie głosił Ewangelię – wydarzenie to uznawane jest za symboliczny początek chrześcijaństwa na Pomorzu Gdańskim.
Szacunek i troska, jakimi Bolesław Chrobry obdarzył Wojciecha za jego życia, a także po śmierci – wykupując jego ciało z rąk pogan – przyniosły księciu uznanie w chrześcijańskiej Europie i umożliwiły mu koronację na króla Polski w 1025 roku.
Z tego powodu św. Wojciech jest czczony jako patron zarówno Polski, jak i Czech, skąd pochodził. Patronuje również Gdańskowi i Archidiecezji Gdańskiej.