Odkryto kolejne średniowieczne freski w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska

W czasie prac konserwatorskich w Komorze Palowej Ratusza Głównego Miasta Gdańska odkryto kolejne fragmenty dekoracji ścian. Otwarcie Komory Palowej wraz możliwością zobaczenia średniowiecznych malowideł - już w styczniu 2018 roku.

Odkryto kolejne średniowieczne freski w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska
A
A
data publikacji: 04 listopada 2017 r.

Wprawne oko konserwatorów wyłowiło na ścianie średniowieczny szlaczek
Wprawne oko konserwatorów wyłowiło na ścianie średniowieczny szlaczek
MHMG

Jak tłumaczy dr Andrzej Gierszewski z MHMG, Komora Palowa to nazwa dla pomieszczeń znajdujących się w południowo-wschodniej części Ratusza. Znajdowała się tu przez pewien czas niewielka kaplica służąca urzędnikom miejskim. Po II wojnie światowej działała tu Restauracja Palowa, którą zamknięto w 2014 roku.

W 2016 r. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska rozpoczęło tu prace modernizacyjno-konserwatorskie dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Mają one na celu przekształcenie pomieszczeń w salę wystaw czasowych, tzw. Galerię Palową. 

Wcześniej podczas prac odkryto tu fragmenty malowidła ściennego ze sceną ukrzyżowanego Chrystusa z pierwszej poł XV w.

Teraz odkryto kolejne elementy zdobiące okolice stropu.

Dr Katarzyna Drecka z Działu Konserwacji Zabytków MHMG wyjaśnia: - Spod wtórnych warstw tynków odsłoniliśmy zachowany pas pod samym stropem. Ma on formę malowanego dekoracyjnego fryzu czyli rodzaju szlaczka, złożonego z geometrycznych i roślinnych prostych, powtarzających się motywów. Nie wszystko jest czytelne, ale wprawne oko potrafi dostrzec i te zatarte przez czas elementy. Fryz pełnił tylko funkcję dekoracyjną. Stanowił zakończenie ściany. Być może cała była w średniowieczu pokryta malowanymi zdobieniami. Tego niestety nie wiemy.

Średniowieczny “szlaczek” zostanie poddany konserwacji polegającej na delikatnym doczyszczeniu i zabezpieczeniu. - Nie będziemy rekonstruować brakujących fragmentów - mówi Katarzyna Drecka.

Uroczyste otwarcie Galerii Palowej wraz możliwością zobaczenia średniowiecznych malowideł odbędzie się w styczniu 2018 roku.

oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl