• Start
  • Wiadomości
  • Odkrycie naukowców z UG. Uratują zdrowie senegalskich małpiatek?

Odkrycie naukowców z UG. Uratują zdrowie senegalskich małpiatek?

Naukowcy z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Wydziału Biologii Uniersytetu Gdańskiego, odkryli nowy gatunek roztocza. Jest on pasożytem skórnym, który powodował groźne objawy chorobowe w obrębie głowy u małpiatki galago senegalskiego. Nowemu gatunkowi nadano nazwę Demodex galagoensis.
28.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Duży biały budynek z niebieskim znakiem, na którym jest napisane "UNIVERSYTET GDANSKI". Z przodu znajdują się trzy drzewa, a obok drzew na trawie zaparkowany jest czarny samochód. Za płotem znajduje się czarny płot. Dwie flagi są położone jedna na drugiej.
Naukowcy z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Wydziału Biologii Uniersytetu Gdańskiego, odkryli nowy gatunek roztocza. Jest on pasożytem skórnym, który powodował groźne objawy chorobowe w obrębie głowy u małpiatki galago senegalskiego
Dominik Paszliński / www.gdansk

Pasożyt skórny został odkryty i opisany przez prof. Leszka Rolbieckiego i prof. Joannę N. Izdebską z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Wydziału Biologii UG, we współpracy z lekarzem weterynarii Łukaszem Skomoruchą. 

Pasożyty są powszechne wśród żywicieli, często występują bezobjawowo. Natomiast czasami mogą powodować parazytozy (choroby pasożytnicze) - o różnym przebiegu, niekiedy groźnym, a nawet śmiertelnym. Dlatego badania wiążą się ze współpracą z lekarzami weterynarii, którzy zwracają się do nas w kwestiach diagnostyki i identyfikacji pasożytów - powiedział PAP dr hab. Leszek Rolbiecki, prof. UG.

Poznanie biologii pasożytów, ich trybu życia oraz mechanizmów zarażenia jest, zdaniem prof. Rolbieckiego, kluczowe zarówno dla efektywnego leczenia, jak i profilaktyki, w tym oceny ryzyka zarażenia pasożytami ludzi i innych zwierząt.

- Kluczem do tego jest poprawna identyfikacja gatunkowa, często możliwa tylko przez specjalistów zajmujących się badaniami taksonomii danej grupy - podkreślił. Dodał, że obecne badania wskazują istotną rolę współpracy i koordynacji analiz weterynaryjnych z badaniami zoologicznymi i parazytologicznymi.

Nowy gatunek roztocza został wykryty w obrębie głowy małpiatki. Co kwalifikujemy do tego typu ssaków? Małpiatki to grupa niewielkich ssaków naczelnych, zaliczanych dawniej do podrzędu małpiatek (Prosimii). Współczesna klasyfikacja dzieli naczelne inaczej, ale w codziennym języku małpiatkami nadal nazywa się takie zwierzęta jak:

  • lemury
  • galago
  • lori
  • wyraki (np. wyrak upiorny).

Są to przeważnie niewielkie, nadrzewne zwierzęta o dużych oczach (przystosowanych do życia nocnego), często zamieszkujące tropikalne lasy Afryki i Azji. 

Z flagą dla każdego i wspólnie. Gdańsk szykuje się do majowych rocznic

lemur w skorupie drzewa
Małpiatki to grupa niewielkich ssaków naczelnych, zaliczanych dawniej do podrzędu małpiatek (Prosimii). Współczesna klasyfikacja dzieli naczelne inaczej, ale w codziennym języku małpiatkami nadal nazywa się takie zwierzęta jak: lemury, galago, lori, wyraki
fot. Uniwersytet Gdański

Od lisa do gekona. 501 interwencji Ekopatrolu Straży Miejskiej w rok

Ważnym elementem takich odkryć jest wkład w poznanie bioróżnorodności, czynnika kluczowego dla funkcjonowania ekosystemów, co stanowi jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej nauki - ocenił biolog. Formalny opis gatunku, wraz z charakterystyką pasożytnictwa i opisem przypadku chorobowego opublikowany został w specjalistycznym czasopiśmie parazytologicznym "International Journal for Parasitology: Parasites and Wildlife".

 

W dniach 8-12 września 2025 roku w Gdańsku odbędzie się XXVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego. Zapisy na to wydarzenie są dostępne na stronie internetowej instytucji.

Artykuł na podstawie serwisu portalu internetowego Uniwersytetu Gdańskiego

TV

Sportowy Gdańsk na święta: Ice Crystals