• Start
  • Wiadomości
  • Od poniedziałku pociągiem elektrycznym do Portu Lotniczego

Od poniedziałku pociągiem elektrycznym na lotnisko. Mogło być do Kościerzyny, ale PKP zawaliły sprawę

To już pewne: od poniedziałku, 12 czerwca, z Malborka i Tczewa zaczną kursować pociągi elektryczne do Portu Lotniczego w Gdańsku Rębiechowie. Na razie dwa w jedną stronę i dwa z powrotem, i tylko w dni robocze, ale to i tak duże wzmocnienie oferty przewozowej. Stało się to możliwe dzięki wybudowaniu w ciągu niespełna dwóch lat elektrycznej sieci trakcyjnej. Pociągi mogłyby jeździć nawet do Kościerzyny, ale rządowa firma zawaliła sprawę.
11.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pomarańczowy pociąg elektryczny stoi na peronie dworca. Jest noc
Do testów użyto przygotowanego przez firmę POLREGIO zmodernizowanego pociągu elektrycznego EN57
fot. Pomorska Kolej Metropolitalna

Elektrykiem na PKM - nawet 120/h

Przeprowadzone w nocy z piątku na sobotę (9/10 czerwca) testy techniczne torowiska i nowej sieci trakcyjnej PKM potwierdziły, że zgodnie z planami od poniedziałku, 12 czerwca, będą regularnie kursować pociągi elektryczne. Do testów użyto przygotowanego przez firmę POLREGIO zmodernizowanego pociągu elektrycznego EN57. 

Jak informuje PKM, po raz pierwszy w historii tej trasy udało się dojechać “elektrykiem” do gdańskiego lotniska - po drodze uzyskano maksymalną prędkość 120 km/h. Jednocześnie pozytywnie udało się zweryfikować napięcie w sieci trakcyjnej na całej długości linii.

Nowe nowoczesne pociągi jeszcze w tym roku. 31 pojazdów za ponad miliard złotych

Elektrykiem na PKM - rano i po południu

Oznacza to, że od poniedziałku, 12 czerwca 2023 r., do portu lotniczego będzie można dojechać nie tylko pociągami spalinowymi, ale też elektrycznymi:

  • Malbork 5:50 - Gdańsk Wrzeszcz 6:35 - Gdańsk Port Lotniczy 6:56
  • Gdańsk Port Lotniczy 7:10 - Gdańsk Wrzeszcz 7:31 - Gdańsk Główny 7:36 - Tczew 8:00
  • Tczew 15:34 - Gdańsk Wrzeszcz 16:03 - Gdańsk Port Lotniczy 16:24
  • Gdańsk Port Lotniczy 17:05 - Gdańsk Wrzeszcz 17:27 - Tczew 18:00

Pociągi elektryczne będą kursować według takiego rozkładu od poniedziałku do piątku - do 26 czerwca (dzień rozpoczęcia wakacji). 

PKM4
Testy przeprowadzono w nocy z piątku na sobotę. Pociąg elektryczny między przystankami osiągał chwilami maksymalną prędkość, która na tej trasie wynosi 120 km/h
fot. Pomorska Kolej Metropolitalna

Elektrykiem na PKM - dlaczego nie dalej?

To rewolucyjna zmiana, ale pozostawia niedosyt z powodu niewykorzystania pełni możliwości, jakie daje elektryfikacja przeprowadzona przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Pociągi elektryczne mogłyby docierać nie tylko do Portu Lotniczego w Rębiechowie, ale dużo dalej - do Żukowa, Kartuz i Kościerzyny. Nie jest to jednak możliwe z powodu niedotrzymania zobowiązań przez stronę rządową. Pociągi elektryczne pojechałyby dalej, gdyby zgodnie z obietnicami przeprowadzono elektryfikację zarządzanej przez PKP PLK linii kolejowej 201, która w Rębiechowie łączy się z linią zbudowaną i zelektryfikowaną w ostatnich dwóch latach przez PKM.

Wiceminister transportu Andrzej Bittel w 2017 r. zapewniał, że prace modernizacyjne na linii 201 wraz z elektryfikacją zakończą się w 2022 r. Spółki PKM i PKP PLK podpisały wówczas porozumienie o współpracy, deklarując zakończenie realizacji swoich inwestycji do końca 2023 r. Niestety PKP PLK przez sześć lat nawet nie ruszyły z pracami na swoim odcinku i nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Cztery pociągi elektryczne pojadą linią PKM w czerwcu, a mogło być ich więcej

Elektrykiem na PKM - potem tylko hybrydą

- Przez zaniedbania rządu mieszkańcy Żukowa, Kartuz, Kościerzyny i wielu innych pomorskich miejscowości nie zobaczą nie tylko elektrycznego pociągu, ale prawdopodobnie, ze względu na zamknięcia torowe, żadnego - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Warto również wspomnieć, że równolegle do prac na linii 201 miały toczyć się prace na linii kolejowej 203 Tczew-Chojnice.

Co można zrobić, by przynajmniej częściowo uratować sytuację? Samorząd województwa pomorskiego podjął decyzję o zakupie czterech pociągów hybrydowych, które będą w stanie poruszać się zarówno po zelektryfikowanej linii PKM, jak i po niezelektryfikowanej linii 201 - co przynajmniej częściowo rozwiąże problem. Pociągi te mają pojawić się na torach w 2024 r.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku