Zmiana taryf i cen biletów komunikacji miejskiej. Dzieci i młodzież bezpłatnie

Od poniedziałku, 3 kwietnia, w Gdańsku obowiązuje zmiana taryf i podwyżki cen w pojazdach komunikacji miejskiej. Utrzymane są bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży, a także możliwość łączenia przejazdów tramwaj-autobus-pociąg. O szczegółach rozmawiamy z Dagmarą Szajdą, rzeczniczką Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.
03.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia autobus miejski na przystanku i idące do niego osoby, których jest kilka
Zmiany taryf i cen biletów obowiązują od poniedziałku, 3 kwietnia, we wszystkich środkach miejskiej komunikacji zbiorowej w Gdańsku, ale też na gdańskich liniach, które obsługują sąsiednie gminy
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Roman Daszczyński: - Jakie rodzaje biletów - jednorazowych i okresowych - i w jakich cenach dostępne będą od poniedziałku, 3 kwietnia?

 Dagmara Szajda, rzeczniczka prasowa Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku: - W biletach jednorazowych dostępnych od 3 kwietnia najistotniejszą zmianą jest rozdzielenie biletu na jednoprzejazdowy i przesiadkowy, który daje prawo do 75-minutowej podróży. Bilet normalny na jeden przejazd będzie kosztował 4,80 zł, a 75-minutowy, czyli przesiadkowy - 6 zł. Oprócz tego będą bilety 24-godzinne w cenie 22 zł normalny i 11 zł ulgowy. W biletach okresowych nie ma zmian w rodzajach, ale zmieniają się oczywiście ceny. 

Zrzut ekranu 2023-03-31 o 13.35.30

Chodzi tylko o obszar Miasta Gdańska, czy również o linie, które jeżdżą do sąsiednich gmin, na przykład do Pruszcza Gdańskiego, Sopotu?

- Bilety jednorazowe obowiązują na komunikację miejską organizowaną przez Miasto Gdańsk również na liniach międzygminnych. Jeśli chodzi o bilety okresowe, to istotna zmiana jest w przypadku biletów semestralnych. Do tej pory ceny biletów okresowych na jedną gminę we wszystkich gminach były jednakowe, a teraz semestralne mają inną cenę na Sopot i inną na pozostałe gminy. Bilet na gminę Kolbudy lub Żukowo lub Pruszcz Gdański lub gminę Pruszcz Gdański będzie kosztował 154 zł dla biletu 4-miesięcznego i 192 zł dla 5-miesięcznego. Sopot jest nieco tańszy, odpowiednio 152 zł i 190 zł, co wynika z Zarządzenia Prezydenta Miasta Sopotu. 

PKM Południe: pociągiem ze Śródmieścia do Kowal. Kluby KO i WdG - za, PiS przeciw

Zrzut ekranu 2023-03-31 o 13.35.43

 

Czym spowodowana jest decyzja o podniesieniu cen biletów?

- Zmiany w taryfach są wynikiem rekomendacji Zarządu Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, przyjętej w formie uchwały przez Zgromadzenie Związku w dniu 5 stycznia 2023 r. Nowe ceny stanowią odpowiedź na wzrost kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej spowodowany wyższymi cenami energii, paliw oraz wysokim poziomem inflacji.  

Dalszy ciąg artykułu pod wideo:

Filmowa prezentacja projektu PKM Południe:

Czy utrzymane zostają bezpłatne przejazdy dla uczniów gdańskich szkół i dzieci w młodszym wieku?

- Tak. Wszystkie dotychczasowe uprawnienia do bezpłatnych przejazdów zostały utrzymane.

Co dalej ze wspólnym biletem na autobus, tramwaj i kolej? 

- Ta oferta nadal obowiązuje. Każdy posiadacz aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca (tj. z ważnym na dany rok Pakietem Mieszkańca - przyp. red.) oraz imiennego biletu okresowego ZTM obowiązującego w strefie „Gdańsk” może także korzystać z przejazdów pociągami SKM i POLREGIO na terenie Gdańska, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. 

Prawie wszystkie linie: korekty w kursowaniu tramwajów od 29 marca. Na życzenie pasażerów

Zrzut ekranu 2023-03-31 o 13.35.56

Co zrobić jeśli mamy jeszcze zapas starych biletów jednorazowych w cenach, które nie pasują do nowych taryf?

- Bilety jednorazowe o nieaktualnych nominałach mogą być wykorzystane w połączeniu z tzw. biletami dokładkowymi (uzupełniającymi), tak aby ich cena po połączeniu była równa aktualnie obowiązującemu nominałowi biletu np.

4,80 zł + 1,20 zł = 6,00 zł
2,40 zł + 0,60 zł = 3,00 zł
18,00 zł + 2,00 zł + 2,00 zł = 22,00 zł
9,00 zł + 2,00 zł = 11,00 zł

„Stare” bilety o nominałach 4,80 zł i 2,40 zł można wykorzystać bez dopłaty wyłącznie jako bilety na jeden przejazd.

Od kiedy i gdzie bilety dokładkowe będą dostępne w sprzedaży?

- Bilety „dokładkowe” będą dostępne wraz z biletami o nowych nominałach od 3 kwietnia w Punktach Obsługi Klienta ZTM oraz we wszystkich automatach, a także w kioskach, które takie bilety pobiorą do sprzedaży z magazynu ZTM w Gdańsku.

Nowe nowoczesne pociągi jeszcze w tym roku. 31 pojazdów za ponad miliard złotych

Zrzut ekranu 2023-03-31 o 13.36.23

 

Czym różni się bilet papierowy za 6 zł od biletu za 6 zł kupionego w aplikacji?

- Bilety w aplikacji są biletami MZKZG (czyli biletami metropolitalnymi) - tak jak dotychczas. Kupując w aplikacji bilet do 75 minut za 6 zł możemy jechać kilkoma środkami transportu nie tylko w sieci ZTM w Gdańsku, także na przykład trolejbusem w Gdyni, albo autobusem gdyńskiego ZKM. Taki sam bilet papierowy ZTM w Gdańsku, za 6 zł do 75 minut, nie uprawnia do podróży poza siecią ZTM w Gdańsku, np. nie możemy przesiąść się na trolejbus w Gdyni.

Czy w autobusach nadal będzie można kupować bilety?

- Tak, ale nie we wszystkich i wyłącznie za gotówkę, pod warunkiem, że posiadamy odliczoną kwotę. Od 3 kwietnia w autobusach na wybranych liniach, głównie międzygminnych, czyli: 107, 117, 122, 126, 132, 143, 171, 174, 200, 205, 207, 232, 255, 256, 607, N5 będzie można kupić bilety upoważniające do przesiadek, ważne do 75 minut za: 6,00 zł i 3,00 zł.

Sporo tych informacji. Czy jest coś, na co chciałaby Pani szczególnie zwrócić uwagę pasażerów gdańskiej komunikacji zbiorowej? 

- Zdecydowanie na to, że wciąż bardzo opłaca się zakup biletu miesięcznego, Za 117 złotych możemy podróżować bez ograniczeń autobusami i tramwajami, a nawet pociągami - jeśli w tym ostatnim przypadku mamy bilet załadowany na aktywną Kartę Mieszkańca. Jeździmy siedem dni w tygodniu, od poniedziałku do niedzieli. Łatwo wyliczyć, że jeżdżąc codziennie tylko do pracy i z pracy do domu, czyli kasując dwa bilety dziennie jeśli będziemy mieli bilet miesięczny to już w 13. dniu zwraca się nam jego zakup. 117 : 4,80 = 24, 375 przejazdy. Naszym zdaniem jest to atrakcyjna oferta dla mieszkańców.

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy