• Start
  • Wiadomości
  • Od 30 maja nie musisz nosić maseczek, z wyjątkami. Ogłoszono IV etap znoszenia obostrzeń

Od 30 maja nie musisz nosić maseczek, z wyjątkami. Ogłoszono IV etap znoszenia obostrzeń

W środę, 27 maja, premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny i zarazem ostatni duży etap znoszenia restrykcji i obostrzeń związanych z COVID-19. IV etap wejdzie w życie 30 maja. Czekają nas duże zmiany. Jakie?
( 27.05.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od 16 kwietnia zakrywanie nosa i ust było obowiązkowe. Solidarnie z mieszkańcami w maseczki zostały wyposażone gdańskie pomniki, w tym symbol Gdańska, Neptun. Od 30 maja obowiązek zostaje zniesiony, o ile zachowamy dystans społeczny
Od 16 kwietnia zakrywanie nosa i ust było obowiązkowe. Solidarnie z mieszkańcami w maseczki zostały wyposażone gdańskie pomniki, w tym symbol Gdańska, Neptun. Od 30 maja takiego obowiązku nie będzie, o ile zachowamy dystans społeczny
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Koronawirus. Aktualna sytuacja na Pomorzu i w regionie - są nowe przypadki

 

IV etap znoszenia obostrzeń wejdzie w życie w sobotę, 30 maja. Najważniejszą zmianą jest ta dotycząca obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej. Noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe, jeżeli zachowany zostanie dystans społeczny - w miarę możliwości powinien wynosić 2 metry. Jeżeli dwie osoby idą blisko siebie, zalecane jest, by nosiły maseczki.

Nowe zasady dotyczą przestrzeni otwartych, ale i przestrzeni zamkniętych, w których bezpiecznie da się zachować dystans, tzn. tam, gdzie przestrzenie zostaną odpowiednio przygotowane. Mowa na przykład o restauracjach, salonach fryzjerskich czy zakładach usługowych.

Natomiast w sklepach, środkach komunikacji publicznej i kościołach maseczki nadal będą obowiązkowe.

Dystans społeczny (2 metry) nadal obowiązuje, z wyłączeniem rodzica z dziećmi wymagającymi opieki, osób wspólnie mieszkających, osób z niepełnosprawnościami oraz osób, które zasłaniają nos i usta.

30 maja zniesione zostaną także ograniczenia w handlu. Nie będą już obowiązywały ograniczenia powierzchniowe, co oznacza zniesienie limitu osób w sklepach, podobnie jak w przypadku gastronomii - restauracjach, kawiarniach i barach. Nadal jednak obowiązywać będzie obowiązek zachowania dystansu 2 metrów, oraz zakrywania ust i nosa do momentu zajęcia stolika.

Limity nie będą też obowiązywały w kościołach, ale wierni muszą zachować wspomniany dystans. Zgromadzenia publiczne na powietrzu do 150 osób - w tym koncerty plenerowe - są dozwolone, ale obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust lub utrzymanie dystansu 2 metrów. Przy czym zgoda na organizację zgromadzeń będzie zależna od sytuacji epidemiologicznej - decyzję będzie podejmował Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny i wojewoda. 

 

Od poniedziałku szkoły podstawowe otwarte dla klas I - III. Lekcje zdalne i „zwyczajne”

 

Na konferencji w środę, 27 maja, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział także kolejne zmiany, które wejdą w życie w sobotę, 6 czerwca. Od tego dnia otwarte dla publiczności będą mogły być instytucje kultury, takie jak kina, teatry, filharmonie, opery i balet, jednak z zachowaniem obowiązujących wytycznych sanitarnych, wśród których będzie obowiązek noszenia maseczek czy limit na widowni - będzie mogła być wypełniona tylko do 50%. Co ważne, decyzja o otwarciu będzie zależała od właściciela lub organizatora danej instytucji.

Działalność z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego wznowią również obiekty sportowo-rekreacyjne: baseny, siłownie, kluby fitness, solaria i salony masażu, oraz sale zabaw i parki rozrywki. Wyjątkiem będą kluby taneczne i dyskoteki - te nie zostaną na razie otwarte. Zwiększony zostanie za to limit weselników - wesele będzie mogło odbyć się z udziałem do 150 osób, z zachowaniem wytycznych sanitarnych, jednak goście nie będą musieli nosić maseczek. Podobnie będzie w przypadku uroczystości rodzinnych.

Jednocześnie premier zaapelował, żeby zachować czujność i ostrożność wobec koronawirusa - z którym walka wciąż trwa, unikać tłumów i zachować dystansowanie społeczne. Podkreślił, że szybki powrót do normalności gospodarczej będzie możliwy przy odpowiedniej dyscyplinie.

 

W Polsce od początku pandemii koronawirusa, zgodnie z informacjami podanymi do wiadomości publicznej, odnotowano ponad 22 tys. zachorowań i ponad 1 tys. zgonów.

 

Otwarte ogródki gastronomiczne, restauracje, puby. Mimo obostrzeń zaczynamy korzystać