• Start
  • Wiadomości
  • Octopus Film Festiwal to kino z klimatem. Pierwszy dzień za nami, co dalej?

Octopus Film Festiwal to kino z klimatem. Pierwszy dzień za nami, co dalej?

Na Octopus Film Festival klimat “sali” jest równie ważny jak dzieło - organizatorzy bardzo dbają, by miejsce emisji korespondowało z atmosferą filmu. Pogoda dopisała, więc już we wtorek, 2 sierpnia 2022 r., miłośnicy kina gatunkowego, tłumnie odwiedzili ulicę Elektryków, jedną z kilku atrakcyjnych lokalizacji festiwalu. Zobacz, jak bawili się goście pierwszego dnia, i co jeszcze czeka bywalców do zakończenia Octopusa - 7 sierpnia.
( Publikacja: 03.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Octopus to 49 filmów na 67 seansach (w tym jeden ukryty), 9 lokalizacji, 9 polskich premier, spotkania z twórcami
Octopus to 49 filmów na 67 seansach (w tym jeden ukryty), 9 lokalizacji, 9 polskich premier, spotkania z twórcami
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl


5. Octopus Film Festival. Kultowe horrory, seanse partycypacyjne i hołd dla Tomasza Knapika

- Zainteresowanie jest większe niż przed rokiem - cieszy się po pierwszym dniu Krystian Kujda, współorganizator i dyrektor wydarzenia.

Tegorocznym filmem otwarcia Octopus Film Festiwal było “Pisklę” - połączenie horroru, baśni i coming-of-age story. Widzów w sali Multikina, tradycyjnie powitali organizatorzy, obiecując widzom, w sumie - 49 filmów na 67 seansach, do obejrzenia w tak niezwykłych miejscach, jak m.in.: w B90, Drizzly Grizzly, bunkier pod W4, w hali S6 Dok Kultury czy galeria Layup. 

Zobacz galerię zdjęć z pierwszego dnia festiwalu

 

Pamiętacie “Piłę”, horror z 2004 w reż. James Wana? Dwóch mężczyzn budzi się  w piwnicy, są przykuci do zardzewiałej rury. Czy chcielibyście poczuć ten klimat siedząc w bunkrze? To możliwe już w piątek, 5 sierpnia o godz. 15.45 i 20.30 w bunkrze pod W4. Tradycyjnie wiele emocji wzbudzi też z pewnością Seans Ukryty - to propozycja dla tych, którzy uwielbiają niespodzianki, ponieważ specjalnie zaaranżowane miejsce pokazu - w sobotę 6 sierpnia, o godz. 21.30 - oraz sam tytuł filmu do ostatniej chwili będą trzymane w tajemnicy. 

Panel dyskusyjny pt. “Trzecia dekada: o procesach, które będą kształtowały rynek filmowy lat 20. XXI wieku”, w którym specjaliści omówią wyzwania i szanse na zbudowanie nowego, efektywnego modelu biznesowego na rynku filmowym, który bardzo ucierpiał z powodu pandemii i innych kryzysów na świecie, połączony z prezentacją Gdańskiego Funduszu Filmowego odbędzie się 5 sierpnia o godz. 17 w Budynku Dyrekcji Stoczni.

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się też seans na zakończenie festiwalu. Można zaryzykować tezę, że ta seria łączy pokolenia, bo już od lat 80. kłopoty Johna Rambo - milczącego weterana wojny w Wietnamie - rozpalają emocje widzów. John cierpi, my mu współczujemy, jego wrogom, którzy giną dziesiątkami - raczej nie. Kto miał okazję obejrzeć trzy lata temu premierę “Rambo. Ostatnia krew”, na pewno nie odpuści tej projekcji, pierwszej z serii opowieści - “Rambo. Pierwsza krew”. Rambo ukrywa się za drzewami, a my - trzymamy za niego kciuki siedząc… w lesie, ponieważ pokaz specjalny, z okazji 40. rocznicy powstania słynnej amerykańskiej serii z Sylvestrem Stallone, odbędzie się w niedzielę, 7 sierpnia o godz. 22 w Teatrze Leśnym we Wrzeszczu.

Warto dodać, że tym roku po raz pierwszy w historii Octopusa przyznano nagrodę za całokształt twórczości (wciąż poruszamy w granicach kina gatunkowego). Atramentową Mackę otrzymał Enzo G. Castellari, legenda włoskiego kina gatunkowego, reżyser spaghetti westernów („Keoma” z Franco Nero), poliziotteschi („High Crime”, „Street Law”), macaroni combat („Bohaterowie z piekła”) i filmów postapokaliptycznych („Wojownicy Bronksu”) znany z zamiłowania do slow motion i eksperymentalnego montażu, bardzo popularnych w latach 70. XX wieku. W ramach festiwalu odbywa się retrospektywa jego twórczości. 

  1. Octopus Film Festival potrwa w Gdańsku do 7 sierpnia. Program znajdziesz tutaj: PROGRAM


Organizatorem Octopus Film Festival jest dystrybutor kina gatunkowego i artystycznego Velvet Spoon. Wydarzenie jest objęte mecenatem Miasta Gdańsk, Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.