• Start
  • Wiadomości
  • O mieszczaństwie, gdańskich ogrodach i architekturze. Promocja książek dla miłośników miasta - do poniedziałku

O gdańskich ogrodach, architekturze i mieszczaństwie. Promocja dla miłośników miasta

Gdańskie wydawnictwo słowo/obraz/terytoria z okazji Święta Niepodległości przygotowało listopadową promocję. Wszystkie tytuły związane z historią naszego miasta - książki historyczne, architektoniczne, albumy, wspomnienia oraz książki trójmiejskich autorek i autorów - można teraz kupić w promocyjnej cenie. Oferta trwa do poniedziałku, 16 listopada.
( Publikacja: 12.11.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Miłośników historii Gdańska i jej odniesień do współczesności ucieszą propozycje od wydawnictwa słowo/obraz/terytoria, takie jak „Polanki. Podmiejskie rezydencje mieszczan gdańskich” czy „Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904-2018”
Miłośników historii Gdańska i jej odniesień do współczesności ucieszą propozycje od wydawnictwa słowo/obraz/terytoria, takie jak „Polanki. Podmiejskie rezydencje mieszczan gdańskich” czy „Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904-2018”
mat. Wydawnictwa słowo/obraz/terytoria 

Aż 40 tytułów związanych z Gdańskiem znajdziemy w ofercie wydawnictwa słowo/obraz/terytoria. To między innymi wspomnienia dotyczące życia w mieście przed jego zburzeniem i po odbudowie, widziane oczami jednej z najwybitniejszych kobiet swoich czasów (Joanna Schopenhauer „Gdańskie wspomnienia młodości”), czy kronika Wolnego Miasta Gdańska zmierzającego do katastrofy, na podstawie listów Adama Czartkowskiego („Gdańsk przed burzą. Korespondencja z Gdańska dla >>Kuriera Warszawskiego<< t. 2: 1935-1939”), który od 1928 roku pracował w Polskim Gimnazjum Macierzy Szkolnej i był bacznym obserwatorem ówczesnej rzeczywistości.

Wśród propozycji wydawnictwa znajdziemy także te poświęcone najznakomitszym gdańskim postaciom, jak słynny rysownik i rytownik Daniel Chodowiecki, który tu się urodził i spędził pierwsze lata życia, które go ukształtowały. Autorka książki „Daniela Chodowieckiego przypadki. Rzecz o artyście spełnionym z Gdańskiem i Berlinem w tle”, Kalina Zabuska, przypomina, że pozostawiony przezeń dorobek artystyczny traktowany jest dzisiaj jako fundament wiedzy na temat XVIII wieku, i prezentuje Chodowieckiego nie tylko jako artystę, ale również jako człowieka, którego życie stanowiło ucieleśnienie ideałów mieszczańskiego oświecenia. Natomiast w pozycji zatytułowanej „Szekspirowska dekada Chodowieckiego” autorka zdradza, że Daniel Chodowiecki był jednym z pełnych entuzjazmu, emocjonalnie zaangażowanych widzów, którzy tłumnie wypełniali widownie europejskich teatrów. Inspirowane twórczością Szekspira ilustracje Chodowieckiego są nie tylko cennym artystycznie, ale i ważnym kronikarsko dokonaniem - rzucają bowiem światło na ogromną szekspirowską scenę, jaką w XVIII wieku stała się Europa.

Zainteresowani architekturą powinni zapoznać się z pozycją „Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904-2018” Jakuba Szczepańskiego, traktującą o przemianach architektury w XX wieku na przykładzie budynków i układu przestrzennego poszczególnych wydziałów uczelni. Książka pokazuje, że położony u wylotu malowniczej doliny okolonej zielonymi wzgórzami zespół tworzą obiekty reprezentujące najważniejsze stylistyki architektoniczne ubiegłego stulecia.

Miłośników historii sztuki ogrodowej i zagadnień takich, jak konserwacja zabytkowej zieleni, ucieszy monografia Katarzyny Rozmarynowskiej, zatytułowana „Ogrody odchodzące…? Z dziejów gdańskiej zieleni publicznej 1708-1945”. Książka poświęcona jest gdańskim ogrodom publicznym: promenadom spacerowym, parkom i zieleńcom, niegdyś tętniącym życiem, dziś często zapomnianym i powoli znikającym z krajobrazu miasta. Ma charakter naukowy, przeznaczona jest jednak dla szerokiego grona czytelników. A wszechstronny i obszerny materiał ilustracyjny - archiwalne ryciny, mapy i pocztówki oraz współczesne zdjęcia i rysunki - sprawia, że praca ta może służyć jako bogaty w informacje przewodnik po gdańskich ogrodach.

Te i inne tytuły dotyczące naszego miasta można kupić tutaj: Słowo/obraz/terytoria. Promocja bardzo gdańska -30%