Prawie 91 tys. uczniów, 8200 nauczycieli. Nowy rok szkolny w Gdańsku uroczyście rozpoczęty

W czwartek, 1 września, w gdańskich szkołach wybrzmiał pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2022/2023. Nad edukacją i rozwojem będzie czuwało 8200 pedagogów, ponad 2800 pracowników administracji i obsługi oraz 159 dyrektorów. - Mam nadzieję, że ten rok będzie dobry, pomimo wyzwań i trudności tego świata, które na nas spływają - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Wierzę jednak, że z taką drużyną, jaką mamy w Gdańsku, poradzimy sobie ze wszystkim. W nowym roku życzę Wam dobrego czasu edukacyjnego rozwoju, ale także zawierania trwałych przyjaźni.
( Publikacja: 01.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W czwartek, 1 września, we wszystkich gdańskich placówkach edukacyjnych naukę w nowym roku szkolnym 2022/23 rozpoczęło łącznie 90 723 uczniów i przedszkolaków
W czwartek, 1 września, we wszystkich gdańskich placówkach edukacyjnych naukę w nowym roku szkolnym 2022/23 rozpoczęło łącznie 90 723 uczniów i przedszkolaków
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Zielono-czerwono pod gdańskimi szkołami - nowe pasy na ulicach dla większego bezpieczeństwa

Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska odbyła się w Zespole Przedszkolnym nr 1, w skład którego wchodzi Przedszkole nr 2 przy ul. Malczewskiego 31 oraz Przedszkole nr 22 przy ul. Kartuskiej 104A. Podczas uroczystości placówce nadane zostało imię „Bursztynowej Jedyneczki”, a osoby zaangażowane w jej rozwój otrzymały „Odznakę Przyjaciela Przedszkola”.

- Zazwyczaj miejską inaugurację roku szkolnego organizujemy w nowo otwartej szkole albo w szkole po remoncie. Dzisiaj jednak odbywa się ona w Zespole Przedszkolnym nr 1 przy okazji szczególnej chwili, jaką jest nadanie imienia „Bursztynowej Jedyneczki” - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Mam nadzieję, że ten rok będzie dobry, pomimo wyzwań i trudności tego świata, które na nas spływają. Wierzę jednak, że z taką drużyną, jaką mamy w Gdańsku, poradzimy sobie ze wszystkim. W nowym roku życzę Wam dobrego czasu edukacyjnego rozwoju, ale także zawierania trwałych przyjaźni.

Do Zespołu Przedszkolnego nr 1 „Bursztynowa Jedyneczka”, w rozpoczętym roku szkolnym, uczęszczać będzie 220 przedszkolaków.

Z tej okazji prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz odwiedziła Zespół Przedszkolny nr 1, który zyskał nazwę „Bursztynowej Jedyneczki”
Z tej okazji prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz odwiedziła Zespół Przedszkolny nr 1, który zyskał nazwę „Bursztynowej Jedyneczki”
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Dziesięć miesięcy przygody

Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania w pierwszym dniu roku szkolnego odwiedziła Szkołę Podstawową nr 45 oraz Zespół Szkół Specjalnych nr 2. W obu placówkach podkreślała, jak ważne jest wsparcie uczniów przez nauczycieli w trakcie całego roku szkolnego, wzajemny szacunek i chęć poznawania świata. 

- Jestem przekonana, że będzie to wspaniały rok szkolny. Wspierajcie się wzajemnie, bo w dobrej atmosferze można przenosić góry. Oczywiście mogą się pojawić w trakcie pewne wyzwania, ale pamiętajcie o tym, że chcemy was wspierać we wszystkich ważnych decyzjach - mówiła Monika Chabior. - Pragnę, aby był to rok pełen zdrowia, tak aby nic nie przerywało nam tego procesu nauczania i byśmy stale byli blisko siebie. Wszystkim rodzicom życzę natomiast ogromu cierpliwości i wsparcia ze strony kadry nauczycielskiej.

Apel w Szkole Podstawowej nr 45 w roku 65-lecia powstania
Apel w Szkole Podstawowej nr 45 w roku 65-lecia powstania
Fot. Anna Rezulak/KFP

Szkoła Podstawowa nr 45 obchodzi 60 i 65-lecie

Szkoła Podstawowa nr 45, która mieści się w Górnym Wrzeszczu, świętuje 65-lecie powstania i 60-lecie nadania imienia Bohaterów Westerplatte.

Dyrektorka szkoły Liliana Gdowska przypomniała o tym podczas apelu inaugurującego nowy rok szkolny i już teraz zaprosiła do świętowania okrągłych rocznic przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

W piątek, 16 września, o godz. 11 odbędzie się tam uroczysty apel z udziałem całej społeczności szkolnej. Tego samego dnia, o godz. 17 zaplanowano Dzień Absolwenta. By wziąć w nim udział wystarczy zarejestrować się na stronie szkoły. Zaproszeni są wszyscy absolwenci, byli nauczyciele, dyrektorzy i inni pracownicy Czterdziestej Piątej. 

Historia Szkoły Podstawowej nr 45

Zespół Szkół Specjalnych nr 2 też rozpoczął rok uroczyście

Zespół Szkół Specjalnych Nr 2 na Przymorzu składa się ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 2 oraz Branżowej Szkoły Specjalnej I Stopnia nr 20. Patronem obu placówek jest św. Matka Teresa z Kalkuty. Szkoła istnieje od 55 lat. Od 2019 r. mieści się w budynku przy ul. Zgody II 6, zajmowanym wcześniej przez gimnazjum. 
 
W Branżowej Szkoły Specjalnej I Stopnia uczy się młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Kształcą się na kierunkach: pracownik pomocniczy gastronomii, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, operator procesów introligatorskich, sprzedawca, ogrodnik i fotograf. 
 
Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym uczęszczają do Szkoły Przysposabiającej do Pracy, w której realizowane są dwa programy. 
 
Dodatkowo, w Zespole Szkół Specjalnych nr 2 prowadzone jest też kształcenie w ramach kursów dla osób dorosłych z niepełnosprawnością. 
Uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego zgodnie z tradycją, rozpoczęła się od wprowadzenia na salę gimnastyczną sztandaru szkoły. Następnie, młodzież wraz z rodzicami, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi odśpiewała hymn narodowy. 
 
Paweł Drobnik, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 2, przekazał, że w roku szkolnym 2022/2023 nauka prowadzona będzie w 13 klasach pierwszych, 9 klasach drugich oraz 14 klasach trzecich.

Po pierwsze: uśmiech i życzliwość

Uczestnicząca w uroczystości w ZSS nr 2 Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, już od pierwszych chwil swojego wystąpienia złapała świetny z kontakt z młodzieżą. 
 
- Kochani, kochane. Jak się macie po wakacjach? - zapytała. Odpowiedziało jej gromkie: “dobrze”.
 
- Aż 154 fajnych ludzi w jednym miejscu. Czy to nie jest super? To jest świetna perspektywa na najbliższe miesiące, prawda? Bo, co jest najważniejsze? Żeby ludzie się do siebie uśmiechali, byli dla siebie mili, serdeczni. I w tej szkole to jest. Mam rację? - Tak - odpowiedzieli głośno uczniowie. 
 
20220901-rozpoczecie-rok-szkolny-ZSS2-012_949x633
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, życzyła młodzieży dobrego startu w nowy rok szkolny
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Zastępczyni prezydent Gdańska podkreśliła, że w szkole panuje doskonała atmosfera.
 
- To dzięki super nauczycielkom i nauczycielom oraz wszystkim osobom pracującym w szkole. Mam nadzieję, że te wszystkie zawody, których się uczycie, dadzą wam możliwość robienia tego, co akurat ja bardzo kocham, czyli pracowania - powiedziała. 

To będzie dobry rok, bo jesteście super

Nie zabrakło oczywiście życzeń na nowe miesiące nauki. 
 
- Życzę wam wspaniałego roku szkolnego. Wiem, że do powrotu do takiej szkoły, jak wasza, nie trzeba nikogo namawiać. Do tej szkoły się tęskni. Życzę wam też zdrowia, żeby nie było żadnych przerw w nauce. Życzę też waszym rodzicom, żeby to był dobry rok. Żeby czuli się wspierani przez całą szkolną społeczność i z wzajemnością. Przekazuję też pozdrowienia od Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Jestem pewna, że to będzie dobry rok, bo wy jesteście super - zakończyła swoje przemówienia Monika Chabior. 

 
W uroczystości w Zespole Szkół Specjalnych nr 2 uczestniczyli też m.in. wiceprzewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Gdańska Piotr Gierszewski, radny Jan Perucki oraz posłanka Małgorzata Chmiel
 
Po programie artystycznym przygotowanym przez młodzież zastępczyni prezydent Gdańska wzięła też udział wraz z uczniami w meczu pokazowym bocci. Boccia to sportowa dyscyplina paraolimpijska wywodząca się od włoskiej gry w bule. 
 
We wszystkich gdańskich placówkach edukacyjnych naukę w roku szkolnym 2022/23 rozpoczęło 90 723 uczniów i przedszkolaków.

Bezpłatne przejazdy komunikacją dla uczniów z Gdańska

Rodzicom przypominamy, że jeśli chcą, aby ich dzieci podróżowały bezpłatnie autobusami i tramwajami muszą przedłużyć pakiet na karcie mieszkańca. Do 30 września konieczne jest przedstawienie zaktualizowanej legitymacji szkolnej dziecka, tzn. legitymacji z pieczątką ważności do 30 września 2023.

Najlepiej zrobić to przez stronę internetową Karty Mieszkańca Gdańska, zalogować się do swojego konta i dodać Pakiet Bezpłatnych Przejazdów 2022/2023.

Współautorami tekstu są Patryk Rosiński, Izabela Biała i Robert Pietrzak