• Start
  • Wiadomości
  • Nowy rok szkolny. Przedszkolaki i uczniowie rozpoczynają edukację

Nowy rok szkolny w Gdańsku. Przedszkolaki i uczniowie rozpoczynają edukację

W poniedziałek, 3 września, rozpoczął się rok szkolny 2018/2019. W samorządowych szkołach i przedszkolach rozpoczęło go blisko 53 tys. dzieci i młodzieży. Tego dnia otwarte zostały dwa nowe przedszkola, wiele innych palcówek oświatowych w okresie wakacyjnym zostało wyremontowanych. Z tej okazji z aparatem fotograficznym odwiedziliśmy kilka gdańskich szkół i przedszkoli.
03.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwszoklasiści w SP 76
Pierwszoklasiści w SP 76
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Ministerialne środki na edukację w Polsce są niewystarczające. Dlatego gdańskie szkoły publiczne, oprócz finansowania z Ministerstwa Edukacji Narodowej, mogą liczyć na pieniądze z kasy samorządu. W roku szkolnym 2018/2019 Miasto Gdańsk przeznaczy na ten cel blisko... pół miliarda złotych. To ewenement w skali kraju.

- W tym roku mamy rekordowe nakłady na edukację. W projekcie budżetu na przyszły rok przewidujemy jeszcze większy wzrost środków z kasy Miasta na edukację, o prawie 100 mln złotych - podkreśla prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Łącznie w 2019 roku wydamy blisko 940 mln złotych, z czego blisko połowa to są środki własne Miasta, pozostałe to środki centralne.

W Gdańsku są obecnie 123 samorządowe (publiczne) placówki edukacyjne. W poniedziałek, 3 września, rozpoczyna w nich naukę dokładnie 46 tys. 158 uczniów. Tego dnia nowy rok edukacyjny powitało także ponad 6,6 tys. dzieci w samorządowych przedszkolach.

Powstały dwa nowe przedszkola. Wiele innych placówek oświatowych w Gdańsku w okresie wakacyjnym wyremontowano, aby zapewnić jak największy komfort nauczania. To wszystko pochłonęło z tegorocznego budżetu na edukację ponad 100 mln złotych.


Przedszkole nr 80

Jedną z nowych placówek jest Przedszkole nr 80 przy ul. Kolorowej 14 w dzielnicy Chełm. O godz. 8.00 oficjalnego otwarcia wraz z przedszkolakami dokonał prezydent Paweł Adamowicz. W przedszkolu tym poznawać świat będzie 150 maluchów w wieku od 3 do 6 lat.

prze 80 3
prze 80 2
prze 80
Otwarcie przedszkola nr 80 - zobacz więcej zdjęćPrzedszkole nr 68
 

O godz. 8:30 w drugiej nowej placówce - Przedszkolu nr 68 przy ul. Lawendowe Wzgórze 1 na Jasieniu - wstęgę przeciął wraz z młodymi gdańszczanami Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej. Do tego przedszkola uczęszczać będzie 250 dzieciaków. 

prze 68
prze 68 2
prze 68 3

Otwarcie przedszkola nr 68 - zobacz więcej zdjęć


ZSO nr 6

Miejska inauguracja roku szkolnego 2018/2019 odbyła się o godz. 9.30 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 przy ul. Głębokiej 11 w Śródmieściu w obecności prezydenta Adamowicza oraz posła Adama Korola, byłego mistrza olimpijskiego, czterokrotnego mistrza świata i mistrza Europy.

Działa tutaj również Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego nr 94 oraz Centrum Sportów Wodnych. Podczas uroczystości wręczone zostały listy gratulacyjne za wybitne osiągnięcia sportowe.

Wśród wielu trofeów zdobytych przez uczniów tej szkoły znajdują się te za 3 miejsce w Żeglarskich Mistrzostwach Świata w kl. 420 , 5 miejsce w Wioślarskich Mistrzostwach Świata w kat ósemek oraz 1 miejsce w Mistrzostwach Świata Smoczych Łodzi. 

zso
zso 2
zso 3
Rozpoczęcie roku szkolnego w ZSO nr 6 - zobacz więcej zdjęć


Szkoła Podstawowa nr 76

O godz. 10.00 w Szkole Podstawowej nr 76 przy ul. Jagiellońskiej 14 w dzielnicy Przymorze Wielkie odbyła się pierwsza lekcja języka chińskiego z udziałem dzieci oraz zaproszonych goście, wśród których byli prezydent Kowalczuk oraz konsul Chińskiej Republiki Ludowej Xu Jianguo. Tego dnia w szkole można poznać również tradycje i kulturę Chin. 

sp 76
sp 76 2
sp 76 3
Rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 76 - zobacz więcej zdjęć


O godz. 12.00 Piotr Kowalczuk wziął udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w Niepublicznej Podstawowej Szkole Specjalnej, prowadzonej przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku.


W poniedziałek, 3 września, o godz. 11.30 odbyło się również uroczyste rozpoczęcie roku w pierwszej w kraju Szkole Metropolitalnej, w którym uczestniczył prezydent Adamowicz.

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów