Nowy nabór do Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw - zgłoś się do końca września

Do 30 września zgłaszać się mogą wydawcy literatury i muzyki oraz kameralne księgarnie, którzy prowadzą działalność w Gdańsku i tu odprowadzają podatki. Zgłaszać można literaturę piękną, poezję, literaturę dziecięcą i młodzieżową oraz tytuły z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, a także – płyty z muzyką. Rozstrzygnięto także drugi nabór wniosków do Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw.
( Publikacja: 08.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdański Fundusz Zakupu Wydawnictw został zainaugurowany w 2020 roku jako odpowiedź
banner z napisem Gdański Fundusz Zakupu Wydawnictw
 Miasta na kryzys branży księgarskiej wywołany epidemią Covid-19. GFZD to dwa niezależne programy: Gdański Funduszu Zakupu Wydawnictw oraz Gdański Fundusz Promocji Wydawnictw
mat. UMG

Wnioski w ostatnim w tym roku naborze do Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw przyjmowane są w systemie Witkac do 30 września. Potem wnioskodawcy mają pięć dni roboczych na dostarczenie potwierdzenia złożenia wniosku.

W naborze startować mogą osoby prowadzące księgarnię kameralną w Gdańsku, a także gdańscy wydawcy literatury i muzyki. Warunkiem pozytywnej oceny formalnej jest odprowadzanie podatków w Gdańsku. Komisja rozpatrując wnioski, bierze pod uwagę m.in. związek tytułów lub autorów z Gdańskiem oraz wartości artystyczne. W naborze przyjmowane są zarówno wydawnictwa książkowe, jak i muzyczne. Na złożenie wniosków na stronie Witkac w tym naborze oferenci mają czas do 30 września, a dostarczenie potwierdzenia złożenia wniosku (stacjonarnie lub ePUAP-em) powinno nastąpić do 7 października włącznie.

Szczegółowy regulamin dostępny jest tutaj.

Komisja rozstrzygnęła także drugi, letni nabór

Spośród 23 złożonych wniosków, 22 uzyskały pozytywną ocenę formalną. Zdecydowano o zakupie m.in. takich tytułów jak zbiór dziejących się w Gdańsku opowiadań „Talita” Pawła Huellego, powieść o wojnie w Donbasie „Córeczka” Tamary Dudy czy prozatorski debiut wrzeszczanki, Wiktorii Bieżuńskiej „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”, a także prace badawcze np. „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” autorstwa Moniki Milewskiej, znanej wcześniej jako autorka „Latawca z betonu”. Wśród książek dla dzieci i młodzieży pojawił się „Ilustrowany słownik polsko-ukraiński dla dzieci”, kultowy „Świat Zofii” Josteina Gaardena i edukacyjne tytuły w języku angielskim. Wśród wydawnictw muzycznych to m.in. „Europa 67/21” Sławka Jaskułke i „String Theory” NeoQuartet.

Zakupione w ramach wsparcia wydawnictwa zostają przeznaczone m.in. na nagrody w konkursach organizowanych lub współorganizowanych przez Gdańsk, rzeczowe wsparcie tzw. Wielkiego Maratonu Czytelniczego – ogólnopolskiego konkursu dla dzieci i młodzieży, i przekazywane do filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz do bibliotek szkolnych.

oprac. AU