Nowy książkomat stanął w Oliwie. To już piąte takie urządzenie w mieście

Ma 42 skrytki, a pomieści w sobie nieskończenie wiele historii pobudzających wyobraźnię. Zlokalizowany przy ul. Opata Rybińskiego 9 książkomat jest już piątą tego typu maszyną w naszym mieście, ale pierwszą, która powstała z BO. Jego oficjalne uruchomienie odbyło się w środę, 21 grudnia. Na pierwszych użytkowników czekają niespodzianki.
22.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
- Wspaniale, że również takie propozycje znajdują uznanie wśród mieszkanek i mieszkańców, oddających swoje głosy w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego. Gratuluję inicjatorom i wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu – mówi Piotr Krzyszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych
- Wspaniale, że również takie propozycje znajdują uznanie wśród mieszkanek i mieszkańców, oddających swoje głosy w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego. Gratuluję inicjatorom i wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu – mówi Piotr Krzyszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych
Krzysztof Mystkowski / KFP

W Gdańsku stanęły cztery książkomaty. Działają cały czas, także w godzinach zamknięcia biblioteki

W wydarzeniu wzięli udział Piotr Krzyszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych, Małgorzata Chmiel, posłanka na Sejm RP, Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa.

- Książkomaty to jedne z wielu udogodnień, które sprawiają, że Gdańsk staje się coraz bardziej dostępnym i przyjaznym miastem – mówił Piotr Krzyszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych. - Dzięki temu rozwiązaniu ułatwiamy dostęp do książek, tym, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą korzystać z zasobów bibliotecznych w tradycyjnej formie. To bardzo cenna inicjatywa, która dodatkowo wspiera rozwój czytelnictwa w naszym mieście. Cieszy fakt, że to już kolejny książkomat, który pojawił się w Gdańsku. Wspaniale, że również takie propozycje znajdują uznanie wśród mieszkanek i mieszkańców, oddających swoje głosy w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego. Gratuluję inicjatorom i wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu.

Gdańska biblioteka dostępna dla wszystkich. Są udogodnienia dla osób ze specjalnymi potrzebami

Książkomat z funduszy BO

Książkomat przy Bibliotece Oliwskiej (ul. Opata Rybińskiego 9) uruchomiono dzięki zaangażowaniu mieszkańców Gdańska. Jest to efekt wygranego projektu w Budżecie Obywatelskim 2022, którego autorkami były dwie bibliotekarki oliwskiej filii WiMPB.

- Dziękuję mieszkańcom i pracownikom Biblioteki Oliwskiej, którzy bardzo zabiegali o powstanie tego książkomatu. Wiem, że ta inicjatywa jest ważna także dla mieszkańców Osowej, którzy również cieszą się z nowego książkomatu i będą chętnie z niego korzystać – mówiła podczas otwarcia Małgorzata Chmiel, posłanka na Sejm RP.

Projekt zdobył w głosowaniu 805 punktów, a swoje głosy oddało na niego 400 osób. Najmłodsza z nich nie ukończyła nawet roku. Najstarszy głosujący miał 98 lat.

Książkomat to dostępne całodobowo, samoobsługowe i intuicyjne urządzenie działające podobnie jak popularny paczkomat.

Jak korzystać z książkomatu?

Pozwala na odbiór zamówionych w bibliotece egzemplarzy. Wystarczy złożyć zamówienie na książkę lub audiobook i w dowolnym, wygodnym dla siebie czasie, odebrać książkę ze skrytki. Za pomocą książkomatu można też książkę zwrócić. Książkomat automatycznie po użyciu Metropolitalnej Karty do Kultury otwiera schowek z zamówioną książką, wcześniej włożoną tam przez bibliotekarza.

To już piąty książkomat w Gdańsku. Szukaj go przy ul. Opata Rybińskiego 9
To już piąty książkomat w Gdańsku. Szukaj go przy ul. Opata Rybińskiego 9
Krzysztof Mystkowski / KFP

- Mieszkańcy Oliwy są wyjątkowo wrażliwi na piękno. Myślę, że to duża zasługa tego, że mamy tutaj Bibliotekę Oliwską, której zasoby stale się zmieniają odpowiadając na zapotrzebowanie mieszkańców. Mam nadzieję, że książkomat podtrzyma tą więź z biblioteką i ułatwi jeszcze bardziej dostęp do jej zasobów – mówił Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa.

Nagrody dla pierwszych czytelników

Pierwsi czytelnicy, którzy skorzystają z usługi książkomatu otrzymają po egzemplarzu niedawno wydanej przez WiMBP w Gdańsku powieści „Nie barwy, które niesie wiatr”, autorstwa Aleksandra Możdżana. Książka została uznana za najlepszą w Gdańskim Konkursie Literackim im. Bolesława Faca.

Więcej o książkomatach

Książkomaty zdobywają rynek biblioteczny dzięki szybkiej i wygodnej obsłudze. Dają czytelnikom możliwość bezpiecznego i komfortowego korzystania z oferty bibliotecznej.

W czasie pandemii było to doskonałe rozwiązanie dla czytelników, którzy w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo unikają miejsc publicznych. Książkomat jest też idealnym rozwiązaniem dla osób zabieganych i zapracowanych, którym brakuje czasu na wizytę w bibliotece i nie mają możliwości skorzystania z wypożyczalni stacjonarnej w godzinach jej otwarcia. Ułatwi on wszystkim korzystanie ze zbiorów wypożyczalni, w tym: rodzicom z dziećmi podczas spaceru, osobom obawiającym się zarażenia wirusem, osobom z różnymi niepełnosprawnościami, imigrantom czy osobom nieśmiałym.

Design gdańskich książkomatów autorstwa TOFU Studio, który powstał na zlecenie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, został doceniony przez amerykańskich profesjonalistów z Communication Arts

Gdzie szukać książkomatów w Gdańsku?

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku od końca 2021 roku oferuje swoim czytelnikom i czytelniczkom nowoczesną usługę udostępniania księgozbioru. Cztery książkomaty od roku działają już przy Bibliotece Kokoszki, Chełm, Żabianka oraz Morenowej. Teraz dołączył kolejny - w Oliwie.

Książkomaty w Gdańsku można znaleźć przy ulicach:

  • Azaliowej 18 (Biblioteka Kokoszki),
  • Dragana 26 (Biblioteka Chełm),
  • Gospody 3b (Biblioteka Żabianka),
  • Wyrobka 5a (Biblioteka Morenowa).
  • Opata Rybińskiego 9 (Biblioteka Oliwska).

TV

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i turyści świętowali pod “Sobieskim”