• Start
  • Wiadomości
  • Design gdańskich książkomatów doceniony przez amerykańskich profesjonalistów z Communication Arts

Design gdańskich książkomatów doceniony przez amerykańskich profesjonalistów z Communication Arts

Oprawa graficzna książkomatów przygotowana została przez TOFU Studio, na zlecenie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Książkomaty zdobią ilustracje Pauliny Kozickiej, które zyskały uznanie prestiżowego amerykańskiego czasopisma branży kreatywnej - Communication Arts.  
( Publikacja: 12.02.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
duża skrzynka z kolorowymi ilustracjami
Nz. Biblioteka Kokoszki. Książkomaty działają tak, jak popularne paczkomaty. Książkę lub audiobook zamawiamy bibliotece i w dowolnym czasie odbieramy ze skrytki. Za pomocą książkomatu można też książkę zwrócić
mat. WiMBP w Gdańsku

 


- Jesteśmy dumni, że nasza współpraca z TOFU Studio została doceniona przez Jury jednego z najważniejszych konkursów ilustratorskich na świecie - mówi Aleksandra Grochowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Książkomaty od początku projektowaliśmy jako nowoczesną usługę, wzbogaconą w estetyczny i profesjonalny projekt graficzny. Natomiast najbardziej cieszymy się z ciepłego przyjęcia książkomatów przez naszych czytelników i czytelniczki.

W tegorocznej edycji konkursu, organizowanego przez pismo Communication Arts już od 63 lat, brano pod uwagę prawie 3700 prac z całego świata. Spośród wszystkich zgłoszeń do 63. Illustration Annual, wybrano tylko 147 prac, co czyni Illustration Annual najbardziej ekskluzywnym konkursem ilustracyjnym na świecie. Jedną z nagrodzonych prac są gdańskie książkomaty przygotowane przez TOFU Studio. Autorką barwnych ilustracji, które zaskarbiły sobie uznanie Jury jest Paulina Kozicka. 

Oprawa graficzna została wyróżniona w kategorii Projektowania dla instytucji publicznych, w której znalazło się jedynie 14 prac.


Nagrodzone projekty zostaną zaprezentowane w wiosennym numerze Communication Arts, który ukaże się na przełomie maja i czerwca 2022 r. Ponad 25 tys. egzemplarzy tego numeru trafi do rąk odbiorców na całym świecie, zapewniając ważne wyróżnienie należne twórcom nagradzanych projektów oraz ich klientom. Wszystkie nagrodzone prace trafią także w maju do galerii online.

 

duże białe urządzenie metalowe z kolorowymi ilustracjami
Szukajcie ich przy ulicy Azaliowej 8 (Biblioteka Kokoszki), Dragana 26 (Biblioteka Chełm), Gospody 3b (Biblioteka Żabianka) i przy ul. Wyrobka 5a (Biblioteka Morenowa)
mat. TOFU Studio

 

- Bardzo cieszymy się, że oprawa książkomatów została zauważona za “wielką wodą”, trafiając do ścisłego grona nagrodzonych projektów - mówi współwłaściciel TOFU Studio, Daniel Naborowski - Okazuje się bowiem, że takie urządzenie jak książkomat, można także ciekawie i nieszablonowo pokazać. Już sama możliwość pracy przy projektach dla naszego miasta jest dla nas wystarczająca. Dobrze jest po prostu móc zmieniać rzeczywistość estetyczno-projektową na lepszą wokół siebie. Ta nagroda jest jednak bardzo miłym dodatkiem i potwierdza jedynie słyszy kierunek jaki sobie założyliśmy. Jest także miłym ukoronowaniem naszej wspólnej pracy. A my mamy jeszcze wiele projektów przed sobą.

 

duże białe urządzenie metalowe z kolorowymi ilustracjami
Autorką docenionych ilustracji jest Paulina Kozicka
mat. TOFU Studio

 

Communication Arts to amerykańskie profesjonalne wydawnictwo przeznaczone dla projektantów, dyrektorów artystycznych, firm projektowych, firmowych działów projektowych, agencji reklamowych, ilustratorów, fotografów i wszystkich osób zajmujących się szeroko pojętą komunikacją wizualną. Od ponad 63 lat prezentuje to, co najlepsze w dziedzinach projektowania graficznego, reklamy, fotografii, ilustracji, materiałów interaktywnych i typografii. Pismo promuje najwyższe standardy projektowe i dostarcza inspiracji - publikuje artykuły, felietony, organizuje coroczne konkursy, które sponsoruje.

- To już nasze piąte wyróżnienie w tym restrykcyjnym amerykańskim konkursie projektowym na przestrzeni ostatnich trzech lat, więc tym bardziej jest nam miło, że projekty autorstwa TOFU Studio są doceniane także w USA - mówi współwłaściciel TOFU Studio, Daniel Naborowski.

Gdańskie TOFU Studio działa od 2010 roku. Było autorem m.in. kampanii promocyjnej "Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga dla Muzeum Narodowego w Gdańsku, za którą otrzymało również wiele nagród, m.in. RED DOT 2019. Tofu zaprojektowało też odsłonę KALENDARZA GDAŃSKIEGO w roku 2019.