• Start
  • Wiadomości
  • Nowotwory - profilaktyka i leczenie. Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia? Wtorek, 4 lutego, na żywo

Nowotwory - profilaktyka i leczenie. Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia? Wtorek, 4 lutego, na żywo

Z jakiego typu nowotworami zmagają się dziś najczęściej Polacy? Na jaki nowotwór w Gdańsku choruje najwięcej mężczyzn, na jaki kobiet? Czy na Pomorzu wciąż mamy jedną z najwyższych w Polsce zachorowalności na nowotwory? Jak i gdzie się leczyć? M.in. na te pytania odpowiedzą goście naszego programu “Wszystkie strony miasta” - wybitni specjaliści onkologii. Początek o godz. 11.00.
02.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Przekazanie sprzętu do chirurgii onkologicznej Przekazanie przez Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pompy termicznej Belmont FMS 2000 do stosowania podczas zabiegów (operacji) w chirurgii onkologicznej Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej UCK przy ul. Klinicznej w Gdańsku - Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl - wtorek 4 luty 2014
Miasto Gdańsk angażuje się w ramach swoich możliwości we wspieranie leczenia onkologicznego. Nz. sprzęt do chirurgii onkologicznej przekazany kilka lat temu przez Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. To pompa termiczna Belmont FMS 2000 do stosowania podczas zabiegów (operacji) w chirurgii onkologicznej Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej UCK
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

W dniu 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ustanowiono go w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Jego celem jest zmniejszenie śmiertelności z powodu nowotworów przede wszystkim dzięki działaniom edukacyjnym i wpływaniu na decydentów pracujących w ochronie zdrowia.

Przy okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem wiele organizacji i instytucji zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniach towarzyszących obchodom tego dnia. To tzw "Drzwi otwarte", "Białe soboty", "Białe niedziele", w  ramach których organizowane są np. szkolenia z samobadania, wykłady, porady, bezpłatne badania, konsultacje onkologiczne (również telefoniczne), zwiedzanie ośrodków.


Rak płuc - taką diagnozę każdego roku słyszy w Polsce ponad 20 tysięcy osób. Coraz więcej mężczyzn choruje na nowotwór prostaty. Wśród kobiet dużym problemem jest wciąż rak piersi. Lekarze uważają, że to efekt zmian w stylu życia. Nowym, niepokojącym zjawiskiem jest wzrost zachorowalności na nowotwory przewodu pokarmowego. Na raka jelita grubego choruje coraz więcej i coraz młodszych ludzi. 

Z badań przeprowadzonych przez Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych wynika, że powiat gdański należy do obszarów największej zachorowalności na nowotwory na 100 tys. mieszkańców. W 2017 roku było to 30,1 osób na 100 tysięcy mieszkańców. W 2017 roku na Pomorzu z powodu nowotworów zmarło 1448 osób (z powodu nowotworów złośliwych 1391 osób, w całej Polsce to 5921 osób) w tym 709 kobiet i 739 mężczyzn. Najwięcej - 23,9 proc (w całej Polsce to 24,7 proc. ) z powodu nowotworu płuca i oskrzeli, na drugim miejscu jest jelito grube - 8,2 proc., potem kolejno zgony z powodu nowotworu trzustki - 7,9 proc. i raka sutka 6 proc.     


We wtorek, 4 lutego, naszymi gośćmi w programie "Wszystkie Strony Miasta" będą wybitni specjaliści onkologii:

  • Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Monika Nowaczyk, dyrektor medyczna Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku

Będziemy rozmawiać o przyczynach chorób, profilaktyce, leczeniu. Nasi goście odpowiedzą m.in. na pytania: Czy na Pomorzu wciąż mamy jedną z najwyższych w Polsce zachorowalność na nowotwory?, Czy dieta, ruch i badania profilaktyczne mogą uchronić nas przed zachorowaniem na nowotwór? Jak w Gdańsku, na Pomorzu jest z dostępnością do szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego? Jak działa zielona karta onkologiczna?

Zapraszamy we wtorek, 4 lutego, do oglądania programu “Wszystkie Strony Miasta” na gdansk.pl. Początek na żywo o godz. 11.00.


Poniżej przedstawiamy dane Urzędu Statystycznego dotyczące zgonów z powodów nowotworów w 2017 roku w Gdańsku. 

(kliknij w grafikę, aby powiększyć)

rak w gdansku mala

 

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór